Електронний рецепт: відповіді на поширені запитання

Починаючи з 1 квітня, рецептурні ліки можна придбати в аптеці за електронним рецептом. В той же час паперові рецепти теж діятимуть, щонайменше — до закінчення воєнного стану.

Відпуск рецептурних препаратів і раніше відбувався за призначенням лікаря, але тепер пацієнт зможе сам обрати, за яким рецептом він хоче придбати ліки — електронним чи паперовим.

Рецептурними є майже 60% зареєстрованих в Україні лікарських засобів. Саме для них потрібен рецепт лікаря. Решту ліків, що не потребують обов’язкового призначення лікарем, можна, як і раніше, придбати в аптеці без спеціального рецепта.

Міністерство охорони здоров’я України дає відповіді на найбільш поширені запитання.

Рецепт потрібен для придбання усіх ліків?

Ні, МОЗ не розширює і не змінює перелік рецептурних ліків, не робить всі лікарські засоби рецептурними. Рецептурними є майже 60% зареєстрованих в Україні лікарських засобів. Саме для них потрібен рецепт лікаря. Решту ліків, що не потребують обов’язкового призначення лікарем, можна, як і раніше, придбати в аптеці без спеціального рецепта.

Які ліки є рецептурними?

Рецептурні ліки — лікарські засоби, які підлягають відпуску виключно за призначенням лікаря, їх призначають на спеціальних рецептурних бланках.

Цей перелік може включати, зокрема:

  • антибіотики;
  • протисудомні засоби;
  • гормональні препарати (у тому числі й протизаплідні);
  • препарати для лікування артеріального тиску, серцевих хвороб;
  • деякі антигельмінтні препарати;
  • деякі антигістамінні засоби;
  • кроворозріджуючі препарати;
  • антидепресанти, нейролептики та релаксанти;
  • стероїдні лікарські засоби;
  • деякі ліки проти болю, кашлю, заспокійливі.

Якими б звичними та безпечними не здавалися ці ліки, їх застосування призводить до підвищеного ризику. Неправильне вживання цих ліків може спричинити виникнення серйозних побічних ефектів, викликати залежність чи призвести до зловживання.

Також до таких лікарських засобів відносять ліки, прийом яких передбачає регулярний моніторинг показників стану здоров’я пацієнта та корекцію плану лікування.

Саме тому призначати їх має тільки лікар. Адже лише медичний працівник може підібрати коректну діючу речовину, дозування і тривалість прийому ліків, які є безпечними та ефективними саме для вас, та запобігати можливим негативним наслідкам.

Як дізнатися, чи є конкретний лікарський засіб рецептурним?

Для цього достатньо перевірити інструкцію лікарського засобу. Інструкції всіх без винятку лікарських засобів містять вичерпну інформацію про медичне застосування, лікарського засобу та його категорію (умови) продажу. Якщо в інструкції зазначено «за рецептом», для придбання такого лікарського засобу в аптеці потрібен рецепт від лікаря.

Що робити, якщо я приймаю рецептурний лікарський препарат регулярно?

Безумовною перевагою електронного рецепта є те, що на відміну від паперового, вам не потрібно щоразу звертатися до лікаря на прийом, щоб отримати рецепт. Повторний електронний рецепт можна отримувати дистанційно, якщо ваше лікування є тривалим, ви маєте хронічне захворювання або якщо вам потрібно продовжити курс лікування.

Для цього в системі обов’язково має бути зафіксований діагноз та перше призначення від вашого лікуючого лікаря. Після цього призначення ліків завжди будуть доступні у вашому смарт-фоні. Якщо ви чи ваші близькі не маєте мобільного телефону, лікар напише паперовий рецепт.

Як отримати електронний рецепт на рецептурний препарат?

Виписати рецепт можуть лікарі усіх спеціальностей державних, комунальних чи приватних клінік або лікар-ФОП. Необхідно обов’язково звернутися до лікаря на прийом, де ви можете обрати, за яким рецептом хочете придбати ліки в аптеці — електронним чи паперовим.

Якщо ви обрали електронний рецепт, лікар, за потреби, зареєструє вас в електронній системі охорони здоров’я (ЕСОЗ) та сформує є-рецепт, вказавши діючу речовину, дозування, тривалість курсу та інструкції з прийому ліків.

Після цього ви отримаєте СМС-повідомлення з номером електронного рецепта та унікальним кодом його погашення.

Ви можете придбати ліки за електронним рецептом в аптеці протягом 10 днів (якщо це наркотичні/психотропні піки) або протягом 30 днів (для решти рецептурних препаратів).

Щоб придбати ліки, достатньо повідомити фармацевту потрібні реквізити з СМС: номер рецепта та код погашення.

Фармацевт запропонує вам наявні в аптеці лікарські засоби, які містять діючу речовину, яку призначив вам лікар — так ви зможете обрати ліки відповідно до вашого бюджету.

Завдяки доступу до медичної інформації в ЕСОЗ, лікуючий лікар зможе переглянути історію медичних даних, дізнатися про супутні захворювання та іншу інформацію, яка необхідна для призначення ефективного лікування.

Саме тому важливо завчасно перевірити інструкцію лікарських засобів, які ви вживаєте. Якщо вони рецептурні — подбайте про отримання відповідного рецепта у свого лікуючого лікаря у квітні, щоби надалі зручно та безперешкодно купувати ліки в аптеці.

Продаж лікарських засобів за е-рецептом здійснюється поетапно, включаючи й перехідний період, — з огляду на повномасштабну війну.

Наприклад, військові адміністрації, підрозділи ЗСУ, волонтерські та благодійні організації можуть купувати рецептурні ліки для потреб воєнного часу гуртом — безпосередньо у дистриб’юторів, для цього рецепт не потрібен.

За повідомленням Міністерства охорони здоров’я України.

Share