Безпека на дорогах — справа кожного

Із зростанням кількості автомобільного транспорту дедалі актуальнішою стає проблема вчинення дорожньо-транспортних пригод, особливо у період погіршення погодних умов.

За деякі такі правопорушення передбачена кримінальна відповідальність. Зокрема, згідно зі статтею 286 КК України порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту водієм, що спричинило потерпілому тілесне ушкодження середньої тяжкості карається штрафом до п’яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що дорівнює 85000 гривень, або, залежно від обставин ДТП — до десяти років позбавлення волі із забороною керувати транспортними засобами на строк до трьох років.

У 2021 році набули чинності зміни у кримінальному законодавстві України, які пов’язані з запровадженням більш суворої відповідальності за керування транспортними засобами у стані сп’яніння. У Кримінальному кодексі з’явилась стаття 286-1, яка окремо передбачає відповідальність за порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особою, яка керує транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, що спричинило потерпілому тілесне ушкодження середньої тяжкості. Такі дії вже можуть каратися позбавленням волі до дванадцяти років із забороною керувати транспортними засобами на строк від п’яти до десяти років.

Крім того, навіть якщо діяння водія не спричинили зазначених наслідків, відповідальність за порушення правил дорожнього руху передбачена низкою статей Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Особливо сувору відповідальність законодавець передбачив за керування транспортним засобом у стані сп’яніння (алкогольного, наркотичного чи іншого) або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, або відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння, або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Згідно зі статтею 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення такі дії караються накладенням штрафу на водіїв у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (34 тисячі гривень) з позбавленням права керування транспортними засобами на трирічний строк та з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого, або адміністративний арешт на строк десять діб з позбавленням права керування транспортними засобами на строк три роки та з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого і на інших осіб — накладення штрафу у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого, або адміністративний арешт на строк десять діб з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого.

Тому ще раз наголошуємо на необхідності суворо дотримуватися правил дорожнього руху, бо йдеться не лише про юридичну відповідальність. Головне — збереження життя та здоров’я особи, що керує транспортним засобом, та інших учасників дорожнього руху (пішоходів, пасажирів, велосипедистів тощо). Безпека на дорогах — справа кожного.

Анатолій Лукашенко,
заступник керівника Косівської окружної прокуратури.

Share