«Гуцулія» переорієнтувала вектор діяльності
З початком повномасштабного вторгнення російських військ в Україну на воєнні рейки стала вся наша державна система. Переорієнтували свою діяльність і громадські організації. ГО «Туристична асоціація Гуцулія» — одна з них.
Громадська організація «Туристична асоціація «Гуцулія» створена в Косові ще у 2003 році. Основний напрямок її статутної діяльності було спрямовано на сприяння і підтримку розвитку туризму, популяризацію відпочинку в Карпатах, охорону навколишнього середовища, підтримку та розвиток мережі гірських рятувальників. Адже тоді, в абсолютно мирний період, економіка, як і все суспільство, працювали на динамічний розвиток районів і загалом усієї держави.
ГО «Гуцулія» від самого початку створення налагодила тісні зв’язки з усіма надавачами туристичних послуг. Подбала й про партнерську співпрацю з органами місцевого самоврядування. Також долучилася свого часу до створення в м. Косові туристично-інформаційного центру (ТІЦ).
Організація займалась різними соціальними проектами з метою залучення додаткових ресурсів для посилення туристичної привабливості гуцульського регіону. Серед прикладів успішно реалізованих проектів за підтримки інших донорів протягом останніх трьох років (2018-2021) — міжнародний пленер керамістів «Золоте горно — 2020».
Продуктом цього проєкту є: виготовлення власними силами членів ГО реквізиту для реалізації заходів міжнародного пленеру керамістів — мобільного горна (печі) для дров’яного випалу кераміки; збереження мобільного горна та його подальше раціональне використання з метою популяризації Косівської сучасної кераміки. Для втілення цього проекту було залучено 50 тис.грн фінансової допомоги з районного бюджету. Проект «Литовські та українські кроки в історії» з бюджетом у 5000 євро фінансували Литовсько-українська рада молодіжних обмінів, ГО «Гуцулія» (2019 рік) була його партнером.
В умовах воєнного стану, який введено в Україні через військову агресію росії, ГО «Гуцулія» з перших днів зорієнтувала свою діяльність на забезпечення отримання, доставки та розповсюдження благодійної допомоги найбільш соціально вразливим верствам населення.
Було вирішено мобілізувати усі можливі людські, матеріальні та фінансові ресурси, налагодити різносторонні контакти з потенційними донорами та меценатами серед фізичних, юридичних осіб, органів влади, благодійних і громадських організацій, в тому числі й з-за кордону.
Серед першочергових завдань також було: забезпечити у закладах розміщення членів ГО «Гуцулія» максимально сприятливі та доступні умови для внутрішньо-переміщених осіб, котрі будуть прибувати із зони активних бойових дій.
У складний для України час військової агресії росії «Гуцулія» щотижня отримує допомогу, яку одразу ж передає потребуючим — цивільним і військовим. За час війни ця громадська організація отримувала різні гуманітарні вантажі з Польщі, Німеччини, Чехії, Данії, Франції.
Надходили засоби гігієни, різна амуніція військового і медичного призначення, генератори, фільтри для очищення води, спеціальне обладнання для рятувальників і навіть насіннєвий матеріал для городництва.
Громадська організація «Туристична асоціація «Гуцулія» зараз, безперечно, робить все можливе і навіть надможливе, щоб допомогти людям, які страждають від безжальної війни. З цією метою налагоджено партнерські зв’язки з Харківським екохабом (ГО «Центр громадських та медійних ініціатив»), який переїхав з міста Харкова до міста Змієва і продовжив свою основну і волонтерську діяльність на території Зміївської міської територіальної громади.
До речі, зазначена ТГ, за словами керівниці екохабу Ганни Прокаєвої, стала одним із найбільших прихистків на Харківщині для людей із зони активних бойових дій. У цій громаді — багато дітей, жінок, у тому числі — вагітних. І саме у цей куточок України з Косова щомісяця відправляють посилки з одягом, взуттям, засобами гігієни, іграшками і смаколиками для найменших, медикаментами для цивільних і військових. Відповідну роботу проводять за активної підтримки та у партнерстві з Косівською міською радою.
У Запоріжжя систематично їдуть гуманітарні вантажі для ще однієї партнерської ГО — «Східна брама» (медично-тактичне спорядження, одяг для поранених бійців, котрі перебувають на лікуванні у військових госпіталях, засоби гігієни).
Волонтери організації також залучені до придбання, технічного обслуговування, ремонту транспортних засобів, які передають для потреб ЗСУ. На передову вже відправлено чотири автомобілі.
З 2019 року ГО «Гуцулія» об’єднує тісна дружба із ГО «Закарпатська асоціація місцевого розвитку» (с.Нижнє Селище Хустського району) навколо вирішення ряду актуальних екологічних питань. А після 24 лютого цього року давнє партнерство переросло у масштабну спільну роботу навколо першочергових питань воєнного часу.
Генератори, продукти харчування, насіннєвий матеріал — основний, але далеко не повний перелік тієї гуманітарної допомоги, яка приїхала на Косівщину, завдяки закарпатським партнерам, і більшу частину якої передали у зону активних бойових дій для потреб цивільного населення та ЗСУ.
У Косівській «Гуцулії» особливо відзначають тісну співпрацю з об’єднанням «Українці в Карлсруе», що в Німеччині, яке надає найнеобхіднішу гуманітарну допомогу для потреб цивільного населення, що постраждало внаслідок російської військової агресії.
А ще кажуть, що значну допомогу надає Українська скаутська організація в Німеччині» (д-р Борис Франкевич). Лікар Борис Франкевич до допомоги українцям залучив спільноту з м.Регінсбурга. До речі, транспортна компанія навіть безкоштовно перевезла гуманітарний вантаж.
Давньою і систематичною є співпраця «Гуцулії» та КНП «Косівська центральна районна лікарня».
Так, нещодавно Косівській ЦРЛ передано 14 позицій найменувань засобів медичного призначення. Серед них — два апарати ШВЛ для дорослих і два — для дітей, два пересувні кардіомонітори та Два кардіомонітори, апарат УЗД та інше обладнання.
Така допомога, безумовно, є суттєвою, адже у медзакладі лікують не лише жителів району, а й військових після поранень, надають медпослуги внутрішньо переміщеним особам. Окремі слова подяки — німецьким партнерам за ШВЛ-апарати та операційний стіл.
Ігор Сусак.
«Гуцульський край», №26, 1.07.2022 року