Чому безпечно прийняти прописану таблетку

Почну з питання. Ви приймаєте щодня антигіпертензивні препарати (для зниження тиску. — Ред.), які призначив лікар. Вранці ви встали, тиск невисокий — 110/70 мм рт ст. Що ви зробите зі своєю ранішньою таблеткою?

  1. Вип’ю половинку.
  2. Пропущу прийом.
  3. Почекаю, поки тиск трохи підніметься, і тоді вже вип’ю.
  4. Прийму звичну дозу, як завжди.

Правильна відповідь — 4. Антигіпертензивні препарати приймають щодня, без пропусків і перерв, в один і той самий час, незалежно від тиску і прийомів їжі.

Чому безпечно прийняти прописану таблетку в наведеній вище ситуації? Тому що антигіпертензивні препарати не знижують тиск, а попереджують його підвищення.

Якщо у вас сьогодні невисокий тиск, нічого страшного — він не впаде ще дужче. Будь який гіпертонік має право на низький тиск, бо всі ми живемо в атмосфері. Знижується атмосферний тиск — знижується і наш артеріальний, щоб судинам було безпечно та комфортно.

Виключенням з цього правила є тиск, нижчий 90/60, що супроводжується значними скаргами: задишкою, болем у грудях, аритмією тощо. В такому разі варто негайно звернутися до лікаря. Причиною низького тиску можуть бути, окрім атмосферних перепадів, зневоднення, ГРВІ, температура, загострення хронічних захворювань тощо.

Якщо на тлі прийому прописаних лікарем препаратів у вас часто низькі цифри тиску, що супроводжуються дискомфортом, а високих цифр немає, варто звернутися до свого лікаря. Можливо, для вас така доза завелика, потрібно скоригувати пікування. Апе не забудьте, що має’ пройти не менше місяця від початку лікування, щоб дати судинам час звикнути до нових цифр. Можливо, проблема зникне сама собою.

Пам’ятайте, що тиск 110/60 кращий для ваших судин, ніж 130/80. А якщо спочатку ви не досить добре почуваєтесь з таким тиском, то, найвірогідніше, — це просто період адаптації. Потрібно трошечки почекати. Або, якщо скарги дуже значні, — треба тимчасово зменшити дозу, звикнути до проміжного тиску, а через пару тижнів повернутися до призначеної дози.

Чому небезпечно пропускати прийом таблетки? Антигіпертензивні препарати мають накопичувальний ефект. Знижується концентрація препарату — чекайте на гіпертонічний криз. Навіть один пропуск або зниження дози можуть призвести до зменшення його концентрації. Наступного дня атмосферний тиск підвищиться, а препарату — замапо.

Постійно використовуючи схему зменшення або пропуску ліків, залежно від величини тиску, ми провокуємо його «гойдалки», постійні перепади, від яких страждає чимало гіпертоніків.

Анна Солощенко, кардіологиня.
«Гуцульський край», №32, 11.08.2023 року

Share