Як зберегти і популяризувати косівську кераміку

З метою збереження традицій і популяризації гончарства відомих осередків Гуцульщини та Покуття Коломийський національний музей організував наукову конференцію «Стан традиційної народної кераміки Гуцульщини та Покуття: досягнення і проблеми».

Передувала науковому зібранню історична для культури України подія — внесення у 2019 р. традиції Косівської мальованої кераміки до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. У червні 2022 року спадщина Косівської мальованої кераміки стала вагомою частиною загальноєвропейського культурного надбання завдяки наданню Національному музеєві статусу партнера культурного маршруту «Європейський шлях кераміки».

У жовтні ж цього року Національний музей презентував виставку кераміки косівських митців у місті Кошице (Словаччина). Визнання унікальності косівської кераміки на міжнародному рівні спонукає до подальшої праці, спрямованої на розв’язання нагальних для галузі кераміки проблем, які й обговорили учасники круглого столу.

Серед порушених науковим зібранням питань були: необхідність регулювання на державному рівні потреби відведення та охорони земельних ділянок з природними покладами гончарної глини; врегулювання надання народному майстру можливості здійснювати комерційну діяльність; перегляд розміру Президентської стипендії майстрам народного мистецтва старшого покоління; створення державної програми з підтримки реалізації продукції народних майстрів кераміки у спеціалізованих магазинах-салонах; надання державної підтримки діяльності художніх майстерень та мистецько-виробничих комбінатів, що сприятиме збереженню і розвитку традиційної народної кераміки Гуцульщини та Покуття.

Учасниками конференції стали: начальник управління культури Івано-Франківської ОДА Володимир Федорак, начальник відділу туризму управління міжнародного співробітництва, євроінтеграції, туризму та інвестицій ОДА Віталій Передерко, генеральна директорка Національного музею Ярослава Ткачук; завідувачка відділу кераміки Національного музею Романна Баран та інші.

Косівщину представили: головна спеціалістка відділу промоції, зв’язків та економічного розвитку Косівської міської ради Ірина Дімбровська; голова благодійної організації БФ «Автентика Гуцульщини», заслужена діячка мистецтв України Марія Гринюк; кандидати мистецтвознавства і доценти Косівського інституту ПДМ Валентина Молинь та Олег Слободян; завідувачка Косівського музею народного мистецтва та побуту Гуцульщини Вікторія Яремин, а також відомі майстри-кераміки.

За повідомленням Національного музею народного мистецтва Гуцульщини та Покуття ім. Й.Кобринського.

Share