Кучерявість листя персика

Буває так, що відразу після цвітіння листя персика починає деформуватися і закручуватися, а потім — і зовсім обпадає. Водночас припиняється зростання нових пагонів, зав’язь обсипається, сповільнюється розвиток саджанців і молодих дерев. Потім нові листочки та пагони знову з’являються, але вони не встигають повністю сформуватися до осені і обмерзають взимку. Цю хворобу називають кучерявістю листя персика.

Це досить поширена й небезпечна хвороба, яка особливо часто трапляється, коли навесні стоїть затяжна холодна та волога погода. Проявляється кучерявість листя персика у травні, коли активно формується зав’язь.

Основними ознаками цієї хвороби є:

  • швидкий розвиток — буквально за кілька днів листя закручується та обпадає;
  • кучерявість уражає тільки молоді пагони, через 6–8 днів після їхнього зростання;
  • на листках помітні зелені здуття, які потім стають буро-ліловими, червонуватими, а згодом — коричневими;
  • листя і молоді пагони закручуються, викривляються, чорніють, покриваються білим нальотом, опадають;
  • обсипається зав’язь, а плоди, які збереглися, стають маленькими й жорсткими, практично — без смаку.

Якщо кучерявість листя персика не лікувати, дерево слабшає, відстає у рості. Різко знижується загальна врожайність наступного року, а вже за 2–3 сезони дерево повністю гине.

Захворювання зазвичай з’являється, коли температура повітря стабільно піднімається вище +12 градусів удень, є різкі перепади температур і висока вологість. Зазвичай саме в травні вже закінчується період цвітіння і персик встигає сформувати нові пагони.

Кучерявість — грибкове захворювання. Викликають його грибки тафріни. Активний розвиток грибка відразу припиняється, коли повітря стає сухим і спекотним.

Однак тафріна не зникає, а просто «засинає» глибоко в корі дерева до наступного сезону. Листя припиняє розвиватися, на заражених гілках з’являються тріщини. Навесні наступного року грибок знову починає активний розвиток, перекидається, на нові дерева персиків, мигдалю або нектаринів.

Щоб позбутися грибка, потрібно налаштуватися на регулярний догляд. Вже хворі деревця потребують комплексного лікування. Уражені гілки обрізають, хворе листя, яке закрутилося, збирають і спалюють. Видаляти хворі листочки потрібно якомога швидше, поки фибок не утворив спори. Обрізки не можна кидати в компост, тому що захворювання буде поширюватися.

Яким препаратом обробити персик від кучерявості?

Хворі дерева обробляють фунгіцидами.

Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області радить: д.р. трифлоксістробін+флуопірам 2,5–3,5 мл на 10 л води, д.р. ципродиніл 2–3 г на 10 л води та іншими, які рекомендовані «Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні»), їх розводять згідно з інструкцією. Обприскують тричі, з перервами в 10–14 днів. Тільки так можна врятувати персики від загибелі.

Надалі потрібно також проводити профілактику, щоб вберегти сад від кучерявості листя:

  • восени, коли закінчиться падолист, потрібно зібрати все листя під деревами і провести викорінювальне обприскування гілок, стовбура і землі;
  • навесні, до розпускання бруньок, за сталої плюсової температури проводять перше обприскування препаратами з міддю;
  • коли бруньки вже набрякнуть і ось-ось розпустяться, проводять оброблення фунгіцидами, що містять мідь;
  • через два тижні проводять ще одне обприскування.

Якщо грибок перестане пошкоджувати листя персиків кілька років поспіль, профілактичне обприскування можна зменшити до двох разів: навесні й восени.

Початківці часто запитують, чи можна кучерявість персика вивести народними засобами? На жаль, фахівці стверджують, що це неможливо. Лікувати уражені дерева можна лише фунгіцидами. Для профілактики інколи беруть біопрепарати, але вони менш ефективні.

«Гуцульський край», №22, 02.06.2023 року

Share