Маленька сенсація у Кутах

Статуя Ісуса Христа на фасаді костелу Серця Ісуса у Кутах виявилася керамічною. Її виготовили у знаменитій майстерні Івана Брошкевича його сини.

За історичними відомостями, на початку XX століття у Кутах працювали понад 60 майстрів кераміки. Це свідчить про те, що гончарно-керамічне ремесло тут було популярним і досягло великого розвитку. Всі навколишні села вздовж русла Черемошу глиняним посудом забезпечували саме Кути.

Виявилося, що наші майстри виготовляли не лише вироби вжиткового призначення, а й сакральні твори, і навіть — монументальні.

Костел у Кутах

Костел у Кутах

Погодьтеся, в наш час не так часто можемо побачити керамічні статуї, та ще й висотою у ріст людини, якою є фігура Ісуса Христа на фасаді костелу Серця Ісуса у Кутах. Те, що фігура з глини вистояла у Другій світовій і до цього дня оберігає нас від лихоліття і біди — справжнє чудо.

Зафарбована білою фарбою і невіглаством чи байдужістю людей, статуя Ісуса Христа скромно чекала свого часу, щоб засвідчити в нашому селищі й розповісти світу про ще один вид творчого доробку майстрів із родини Брошкевичів.

З плином часу та від атмосферних впливів фарба стерлася. І всі побачили, що статуя має колір теракоти, а значить — випалена з керамічної глини. Складається із кількох частин, міцно з’єднаних між собою.

Цей факт відкриває ще одну сторінку історичної правди про майстрів кутської кераміки та їхню, більш ширшу, діяльність і професійну майстерність.

Як кажуть: мудрий час усе розкладає на свої місця.

Оглянула напис на статуї, і мене охопила радість. Заповнений ще один часовий проміжок історичної мистецької пам’яті нащадків творчої династії гончарів-керамістів Брошкевичів, які НЕзаслужено призабуті вже тривалий час.

Реклама в часописі 1933 року керамічної майстерні братів Брошкевичів в Кутах. Прислав Павлюк Богдан‎.

Реклама в часописі 1933 року керамічної майстерні братів Брошкевичів в Кутах. Прислав Павлюк Богдан‎.

Читаючи напис польською мовою на фігурі (майстерня керамічна Івана Брошкевича), я зрозуміла, чому мене не полишала думка, що Кутська художня школа має носити ім’я саме цього майстра. Бо таку назву мала майстерня Івана Брошкевича, бо справу батька пізніше гідно продовжили сини — Микола і Степан. І тепер цьому є фактичне підтвердження. Читаю у написі далі (виконано синами дня 21 Липня 1933 року Кути).

Саме тому для Кутської дитячої художньої школи ім. Івана Брошкевича пріоритетним завданням є відродження славнозвісної кутської кераміки, продовження традицій мистецької спадщини наших відомих майстрів, а особливо — Івана Брошкевича.

На цей час статуя Ісуса Христа цінна насамперед, як духовна святиня, і не менш цінна, як мистецький твір. Важлива й тим, що є реальним свідченням художньої і технологічної майстерності більш масштабних виробів відомих кутських майстрів — родини Брошкевичів.

На жаль, роки новітньої російсько-української війни не дають змоги колективу школи в повній мірі реалізувати свої ідеї та в повному обсязі виконувати окреслені завдання. Та ми не зупиняємося на досягнутому, творчо працюємо і досліджуємо мистецьку спадщину Кутів. А наші талановиті діти продовжують творити яскраву палітру культурного простору Покуття, Гуцульщини і всієї України.

І хай допоможе нам у цьому Господь!

Дякуємо всім захисникам України за те, що маємо змогу навчати наших дітей.

Марія Михайлишин,
директорка Кутської художньої школи імені Івана Брошкевича.

«Гуцульський край», №12, 24.03.2023 року

Share