Людей поселяли серед ночі

У Старокосівському ліцеї Косівської міської ради одні з перших у територіальній громаді стали надавати притулок людям, що змушені втікати від війни, яку веде Росія проти України. Там прихистили майже 200 біженців зі східних областей, зокрема Києва, Харкова, Дніпра, Кривого Рогу, Одеси, Херсона, Донецька, Кіровограда, Маріуполя.

— Уже 26 лютого ми стали приймати внутрішньо переміщених осіб, — розповідає директорка ліцею Ярослава Лаврентович.

— Перших два тижні поселяли людей серед ночі (з 2 до 5 ранку), бо так їх привозили.

У понеділок (14 березня), коли розмовляв з Ярославою Ярославівною, вона повідомила, що до них їдуть ще 11 біженців з Баштанки Миколаївської області. У Старокосівському ліцеї розгорнули 90 ліжкомісць — 70 дорослих і 20 дитячих. Одні переселенці прибувають, інші від’їжджають — переважно за кордон. Зараз серед тих, хто тимчасово проживає у закладі освіти, є дві мами з дітьми до року і літня жінка, якій за 80.

Олена Пилипівна — з Києва, пам’ятає Другу світову. Після тієї війни було важко, та витерпіли. Побудувалися, лиш би жити, але горе знову увірвалося в їхній дім. Полишила все, бо там, де рідна домівка, знову руїни, бомбардують. На Косівщині живе тиждень. «Прийняли нас дуже добре, — каже моя співрозмовниця.

— Хай Бог їм дасть здоров’я».

У Старокосівському ліцеї біженцям надали житло, безкоштовне триразове харчування. Сніданок, обід і вечерю готують вчителі ліцею та працівники Смоднянської школи-садка.

— На початку з продуктами нам допомогли косівські дошкільні заклади «Горобинка», «Сонечко», «Росинка», — продовжує розповідь Ярослава Лаврентович. — 3 овочами для приготування супу, борщу допомагає парафія Старокосівської церкви Успіння Пресвятої Богородиці ПЦУ. Священник о. Іван Близнюк постійно цікавиться нашими потребами. У пункті допомоги, що в Косівському інституті, виділяють продукти, засоби гігієни.

У Старокосівському ліцеї для користування біженців є спортивний зал, дві душові кабіни, дві пральні машинки, на подвір’ї школи — дитячий майданчик. Про побутові зручності подбав колектив освітнього закладу.

Переміщених осіб із зони бойових дій розмістили в просторих класах, які тепер є спальними кімнатами. Створили й банк одягу з добротними речами та взуттям. У закладі освіти весь день чергують жінки-педпрацівниці, а ввечері — до восьмої години ранку — чоловіки. У ліцеї з понеділка проводять онлайн навчання, участь в якому беруть і шестеро дітей з числа внутрішньо переміщених осіб. А у вівторок привітно всміхнулось сонечко. І вже в полудень радо підняли свої голівки першоцвіти. Зважаючи на таку красу, переселенці зорганізувалися на весняну толоку на подвір’ї ліцею.

Ігор Сусак
«Гуцульський край», №11, 18.03.2022 року

Share