Отруйні павуки на Прикарпатті

На Івано-Франківщині після 22 липня через укуси отруйних павуків до медиків «швидкої» звернулися восьмеро людей, зо­крема 10-річний хлопець. За словами старшої лікарки екстреної медичної служби області Світлани Паращук, трьох пацієнтів гос­піталізували з сильними алергічними реакціями.

Зі слів Світлани Паращук, отрута павука дуже токсична, до того ж є сильним алергеном. Тому місце укусу не можна тер­ти, відсмоктувати чи витискати, щоб не було швидкого розповсю­дження отрути.

«Промиваємо, можна госпо­дарським милом, обробляємо спиртом і кладемо стерильну серветку до приїзду «швидкої» чи до зменшення проявів симп­томів. Якщо з’являється набряк, можна покласти лід — на сервет­ку, а не на голе тіло», — розпові­дає Світлана Паращук!

Характерним для укусу па­вука є подвійний прокол, як при укусі змії. Поранене місце може боліти від кількох годин до кіль­кох діб.

«Коли у людини виникають судоми, утруднене дихання, запаморочення, різкий головний біль, блювота, загрудинні болі або різко наростає набряк, а кін­цівка німіє, тоді обов’язково по­трібно звернутися до медичного працівника», — наголошує Світ­лана Паращук.

Жителі Ланчинської об’єд­наної громади та села Саджавка скаржаться у соціальній мережі Фейсбук на укуси павука хейра-кантіума крапчастого.

Прикарпатський біолог Ан­дрій Заморока каже, що виявив цього павука на Прикарпатті кілька років тому. Науковець роз­повідає, що отруйні членистоногі з’явилися в області через зміну клімату.

«Клімат змінюється. Ті види, які жили на півдні, поступово мі­грують на північ. Одні — природ­ним шляхом: павуки розповсю­джуються в серпні-вересні. Коли настає «бабине літо», коли літає павутиння — оце якраз міграція молодих павуків. Вони можуть на десятки кілометрів переміща­тися завдяки цьому павутинню. Таким чином вони до нас потра­пляють. Оскільки клімат змінюється, вони в нас приживаються, не вимерзають взимку», — пояс­нює Андрій Заморока.

За словами старшої лікарки екстреної медичної служби об­ласті Світлани Паращук, най­більше викликів лікарі отримали від жителів Калуського та Коло­мийського районів. Серед видів павуків, що розповсюджені на Прикарпатті, — каракурт, таран­тул, жовтий сак та тигрова аргіопа, розмір якої може сягати 7 см.

Руслана ПОЛІВЧАК, Наталія ОЛЕКСІЄНКО. «Суспільне».

Share