Самшитова вогнівка — нова загроза для присадибних ділянок

Протягом останніх трьох років на території Івано-Франківської області поширюється небезпечний шкідник — самшитова вогнівка. Гусениці завдають значної шкоди вічнозеленим насадженням. Аномально тепла зима сприяє перезимівлі шкідника.

Цю шкідливу комаху (її батьківщина — Східна Азія) разом із посадковим матеріалом завезли у Європу, а звідти — в Україну. Шкодять саме жовтувато-зелені гусениці вогнівки, які обгризають листки.

Гусениці дуже ненажерливі, за 4 години вони спроможні знищити кущ самшиту середніх розмірів. Тому проведення боротьби з шкідником потребує оперативності.

Зимує шкідник у стадії лялечки у коконі, закріпленому в густій павутині між листками. Навесні самки відкладають яйця зеленувато-жовтого кольору — купкою, на нижній бік листків самшиту. Потім з’являються гусениці — зеленувато-жовті, можуть бути жовтувато-коричневі.

Шкідник за сезон дає 3–4 покоління.

На перших порах молоді гусениці скелетують листки самшиту — виїдають м’якоть нижньої частини, залишаючи згори плівку. Це — перша ознака пошкодження.

Пізніше гусениці обгризають листки повністю, залишаючи центральну жилку та, інколи, — зовнішні краї листка. Зимують гусениці в павутинному коконі між склеєними докупи листками.

Самшит має у листочках алкалоїди, які є отруйними для багатьох комах. Самшитова вогнівка, навпаки, з’їдає ці листочки, нагромаджує в собі алкалоїди, тому її гусениці не їдять птахи.

Кущі, заселені самшитовою вогнівкою, покриваються павутиною, на листках рослини з’являються скупчення шкурок від личинок, екскременти; на гілках, листках (найчастіше — у скупченнях павутини) — велика кількість гусениць, що створюють специфічний «аромат». Продукти життєдіяльності гусениць часто можна помітити на землі під кущами.

Самшит може висохнути за лічені дні.

Спеціалісти управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області звертають увагу: на початку травня гусениці шкідника — невеликого розміру. Якщо ви помітили самшитову вогнівку, слід негайно подбати про захист рослин.

При виявленні перших пошкоджень, можна спробувати застосувати механічний метод боротьби: обрізати уражені гілки, зібрати та знищити яйцекладки та гусениці. Цей метод малопродуктивний, якщо вогнівка оселилася на багатометровій зеленій огорожі. В такому випадку без хімічного захисту не обійтись.

Для захисту декоративних культур від шкідників на присадибних ділянках рекомендовано застосовувати препарати: Антикліщ Макс, КЕ, 8–10 мл на 8–10 л води; Флористін, КР, 0,05 л/м.кв, 0,5 л/10 м.кв; Ініціатор 200, ТБ, 1–2 табл. у прикореневу зону в період вегетації на саджанець та інші препарати, які є у «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні».

Препарати необхідно закуповувати у спеціалізованих торгових точках для торгівлі пестицидами.

Обробляти кущі треба ретельно, також — і з внутрішнього боку, оскільки гусениці ховаються у гущі листків і павутині. При роботі з пестицидами необхідно суворо дотримуватись регламентів їх застосування, правил техніки безпеки та санітарно-гігієнічних вимог.

Заборонено застосувати пестициди для захисту зелених насаджень на територіях лікувально-профілактичних і дитячих установ, спортивних майданчиків, підприємств харчової промисловості, а також — усередині густонаселених житлових кварталів. Застосування пестицидів для захисту зелених насаджень дозволене в тиху безвітряну погоду, з 22-ї години вечора до 7 години ранку.

Зважаючи на високу плодючість і ненажерливість шкідника, відсутність природних ворогів, здатність метеликів до активних перельотів, повільне відростання самшиту та обмеження на використання пестицидів, слід очікувати збільшення чисельності та масове розселення самшитової вогнівки на території нашої області.

За відсутності самшиту шкідник може харчуватися іншими декоративними рослинами: модриною колхідською, лавровишнею, кленом, ясенем, мушмулою японською.

Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області.

Share