Хто може не платити земельний податок у 2023 році

Нарахування земельного податку фізичним особам здійснюють податкові органи за місцем знаходження земельної ділянки, які до 1 липня поточного року надсилають (вручають) платнику податку за місцем його реєстрації податкове повідомлення-рішення про сплату податку.

Фізичні особи мають сплатити земельний податок впродовж 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення. У сільській і селищній місцевості земельний податок можуть сплачувати громадяни через каси сільських (селищних) рад або рад об’єднаних Територіальних громад, що створені згідно із законом і перспективним планом формування територій громад, за квитанцією про приймання податкових платежів.

Хто може не платити земельний податок у 2023 році

У 2023 році земельний податок сплачують власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) і постійні землекористувачі-фізичні особи.

Органи місцевого самоврядування самостійно встановлюють ставки плати за землю та земельного податку на відповідній території. Рішення з цих питань доступні на сайтах територіальних громад. Пільги щодо сплати земельного податку для фізичних осіб наведено в ст. 281 Податкового кодексу України (ПКУ).

Зокрема, від сплати земельного податку звільнені:

 • особи з інвалідністю першої і другої груп;
 • фізичні особи, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років;
 • пенсіонери (за віком);
 • ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України від 22 жовтня 1993 року № 3551 — XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
 • фізичні особи, визнані законом особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Звільнення від сплати податку за земельні ділянки, поширюється на земельні ділянки за кожним видом використання у межах граничних норм:

 • для ведення особистого селянського господарства — у розмірі не більше як 2 гектари;
 • для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка: у селах — не більше як 0,25 гектара, у селищах — не більше як 0,15 гектара; в містах — не більше як 0,10 гектара);
 • для індивідуального дачного будівництва — не більше як 0,10 гектара;
 • для будівництва індивідуальних гаражів — не більше як 0,01 гектара;
 • для ведення садівництва — не більше, як 0,12 гектара.

У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів і даними, підтвердженими платником плати за землю на підставі оригіналів відповідних документів або належним чином засвідчених копій таких документів, зокрема документів на право власності, користування пільгою, а також у разі зміни розміру ставки плати за землю контролюючий орган, до якого звернувся платник плати за землю, проводить протягом десяти робочих днів перерахунок суми податку і надсилає (вручає) йому нове податкове повідомлення-рішення разом з детальним розрахунком суми податку. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважають скасованим (відкликаним).

Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки з фізичних осіб

Платником податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (далі — податок) з фізичних осіб є власник (співвласник) нерухомості. Податок сплачують за загальну площу об’єкта нерухомості.

Оподатковують:

 • квартиру (квартири), площа якої більше 60 кв.м;
 • житловий будинок (будинки), площа якого більше 120 кв.м;
 • якщо у власності є будинок і квартира — більше 180 кв.м;
 • нежитлові об’єкти — вся загальна площа без пільги.

Згідно зі ст. 266 Податкового кодексу України (далі — ПКУ) обчислення суми податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, з об’єкта/ об’єктів житлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюють органи податкової служби за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника житлової нерухомості, виходячи із загальної площі кожного з об’єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку.

Обов’язок щодо сплати податку виникає у громадян протягом 60 календарних днів з моменту вручення відповідного повідомлення.

Громадянам треба слідкувати за правильністю та вчасністю здійснення нарахування податку на нерухоме майно, бо навіть якщо контролюючий орган не надіслав ППР, сплата податку не відміняється. Відповідно до вимог Податкового кодексу фахівці податкової служби мають право нарахувати відповідний податок з урахуванням строків давності, тобто за останні три роки.

Якщо платник виявив розбіжності між даними, зазначеними в повідомленні-рішенні, та даними, зазначеними в документах на право власності на об’єкт, що підлягає оподаткуванню, він може звернутися до державної податкової інспекції за місцем реєстрації для проведення звірки.

Для цього громадянину необхідно пред’явити оригінали документів, які підтверджують його право власності на відповідний об’єкт.

Якщо розбіжності будуть підтверджені, то контролюючий орган проводить перерахунок суми податку і надсилає (вручає) йому нове повідомлення-рішення. Попереднє повідомлення-рішення вважають скасованим. Громадянин може провести таку звірку протягом 60 днів з дня отримання повідомлення-рішення, адже після завершення цього терміну до моменту сплати податку буде нарахована пеня.

За повідомленням ДПС в Івано-Франківській області.

Share