Як спекулюють і заробляють на чужій біді

Якщо ви зареєстровані у соціальній мережі Фейсбук, тоді ця інформація буде для вас корисною.

«На колінах вас благаємо!», «Просимо, допоможіть!!!» — дописи з таким чи іншим емоційним текстом ширяться Інтернетом, зокрема у соціальній мережі Фейсбук. Супроводжують їх фото, що викликають жалість і співчуття: постраждалі від обстрілів, люди з інвалідністю, онкохворі діти, тяжко поранені бійці.

90 відсотків цих дописів — брехливі, передусім у тематичних групах маленьких містечок: «купи-продай», «барахолка», «привітання».

Поки тисячі «сердобольних жіночок» ставлять під дописом плюсики та пишуть «Спаси, Господи, дитину», інтернет-злодії отримують мільйонні прибутки.

У авторитетних ЗМІ: газетах, на телебаченні та радіомовленні достовірність такої інформації перевіряють журналісти та редактори.

У соціальних мережах вам доведеться робити це самим. Як розпізнати інтернет-аферистів.

Є два дуже прості способи:

1. Найперше треба «вимкнути» емоції і вдумливо переглянути текст з проханням про допомогу. Не довіряйте допису, якщо:

 • не вказані місто, прізвище постраждалого та назва медичного закладу;
 • не прикріплені медичні довідки (шахраї також можуть додавати документи з розмитим зображенням або застарілими датами).

Часто шахраї пишуть: «Всі ми знаємо Наталку (Галинку, Тетянку), що працює на продовольчому ринку. В неї сталася біда…… Далі публікують універсальну вигадану історію без прізвищ, що підходить для розповсюдження в будь-якому місці України. Не вірте словам!

2. Другий найпростіший спосіб перевірки — зайти на інтернет-сторінку людини, яка поширила в групі цей допис.

Чим вирізняються сторінки аферистів:

 • Переважно вони — короткі, містять лише декілька дописів.
 • Зайдіть у розділ «світлини» — у інтернет-злодіїв їх мало, немає життєвої історії: фото з відпочинку, з сім’єю, друзями.
 • На сторінках шахраїв немає коментарів від друзів чи сім’ї.
 • Аферисти не пишуть дописи про власне життя, а поширюють чужі. Там різні патріотичні або молитовні картинки, мудрі вислови.
 • Перегляньте дописи про збір коштів — під фейковими публікаціями немає коментарів підтримки від близьких родичів і друзів.

На жаль, шахраї навчилися дуже майстерно підробляти благодійні збори коштів. Найбільш розповсюджені схеми:

 • Під виглядом псевдоволонтерів пропонують допомогу справжнім постраждалим людям, просять їх надати копії всіх документів і довідок. Потім — зникають і запускають в інтернет слізну історію з чужими підтверджуючими документами, а кошти збирають на власні банківські рахунки.
 • Створюють сторінку-двійник людини, що справді потребує допомоги та веде збір коштів. Для цього копіюють назву, світлини та дописи, тільки замінюють банківські реквізити. У такий же спосіб збирають гроші від імені військових.
 • Створюють сторінку фейкового благодійного фонду, який нібито збирає кошти для допомоги армії/хворому/пораненому…
 • Беруть страхітливі фото скалічених дітей/дорослих з новинних сайтів інтернету (часто—з росії), вигадують для них історію і запускають у Фейсбук. Часто люди, зображені на фото, вже давно померли.

Щоб дізнатися, чи фото не крадене, раджу завантажити його в пошук Google.

Колосальну роботу з виявлення аферистів ведуть волонтери «СТОП ШАХРАЙСТВО! Рахунки фейкових зборів!». На своїй сторінці у Фейсбуку вони публікують усі виявлені фейки і банківські реквізити злодіїв. Тут можна ввести в пошук номер рахунка з підозрілого допису і дізнатися, чи він не «засвітився» у шахрайствах.

Аферисти, спекулюючи на співчутливості та наївності порядних людей, збирають значні кошти, які так необхідні тим, хто справді їх потребує.

Тож будьмо уважні! Не даваймо людям без совісті і сорому жодних шансів збагачуватись на чужому горі та нашому співчутті.

Вікторія Яремин.
«Гуцульський край», №17, 28.04.2023 року

Share