Отруйні павуки на Прикарпатті
На Івано-Франківщині після 22 липня через укуси отруйних павуків до медиків «швидкої» звернулися восьмеро людей, зокрема 10-річний хлопець. За словами старшої лікарки екстреної медичної служби області Світлани Паращук, трьох пацієнтів госпіталізували з сильними алергічними реакціями.
Зі слів Світлани Паращук, отрута павука дуже токсична, до того ж є сильним алергеном. Тому місце укусу не можна терти, відсмоктувати чи витискати, щоб не було швидкого розповсюдження отрути.
«Промиваємо, можна господарським милом, обробляємо спиртом і кладемо стерильну серветку до приїзду «швидкої» чи до зменшення проявів симптомів. Якщо з’являється набряк, можна покласти лід — на серветку, а не на голе тіло», — розповідає Світлана Паращук!
Характерним для укусу павука є подвійний прокол, як при укусі змії. Поранене місце може боліти від кількох годин до кількох діб.
«Коли у людини виникають судоми, утруднене дихання, запаморочення, різкий головний біль, блювота, загрудинні болі або різко наростає набряк, а кінцівка німіє, тоді обов’язково потрібно звернутися до медичного працівника», — наголошує Світлана Паращук.
Жителі Ланчинської об’єднаної громади та села Саджавка скаржаться у соціальній мережі Фейсбук на укуси павука хейра-кантіума крапчастого.
Прикарпатський біолог Андрій Заморока каже, що виявив цього павука на Прикарпатті кілька років тому. Науковець розповідає, що отруйні членистоногі з’явилися в області через зміну клімату.
«Клімат змінюється. Ті види, які жили на півдні, поступово мігрують на північ. Одні — природним шляхом: павуки розповсюджуються в серпні-вересні. Коли настає «бабине літо», коли літає павутиння — оце якраз міграція молодих павуків. Вони можуть на десятки кілометрів переміщатися завдяки цьому павутинню. Таким чином вони до нас потрапляють. Оскільки клімат змінюється, вони в нас приживаються, не вимерзають взимку», — пояснює Андрій Заморока.
За словами старшої лікарки екстреної медичної служби області Світлани Паращук, найбільше викликів лікарі отримали від жителів Калуського та Коломийського районів. Серед видів павуків, що розповсюджені на Прикарпатті, — каракурт, тарантул, жовтий сак та тигрова аргіопа, розмір якої може сягати 7 см.
Руслана ПОЛІВЧАК, Наталія ОЛЕКСІЄНКО. «Суспільне».