Обережно: шахрайські схеми

17 січня до Косівського районного відділу поліції із заявою звернулася 41-річна мешканка Яблунівської територіальної громади і повідомила про те, що вона стала жертвою аферистів. На одному з інтернет-сайтів потерпіла виставила оголошення про продаж товару. Із нею зв’язалася невідома жінка та повідомила, що бажає здійснити покупку.

Потерпіла, перейшовши за надісланим їй посиланням, ввела дані своєї банківської картки та підтвердила операцію кодом із СМС-повідомлення, яке прийшло на мобільний телефон. Після чого з її банківської картки зникло 16100 грн. За фактом шахрайських дій слідчі розпочали кримінальне провадження за ч.З ст.190 Кримінального кодексу України.

Поліція Косівщини застерігає!

1. Шахрайства, пов’язані з покупками через мережу. Низька ціна товару (значно нижча від конкурентів), необхідна повна або часткова передоплата — саме це повинно насторожити покупця. Така схема шахрайства є найпоширенішою. Продавець виставляє низьку ціну, але просить обов’язково передоплату (повну або часткову), відмовляється від оплати у відділені служби доставки. У таких випадках покупець, оплативши товар, його частину чи вартість доставки, досить часто залишається з нічим.

Основне правило покупок в інтернеті — передоплату вносьте тільки перевіреним продавцям, а іншим оплачуйте товар після отримання. І ніколи не оплачуйте послуг посередництва.

2. Шахрайства, пов’язані з продажами через інтернет і в яких представляються працівниками банків. Пам’ятайте, що конфіденційні дані ваших банківських рахунків не можна повідомляти нікому, навіть банківським працівникам. Вони не можуть запитувати у вас паролі входу до вашого електронного кабінету, пін-код картки, CVV-код тощо. Цю інформацію маєте знати тільки ви! Надійно зберігайте та не розголошуйте свій пін-код; під час уведення пін-коду обов’язково прикривайте клавіатуру, щоб його неможливо було зчитати за допомогою мікровідеокамери. Якщо ви зрозуміли, що випадково розкрили дані платіжної картки шахраям або з вашою карткою проходять підозрілі операції — негайно заблокуйте картку та доступ до інтернет-банкінгу, зателефонувавши до банку.

3. Шахрайства, пов’язані з продажем і пригоном автомобілів з-за кордону, в тому числі мотоциклів і мотоблоків. Низька ціна товару, однотипні фото без номерних знаків, вимога повної або часткової передоплати — саме це повинно насторожити покупця. Така схема шахрайства є найпоширенішою. Продавець виставляє низьку ціну, але просить обов’язково передоплату, на доставку чи розмитнення. При цьому може надсилати фото документів третіх осіб, видаючи їх за свої. Ще однією ознакою може бути спілкування виключно через переписку та месенджер. Щоб вберегтись аферистів, не робіть будь-яких завдатків незнайомим людям і просіть про зустріч з особою, яка виставила оголошення. Якщо це неможливо, слід здійснити відеодзвінок.

4. «Ваш родич у біді — потрібна допомога». Це найпоширеніший вид шахрайства. Схема його проста, але вирішальними тут є фактори несподіванки Шахраї дзвонять вам на мобільний, як правило, увечері або вночі, і починається словесна атака. Розпитують, чи є в сім’ї син (чоловік, онук). Якщо відповідь позитивна, то «голос» представляється працівником правоохоронного органу й повідомляє, що родич жертви затриманий поліцейськими, тому вимогливо пропонує вирішити питання про не притягнення до відповідальності за грошову винагороду. Або кажуть, що родич потрапив у біду, наприклад, у ДТП, потрібні гроші на операцію тощо.

Якщо людина нервує і підтримує бесіду, зловмисник тріумфує — жертва «на гачку». Аферисти — хороші психологи. Щоб не допустити такого шахрайства, зразу кидайте слухавку та повідомляйте поліцію.

5. Шахрайство з працевлаштуванням на роботу за кордоном чи нелегальним перетином кордону.

Ніколи не співпрацюйте з тими людьми, які вимагають за ваше робоче місце передоплату. Навіть якщо сума видається незначною, це — обман. Великою популярністю сьогодні користуються шахрайства, коли невідомі особи обіцяють вирішити питання із перетином державного кордону за винагороду. У всіх випадках це — шахрайські дії. Право на перетин кордону мають визначені категорії громадян. Це стосується і шахрайських схем ділків, які нібито виготовляють фіктивні документи про одержання інвалідності чи інших хвороб.

Поліція радить:

  • Ретельно перевіряйте інформацію, яку вам повідомляють.
  • Не панікуйте. Зверніться до близьких за порадою або просто розкажіть про ситуацію, що сталася. Шахраї використовують психологічні техніки та прийоми для маніпуляції.
  • Не поспішайте виконувати вказівки незнайомих людей.
  • Не переказуйте кошти на чужі карткові рахунки.
  • Не довіряйте повідомленням незнайомців про грошову реформу, обмін купюр тощо.
  • Вимагайте пред’явити документи, якщо до вас прийшли і представляються працівниками держустанов.
  • Якщо ви стали жертвою шахраїв, повідомте про це в поліцію за телефоном «102».

Косівський РВП ГУНП.

Share