Поради молодим виноградарям

З настанням потепління почався активний ріст пагонів винограду. Тому тим, у кого росте виноград, потрібно регулювати життєдіяльність куща шляхом обламування і прищіпування пагонів, їх пасинкування і чеканкою.

Ці роботи називають зеленими операціями.

Обламування — це видалення на кущі непотрібних пагонів з метою недопущення загущенння зеленими пагонами куща; заміна чи омолоджування старих рукавів молодими пагонами, а також — остаточне регулювання навантаження урожаєм.

Перше обламування виконують, коли пагони досягають довжини 3–5 см. їх вибірково видаляють на багаторічних рукавах; на штамбі куща, що виростають зі сплячих бруньок; а також виламують пагони-двійники, які розвинулись із бокових бруньок на вічках однорічних пагонів.

Примітка: у виноградництві вічко — це складне утворення, яке формується в пазухах листка і складається із 2–3 бруньок — центральної основної і однієї або двох бокових, або запасних.

При другому обламуванні остаточно регулюють навантаження куща урожаєм. Його виконують, коли пагони виростають довжиною 10–15 см і видно появу суцвіть.

На сортах із великими гронами, стан куща яких задовільний, на плодових пагонах залишають нижнє суцвіття, решту (верхні) — видаляють, тому що пагін не зможе забезпечити їх продуктами живлення, і ягоди будуть низької якості.

Доцільніше на таких сортах залишати суцвіття через один пагін, тобто: один пагін з суцвіттям, а на наступному — суцвіття видаляють і т.д., або залишати суцвіття на сильніших пагонах, а на слабших їх видаляти, щоб забезпечити великі грона продуктами фотосинтезу.

На сортах із середніми чи малими гронами можна залишати по 2–3 суцвіття на пагоні, залежно від стану куща.

Обламування пагонів вважають важливою зеленою операцією, виконання якої вимагає індивідуального підходу до кожного куща, враховуючи його особливості, стан розвитку, рівень агротехніки.

Богдан Комар.
Селище Кути.

«Гуцульський край», №19 від 12.05.2023 року

Share