Гастрит, інфаркт, кашель

Які хвороби поширені серед українських військових на фронті.

Українські військові на передовій виконують завдання у важких умовах, що нерідко призводить до погіршення стану здоров’я бійців. Експерти у галузі охорони здоров’я розповіли для «Української правди», які саме хвороби є поширені на фронті.

Солдати на «нулі» переважно страждають від захворювань, пов’язаних зі шкірою, опорно-руховим апаратом, кишково-шлунковим трактом, серцево-судинною системою, легенями та зубами. Активні бойові дії обмежують доступ до засобів гігієни, провокують обмороження чи перегрівання на сонці.

Однією із основних недуг українських військових є траншейна стопа. Під час цього захворювання нога людини виглядає, як руки прачки. Цей стан виникає під час перебування ноги у дуже вологому та холодному середовищі (температура 0–16 °С) упродовж довгого періоду часу (понад 10–16 годин) без дотримання елементарної гігієни. Також до цього може призвести і носіння незручного взуття та відсутність змінних шкарпеток.

«При недузі у хворого пошкоджується шкіра, тому зменшується її захисна функція. Це може пізніше призвести до утворення ран, інфекційних уражень та поганого загоєння», — наголошує ортопед-травматолог Віктор Кірейко.

Окрім цього, поширеною недугою серед військових є проблеми з хребтом — люмбоішіалгія. Уражається хребет через носіння бронежилета та бойових комплектів.

«Це вертикальне навантаження на плечі солдата. При нестабільності в поперековому чи грудному відділі починаються певні зсуви, там виникає біль. Це є дуже частою причиною, чому військові звертаються за медичною допомогою», — каже лікар-інфекціоніст Максим Краснов.

Хірург-лейтенант НГУ Богдан Журавель відзначає, що болі у спині — дуже поширені випадки серед військових.

«Це хронічні захворювання, з якими дуже важко щось зробити. Практично у всіх бійців, яким за 40 років, є певні викривлення у хребті, що й спричиняють дискомфорт», — додає Журавель.

Через відсутність нормального доступу до їжі та велику кількість вживання енергетичних напоїв поширеною проблемою у бійців є гастрит. Збільшують проблеми з кишково-шлунковим трактом вживання медикаментів, у тому числі — і знеболювальних, що не є рідкістю на фронті.

Як повідомляє Максим Краснов, багато військових після приїзду з передової отримують діагноз — гострий бронхіт з різними клінічними проявами та тяжкістю перебігу. Військові постійно кашляють.

Причинами такого стану є куріння, респіраторні інфекції, пил, різні агресивні хімічні фактори, які виникають при згоранні пороху, вибухівки, фосфору або інших хімічних речовин.

«Припускаю, що після війни у нас побільшає кількість випадків раку легень. Оскільки у нас зараз дуже серйозна проблема з руйнуванням будинків, які зводили в 50–60 роках. Тоді для утеплення широко використовували азбест. Зараз його залишки потрапляють у пил і ґрунт в місцях інтенсивних боїв», — наголошує інфекціоніст.

Частою проблемою є також гіпертонія. Навіть у військових, які раніше ніколи не зверталися з такою проблемою до лікаря, однак хвороба стала прогресувати на фронті.

«Іноді ми також, на жаль, стикаємось і з інфарктами. Буває таке, що військових привозять з позиції з гострим кардіогенним синдромом, тобто, гострим проявом ішемічної атаки, який супроводжується сильним болем у серці», — зазначає медик.

Також військові стикаються з грибком, герпесом, врослим нігтем, мозолями, а також у них є схильність до інфекцій. Все це пов’язано з відсутністю належної гігієни в умовах бойових дій та загальних звичних умов життя людини.

Артем Будрін.
«Гуцульський край», №21, 26.05.2023 року

Share