Як спекулюють і заробляють на чужій біді
Якщо ви зареєстровані у соціальній мережі Фейсбук, тоді ця інформація буде для вас корисною.
«На колінах вас благаємо!», «Просимо, допоможіть!!!» — дописи з таким чи іншим емоційним текстом ширяться Інтернетом, зокрема у соціальній мережі Фейсбук. Супроводжують їх фото, що викликають жалість і співчуття: постраждалі від обстрілів, люди з інвалідністю, онкохворі діти, тяжко поранені бійці.
90 відсотків цих дописів — брехливі, передусім у тематичних групах маленьких містечок: «купи-продай», «барахолка», «привітання».
Поки тисячі «сердобольних жіночок» ставлять під дописом плюсики та пишуть «Спаси, Господи, дитину», інтернет-злодії отримують мільйонні прибутки.
У авторитетних ЗМІ: газетах, на телебаченні та радіомовленні достовірність такої інформації перевіряють журналісти та редактори.
У соціальних мережах вам доведеться робити це самим. Як розпізнати інтернет-аферистів.
Є два дуже прості способи:
1. Найперше треба «вимкнути» емоції і вдумливо переглянути текст з проханням про допомогу. Не довіряйте допису, якщо:
- не вказані місто, прізвище постраждалого та назва медичного закладу;
- не прикріплені медичні довідки (шахраї також можуть додавати документи з розмитим зображенням або застарілими датами).
Часто шахраї пишуть: «Всі ми знаємо Наталку (Галинку, Тетянку), що працює на продовольчому ринку. В неї сталася біда…… Далі публікують універсальну вигадану історію без прізвищ, що підходить для розповсюдження в будь-якому місці України. Не вірте словам!
2. Другий найпростіший спосіб перевірки — зайти на інтернет-сторінку людини, яка поширила в групі цей допис.
Чим вирізняються сторінки аферистів:
- Переважно вони — короткі, містять лише декілька дописів.
- Зайдіть у розділ «світлини» — у інтернет-злодіїв їх мало, немає життєвої історії: фото з відпочинку, з сім’єю, друзями.
- На сторінках шахраїв немає коментарів від друзів чи сім’ї.
- Аферисти не пишуть дописи про власне життя, а поширюють чужі. Там різні патріотичні або молитовні картинки, мудрі вислови.
- Перегляньте дописи про збір коштів — під фейковими публікаціями немає коментарів підтримки від близьких родичів і друзів.
На жаль, шахраї навчилися дуже майстерно підробляти благодійні збори коштів. Найбільш розповсюджені схеми:
- Під виглядом псевдоволонтерів пропонують допомогу справжнім постраждалим людям, просять їх надати копії всіх документів і довідок. Потім — зникають і запускають в інтернет слізну історію з чужими підтверджуючими документами, а кошти збирають на власні банківські рахунки.
- Створюють сторінку-двійник людини, що справді потребує допомоги та веде збір коштів. Для цього копіюють назву, світлини та дописи, тільки замінюють банківські реквізити. У такий же спосіб збирають гроші від імені військових.
- Створюють сторінку фейкового благодійного фонду, який нібито збирає кошти для допомоги армії/хворому/пораненому…
- Беруть страхітливі фото скалічених дітей/дорослих з новинних сайтів інтернету (часто—з росії), вигадують для них історію і запускають у Фейсбук. Часто люди, зображені на фото, вже давно померли.
Щоб дізнатися, чи фото не крадене, раджу завантажити його в пошук Google.
Колосальну роботу з виявлення аферистів ведуть волонтери «СТОП ШАХРАЙСТВО! Рахунки фейкових зборів!». На своїй сторінці у Фейсбуку вони публікують усі виявлені фейки і банківські реквізити злодіїв. Тут можна ввести в пошук номер рахунка з підозрілого допису і дізнатися, чи він не «засвітився» у шахрайствах.
Аферисти, спекулюючи на співчутливості та наївності порядних людей, збирають значні кошти, які так необхідні тим, хто справді їх потребує.
Тож будьмо уважні! Не даваймо людям без совісті і сорому жодних шансів збагачуватись на чужому горі та нашому співчутті.
Вікторія Яремин.
«Гуцульський край», №17, 28.04.2023 року