Легенда української естради

80-літній ювілей відзначив Левко Дутківський — легендарний композитор, музикант-новатор, педагог, народний артист України, уродженець селища Кутів.

Народився Лев Тарасович Дутківський 9 квітня 1943 року в Кутах. У 1963 році закінчив Мукачівське музпедучилище за спеціальністю «Вчитель музики і співів». 1977-го закінчив Київський державний інститут культури ім. О. Корнійчука, (спеціалізація — режисура масових видовищ).

На хвилі світової популярності британської групи «The Beatles», 1966 року у місті Вижниці Левко Дутківський створив біг-біт групу «Смерічка», яка вперше використала електроінструменти і стала одним із перших вокально-інструментальних ансамблів у колишньому СРСР.

Коли до «Смерічки» приєднався молодий Володимир Івасюк і поділився з досвідченим вже Левком своїми піснями, музичний колектив одразу злетів до висот визнання і слави. Перемога на всесоюзних телеконкурсах «Пісня–71» та «Пісня–72» із піснями «Червона рута» й «Водограй» засвітили і зробили шалено популярними молодих музикантів на всесоюзному рівні. Десятки тисяч людей збиралися на концертах від Вижниці до Таллінна, а «Червону руту» співали тоді й зараз по всьому світу. Незважаючи на таке визнання, комуністична радянська влада переважно ускладнювала життя учасників «Смерічки» — групу звинувачували в буржуазному націоналізмі, поширенні цінностей капіталістичного Заходу. Безсумнівно, комуністи вбили геніального Володимира Івасюка.

Для ансамблю Левко Дутківський написав та аранжував свої перші пісні «Сніжинки падають» (1966), «Бажання» (1967), «У Карпатах ходить осінь» (1968), «Незрівнянний світ краси» (1969). Ці твори (з елементами рок- і поп-музики та фольклору) визначили творчий напрямок «Смерічки», що дало українській естрадній пісні 60–70-х років новий поштовх для розвитку. Своєрідний музичний стиль і манера виконання ансамблю полонили тоді і юного Володимира Івасюка, який приніс Дутківському свої перші твори.

Чарівна дружина Левка Дутківського — Алла Борисівна Дутківська була художницею-модельєркою, створювала сценічні костюми для ансамблю свого чоловіка, Софії Ротару та інших виконавців. У 1971 році зняли телемюзикл «Червона рута», який розповідає історію кохання між дівчиною з Карпат і шахтарем зі сходу, що познайомились у потязі «Донецьк — Верховина». Головну роль шахтаря грає Василь Зінкевич — соліст «Смерічки», а дівчину з Буковини — Софія Ротару. Фільм зробив їх справжніми зірками. А пісні стають хітами, їх наспівує увесь тодішній Радянський Союз. Костюма для головної героїні не знайшлося. Левко Дутківський запропонував використати концертний костюм, який виготовила як дипломну роботу художниця-модельєрка Алла Дутківська.

У 2022 році журнал Уодие Україна визнав Аллу Дутківську «іконою стилю 1970-х». «Левко писав пісні, Алла їх одягала».

Батько Левка працював секретарем Старокутської сільської ради, а мама продавала знамените і незрівнянне Кутське морозиво, заради якого багато людей спеціально їхали в Кути.

Дутківський написав відомі хіти «Якщо любиш — кохай», «Зачаруй» і понад 100 інших музичних творів, що стали надбанням українського естрадного мистецтва. Завдяки Дутківському та очолюваному ним ансамблю «Смерічка», починався професійний злет і популярність солістів «Смерічки» — Назарія Яремчука і Василя Зінкевича, композитора Володимира Івасюка, співаків та співачок: Софії Ротару, Людмили Артеменко, Іво Бобула, Павла Дворського й інших.

Левко Дутківський 1996-го заснував і провів, як режисер і сценарист, Всеукраїнський фестиваль естрадної пісні імені Назарія Яремчука у Вижниці. Левко Дутківський постійно працює з обдарованою молоддю, є головою і членом журі престижних пісенних фестивалів. Очолює на громадських засадах обласний благодійний фонд імені Назарія Яремчука.

Левко Дутківський сьогодні проживає в Чернівцях, є Почесним жителем Вижниці та Чернівців. У столиці Буковини на Театральній площі на його честь установили зірку на Алеї слави.

За повідомленням Кутської селищної раді

Share