Маємо бути сильними і здоровими

З 24 по 30 квітня проходив Всесвітній тиждень імунізації. Його мета — нагадати про важливість щеплень для захисту від хвороб людей різного віку.

Вакцинація — єдиний спосіб уберегтися від потенційно смертельних недуг і можливість уникнути додаткових навантажень і на здоров’я громадян, і на систему охорони здоров’я загалом. Щороку вакцинація рятує 3–5 мільйонів людей в усьому світі та запобігає 1,5 млн летальних випадків унаслідок інфекційних хвороб.

В умовах війни імунізація є питанням національної безпеки. Через війну росії проти України зараз наша медична система зосереджена на допомозі бійцям Збройних сил і цивільним, які постраждали внаслідок обстрілів ворожих військ. Аби зменшити навантаження на лікарів, кожному важливо уважніше ставитися до свого здоров’я, профілактики хвороб, у тому числі з допомогою щеплень.

Переривання планової вакцинації, навіть на короткий період, підвищує ймовірність спалахів інфекцій і захворювань, які попереджає вакцинація.

Непокоять показники охоплення щепленнями — у 2021 і у 2020 роках, попри пандемію COVID-19, в Україні зберігалося, хоч і стабільне, проте недостатнє охоплення рутинними щепленнями дітей — на рівні 80%. Відтак у жовтні 2021 року в Україні зафіксували спалах поліомієліту, а в січні 2022 року виявили другий випадок цього захворювання. З початком війни ризики для всіх невакцинованих дітей і дорослих зростають, а прогнозовані показники на кінець 2022 року, при збереженні нинішніх темпів, будуть значно нижчими за показники попередніх років.

Нагадаємо, в Україні всі діти мають обов’язково отримати щеплення проти десяти захворювань: туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, кашлюка, правця, кору, вірусного гепатиту В, гемофільної інфекції, краснухи, епідемічного паротиту. З 2021 року ще й від 11-ї хвороби — коронавірусу. Ці вакцини безоплатні, їх закуповують державним коштом.

Кількість необхідних доз вакцини і вік, коли треба вакцинуватися, регламентує Календар профілактичних щеплень. Якщо за Календарем не вийшло — ніколи не пізно розпочати та надолужити!

Усім дорослим потрібно кожних десять років поновлювати щеплення від дифтерії і правця. У період воєнного стану це питання надзвичайно актуальне для збереження здоров’я і військовослужбовців, і цивільного населення.

Важливо робити й додаткові щеплення з урахуванням епідсезону — проти грипу та COVID-19. Якщо ви вже маєте дві дози, то попіклуйтесь про бустерну чи додаткову.

Ніхто не повинен помирати від хвороб, яким можна запобігти. Під час війни ми повинні бути сильними і здоровими. Вакцинуйтеся!

Л. Гавронська,
завідувачка відділення Косівсько-Верховинського міжрайонного відділу ДУ «Івано-Франківський обласний центр контролю та рофілактики хвороб МОЗУ».

«Гуцульський край», №17, 29.04.2022 року

Share