Зупинимо домашнє насильство разом

Домашнє насильство є однією з розповсюджених форм порушення прав людини та актуальною проблемою сьогодення, що загрожує безпеці не лише сім’ї, а й суспільства загалом.

Це такий вид злочину, про який потерпілі досить часто соромляться заявити, в результаті чого дії з боку насильника призводять до негативного фізичного, психічного та соціального стану здоров’я постраждалої особи чи кількох осіб — членів цієї родини. Як правило, найбільше страждають від домашнього насильства жінки, діти та люди похилого віку.

В рамках міжнародної акції «16 днів проти насильства», працівники Косівського районного відділу поліції спільно із представниками об’єднаних територіальних громад, влади та служби у справах дітей організували робочі зустрічі, на яких обговорили проблемні питання домашнього насильства та методи їх вирішення. В рамках акції будуть проведені заняття у навчальних закладах з роз’яснення поняття домашнього насильства, його видів та поінформовано школярів, куди потрібно звертатися у разі його вчинення.

Працівники поліції застерігають: «Не терпи домашнє насильство!».

Косівський районний відділ поліції.

 

З 25 листопада до 16 грудня триватиме Всеукраїнська акція проти насильства

Упродовж останніх дев’яти місяців про насильство ми чуємо щодня. Сотні, тисячі невинних людей постраждали і навіть загинули в результаті насильницьких дій російських загарбників.

На жаль, і випадків домашнього насильства не поменшало. Постійний стрес, страх, відсутність засобів для існування, зміна звичайного місця проживання, втрата майна, можливостей заробітку, а не рідко — й рідних, часто є причинами виникнення фактів агресії і насильства в сім’ї.

«Зараз ми живемо в умовах війни, і в кожного з нас вмикається “режим виживання”. Основні почуття у такому стані — тривога, страх і злість. У деяких випадках вони зберігають нам життя, однак спілкування з близькими погіршують. Ми можемо бути більш роздратованими, агресивними, “атакувати” співрозмовника через дрібниці. Усе це природно. Та якщо не контролювати своїх слів, втрачається гармонія та взаємоповага у стосунках», — зауважують психологи.

Повномасштабна війна впливає на всі сфери нашого життя. Якщо раніше українці спокійно будували плани на майбутнє, то нині багато з нас налякані й розгублені. Особливо гостро негативні емоції можуть проявлятися в умовах вимушеного переїзду та спільного мешкання з родичами чи навіть з незнайомцями.

Голова МВС Денис Монастирський стверджує, що в цей час зросла кількість повідомлень на гарячі лінії про домашнє насильство. Зокрема, через відсутність світла у житлових будинках почастішали такі випадки.

Насильство не повинно переноситися на близьких і рідних. Це важливо для розуміння нас як незалежної повноцінної нації. Під час війни від домашнього насильства найбільше страждають традиційно вразливі категорії — жінки, діти, люди похилого віку, особи з інвалідністю, вимушені переселенці.

Діти відчувають на собі подвійний вплив війни. Якщо у родині, де відбувається домашнє насильство, є діти — не варто тішити себе ілюзіями, що вони нічого не помічають і на них така ситуація ніяк не вплине. Діти все бачать, все відчувають, і нездорові стосунки між батьками можуть травмувати їх навіть більше ніж те, що вони побачили на війні.

З метою забезпечення комплексного інтегрованого підходу до протидії домашньому насильству та сприяння реалізації прав осіб, постраждалих від домашнього насильства, важливим є проведення превентивних заходів, ефективного реагування на такі факти.

Важливу роль у запобіганні насильству стосовно дітей, відіграють педагогічні працівники, які в доступній для дітей формі пояснюють прояви та види насильства. Часто не лише діти, а й дорослі бояться зізнатися, що потерпають від нього. Домашнього насильства можна уникнути, якщо жертва не буде мовчати.

Куди звертатися:

  • до Національної поліції за номером 102 та повідомити про факт насильства;
  • на номер урядового контактного центру 15–47, де цілодобово надають інформаційні, психологічні та юридичні консультації чоловікам і жінкам, які постраждали від домашнього насильства, насильства за ознакою статі, насильства стосовно дітей, або з питань загрози вчинення такого насильства та психологічної допомоги потерпіпим;
  • на безкоштовний номер системи безоплатної правової допомоги 0800-213-103;
  • до національної «гарячої лінії» з питань запобігання домашньому насильству, торгівлею людьми та тендерної дискримінації 0800-500-335 або 116-123 (короткий номер з мобільного).

Соціальні психологи закликають не терпіти насильство та звертатися до служб допомоги навіть тоді, коли відчуваєте «перші дзвіночки» конфлікту: право на захист і підтримку має кожен із нас. Зупинимо домашнє насильство разом.

Наталія Гарбуз,
головна спеціалістка відділу правового забезпечення, по роботі з ТГ та підтримки сім’ї управління соціального захисту населення РДА.

Share