Молодим виноградарям — у записник

Розповім про останню із зелених операцій — чеканку.

Чеканка — це сильне вкорочення верхньої частини пагона. Її роблять на початку фази достигання ягід, як тільки починається невеличке їх розм’якшення. Чеканку пагонів проводять для того, щоб направити продукти фотосинтезу до грон винограду, забезпечити доступ сонця до них, і цим поліпшити смакові якості ягід; а також — для кращого визрівання пагонів.

Рання чеканка викликає інтенсивний ріст пасинків нижче видаленого пагона. Тому, видаливши одну частину пагона, можна мати 4–5 нових пасинків. Цим дуже загущується кущ, затримуються достигання ягід і визрівання лози.

Значну частину енергії кущ витрачає на ріст нових пасинків. А якщо і їх видалити, то можна спровокувати пробудження зимуючих вічок на пагонах.

Тому приступати до чеканки пагонів потрібно тоді, коли їх верхівки почнуть випрямлятись і ріст поступово припиняється. В нашій зоні це припадає на середину-кінець серпня.

Сильно ростучі пагони, які мають 20 і більше листків, чеканять раніше, не очікуючи випрямляння їхніх точок росту, але при цьому залишають 1–2 верхні пасинки на цьому пагоні.

Окремо хочу зупинитись на помилковому розповсюдженні, особливо в нас на Косівщині, чеканки пагонів винограду на початку липня, тобто перед «Йваном», як тут називають. При цьому чеканять пагони так, щоб вище грони залишити 2–3 листочки, а решту пагона з листочками викидають і називають це «чищенням винограду».

Тому виникає питання: чи може ця пара листочків забезпечити продуктами фотосинтезу гроно винограду так, щоб ягоди нагромадили достатню кількість глюкози?.. Адже дослідження вчених і науково-дослідних інститутів встановили, що для забезпечення грона вагою 1 кг достатньою кількістю продуктів фотосинтезу потрібен 1 кв. м листків і більше, а це десь біля 16–20 листків після грона.

Тому, перш ніж підійти до куща і почати чеканку, потрібно зважити на ці аргументи.

Запізнюватись із проведенням чеканки не потрібно, бо поліпшеного живлення ягід не відбудеться, затягується достигання урожаю.

Тим більше пізня чеканка призведе до невиправданого видалення великої кількості листків, які могли би віддати вуглеводи пагонам восени.

Богдан Комар.
Селище Кути.
«Гуцульський край», №26, 30.06.2023 року

Share