Способи розірвання договору оренди земельної ділянки
Кожного дня хтось отримує спадщину і завжди після цього виникає дуже багато питань.
Доволі часто виникають ситуації, коли спадкоємець земельної ділянки хоче розірвати договір оренди, укладений спадкодавцем на невигідних умовах. У такому випадку в нового орендодавця виникає закономірне питання: чи є спосіб розірвати такий договір?
Зміна власника, відповідно до ст.32 Закону України «Про оренду землі», не є підставою для зміни умов або розірвання договору, якщо інше не передбачено договором оренди землі. Водночас, якщо ви розумієте, що продовжувати співпрацю з орендарем вам невигідно, тоді є кілька шляхів виходу з цієї ситуації.
Найпростіший спосіб — дочекатися кінця строку дії договору та укласти договір з іншим орендарем на більш вигідних для вас умовах.
Якщо до закінчення терміну дії договору ще багато часу, то уважно прочитайте текст договору щодо можливих підстав для його розірвання.
Зверніть увагу! У деяких договорах передбачена можливість розірвати договір в односторонньому порядку. Зокрема, однією з таких умов може бути перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи.
Якщо у вашому договорі чітко прописана така умова, то ви маєте право розірвати договір в односторонньому порядку.
Також договір можна розірвати за згодою сторін, якщо ви домовитися з орендарем про це. Якщо орендар не хоче розірвати договір за згодою сторін, а одностороння відмова від договору не передбачена, слід пам’ятати, що договір оренди може бути розірваний достроково на вимогу однієї із сторін за рішенням суду в разі:
- якщо орендар істотно порушив умови договору;
- якщо орендар випадково знищив чи пошкодив земельну ділянку, через що використовувати її за призначенням неможливо;
- якщо орендар використовує земельну ділянку у спосіб) що суперечить екологічним вимогам;
- якщо орендар використовує земельну ділянку не за цільовим призначенням;
- якщо орендар систематично не сплачує вам орендну плату (два рази й більше);
- якщо орендар передав земельну ділянку в суборенду без вашого дозволу тощо.
Таким чином, необхідно детально проаналізувати положення договору та виявити можливі підстави для його розірвання. Звертаємо увагу: якщо вас не влаштовують конкретні положення договору, то ви можете запропонувати орендарю змінити їх за взаємною згодою сторін.
Юридичний блог «Земельне право України».
«Гуцульський край», №24, 16.06.2023 р.