Другий випадок сказу на Косівщині

Минулого року було три випадки сказу: у лисиці, собаки та корови. З початку цього року виявили сказ у собаки в с. Лючі та лисиці в с. Яворові.

Сказ — особливо небезпечне вірусне захворювання всіх теплокровних тварин і людини. Характеризується гострим перебігом, ураженням нервової системи і закінчується смертю. Носіями і резервуарами збудника сказу (нейротропного вірусу) є дикі м’ясоїдні тварини, в основному — червоні лисиці. Після проникнення через пошкоджену шкіру чи слизову оболонку вірус переміщується нервовими закінченнями.

Характерні клінічні ознаки сказу: спочатку — підвищена чутливість до шуму, світла, дотику, спотворення смаку; пізніше — агресивність, відсутність у тварин страху перед людиною, напади буйства, несамовитості, судоми; розвивається параліч: жуйних м’язів, язика, глотки, потім — задніх кінцівок і всього тіла, після чого настає смерть. Діагноз на сказ встановлюють на підставі комплексу епізоотичних, клінічних, патологоанатомічних і лабораторних досліджень. Для проведення дослідження у лабораторію направляють свіжі трупи дрібних тварин або їхні голови, від великих тварин — головний мозок.

В нашому районі сформувалася зона стійкого неблагополуччя, тобто природний тип сказу. Такі зони розташовані в місцевостях з підвищеною щільністю поселення лисиць, адже фактично у всіх випадках виникнення сказу собак і ВРХ вони мали безпосередній контакт з лисицями. Враховуючи природне поширення сказу тварин, заходи для боротьби з ним здійснюють всі дотичні служби, але особливо — лісові та мисливські господарства і товариства. Оскільки зараз — війна, ефективне проведення заходів з доведення чисельності лисиць до норми (0,5–1 особина на 1 тис. га) — неможливе, що є проблемою і призводить до поширення сказу.

У всіх випадках сказу в районі проводять засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії (далі — ДНПК) при райдержадміністрації, розробляють і затверджують комплексний план заходів з локалізації і ліквідації вогнищ.

Населений пункт або його частину оголошують неблагополучним і вводять карантинні обмеження. Працівники Держпродспоживслужби та її структурних підрозділів виїжджають на місце, проводять епізоотичне обстеження, визначають межі неблагополучного пункту та загрозливої зони, розробляють план комплексних заходів щодо ліквідації сказу. Карантинні обмеження скасовує своїм рішенням ДНПК за поданням територіального органу Держпродспоживслужби в районі через два місяці від дня останнього випадку захворювання тварин на сказ, при умові виконання всіх запланованих і передбачених інструкціями заходів.

В Косівському районі планують провести профіпактичну пероральну імунізацію червоної лисиці. Цю акцію здійснюватимуть працівники ветеринарної медицини, охорони природи, лісових господарств, мисливці і представники місцевих органів самоврядування. Вони розкладатимуть вакцину по периметру лісів і полів, в лугах і ярах, з розрахунку — 25 доз на 1 кв.км.

Власники тварин, керівники господарств та інші суб’єкти господарювання зобов’язані:

  • вакцинувати проти сказу своїх собак і котів, починаючи з 3-місячного віку, у закладах ветеринарної медицини; ревакцинацію проводити щорічно;
  • не допускати до полювання невакцинованих проти сказу собак;
  • для охорони тваринницьких ферм, гуртів, отар — використовувати лише вакцинованих проти сказу собак;
  • про кожний випадок укусу с/г тварин і домашніх тварин дикими тваринами, а також при підозрі захворювання тварин на
    сказ, власник повинен негайно повідомити установу ветеринарної медицини та ізолювати таких тварин;
  • у випадку укусу або травмування шкіри, слизових оболонок людини собакою або котом, постраждала особа повинна негайно інформувати заклади ветеринарної медицини і охорони здоров’я.

Собак, котів та інших тварин, що покусали людей чи тварин, власники повинні негайно доставити в територіальну установу ветеринарної медицини для огляду та карантинування протягом 10-ти днів. В окремих випадках: за наявності загородженого двору або вольєру, з дозволу ветеринарного лікаря і після проведення інструктажу — таку тварину можуть залишити під розписку у власника, за умови її відповідного утримання.

Оскільки тенденція виникнення нових вогнищ сказу зберігається, необхідне комплексне здійснення заходів з боротьби зі сказом з боку органів ветеринарної медицини, місцевого самоврядування, охорони здоров’я, лісового та мисливського господарств.

Йдеться про вирішення питань безпритульних тварин, контроль за виконанням правил утримання домашніх тварин, проведення планових сезонних заходів для зниження чисельності лисиць, проведення профілактичного щеплення проти сказу у собак і котів, кваліфікована і своєчасна допомога людям, які потерпіли від укусів тваринами, інші. І якщо ми всі разом вирішуватимемо цю проблему, сказ відступить від нас назавжди.

Володимир Волковецький,
головний спеціаліст Косівського відділу ГУ Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області.
«Гуцульський край», №15, 14.04.2023 року

Share