З історії зимових Олімпійських ігор (част. 5)

Через кілька тижнів ми станемо свідками (та уболівальниками за українську збірну) величного свята зимового спорту у всій його динаміці і красі — XXIV Олімпійських ігор, вогонь яких запалає в столиці Китаю — Пекіні.

Як відомо, офіційна історія зимових Олімпійських змагань ведеться з 1924 року. Однак відомо й інше: перші олімпійські нагороди з істинно зимового виду спорту — фігурного катання — були вручені шістнадцятьма роками раніше учасникам літніх Ігор на лондонській Олімпіаді 1908 р., яка тривала від 27 квітня до 31 жовтня.

Немало зусиль доклали Президент МОК барон П’єр де Кубертен і член МОК від Італії граф Брунетта д’Уссі, щоб з програми літніх ігор виділити зимові види спорту. Сесія МОК 1921 р. прийняла рішення провести, врешті, всесвітні змагання з зимових видів спорту під назвою «Олімпійський тиждень», а з 1925 р. офіційно присвоєно назву «Зимові ігри».

Батьківщиною зимових Олімпіад стала Франція, альпійський курорт Шамоні біля підніжжя г. Монблан 4807 м. Тут відбулися І зимові Олімпійські ігри, які тривали з 25 січня до 5 лютого 1924 р. У змаганнях взяли участь 258 спортсменів з 16 країн світу (в тому числі 13 жінок). У програму ігор увійшли: лижний біг, слалом, стрибки з трампліна, хокей з шайбою, бобслей і фігурне катання на ковзанах. Особливо відзначилися: лижник з Норвегії Торлейф Хауг (3 золоті і 1 бронзова медалі), фінський бігун на ковзанах Клас Тунберг (2 золоті і 1 срібна медалі), 8-ме місце серед фігуристок зайняла 12-річна норвежка Соня Хені, яка потім 10 разів вигравала звання чемпіонки світу і завоювала золоті олімпійські медалі в 1928, 1932 і 1936рр. Першість з хокею виграли спортсмени Канади. Найбільше золотих нагород завоювали атлети Норвегії і Фінляндії (по 4).

II зимова Олімпіада відбувалася у лютому 1928 р. в Санкт-Моріці, що у Швейцарії. У змаганнях взяли участь 464 спортсмени (в т.ч. 26 жінок) з 25 країн світу. Учасники змагалися у 6 видах спорту, де розіграли 14 комплектів нагород. Несподіваними результатами закінчилися змагання лижників: у перегонах на 50 км всі медалі забрали шведи, норвежці зробили те ж саме у гонці на 18 км і в двоборстві (перегони, стрибки з трампліна). Свої перші олімпійські перемоги отримали фігуристка Соня Хені і бігун-ковзаняр (на 5000 м) Івар Баллангруд, а ще норвежці взяли «золото» у перегонах військових патрулів. У неофіційному командному заліку за кількістю здобутих Олімпійських медалей перемогу святкувала Норвегія — 15 нагород (6 золотих, 4 срібні і 5 бронзових).

III біла Олімпіада 1932 р. проходила у лютому, у Лейк-Плесіді (США). У змаганнях виступив 251 спортсмен з 17 країн. Внаслідок економічної кризи європейські країни були представлені малочисельними командами. Спортсмени змагалися у 4 видах спорту з 14 дисциплін. Олімпіада ввійшла в історію як змагання з безліччю порушень правил і необ’єктивним суддівством, особливо в ковзанярських дисциплінах. У підсумку — команда США: 6 золотих медалей, 4 срібні та 2 бронзові і Норвегії, відповідно 3-4-3 нагороди. Відзначилися бобслеїсти США, хокеїсти Канади, фігуристи Норвегії, Австрії, Франції, які завоювали для своїх країн золоті олімпійські медалі.

IV зимові Олімпійські ігри відбулися 6–16 лютого 1936 р. у містечку Гарміш-Партенкірхен, що в Німеччині. На змаганнях виступили 646 спортсменів (з них 80 жінок) з 28 країн світу, де розіграли 17 комплектів олімпійських нагород з 4 видів спорту. Героєм олімпіади став норвезький ковзаняр Івар Баллангруд, який завоював З золоті і 1 срібну медалі. Інший норвежець, Шарль Матісен, став олімпійським чемпіоном на дистанції 1500 м. Серед лижників успішно виступили шведи — Ларссон і Віклунд, які принесли своїм збірним золоті медалі в перегонах на 18 і 50 км; «золотими» фігуристами стали Карл Шефер з Австрії, Соня Хені з Норвегії та німецька пара Максі Гербер — Ернст Байєр; хокейний турнір виграла команда з Великої Британії. Загальнокомандну перемогу святкували спортсмени Норвегії: 7 золотих, 5 срібних і 3 бронзові олімпійські медалі. Господарі Ігор, німці, здобули тільки 3 золоті і 3 срібні медалі.

Друга світова війна, що принесла смерті і розруху людству, перешкодила і проведенню Олімпійських ігор, які мали відбутися 1940 і 1944 рр.

V зимові Олімпійські ігри відбулися ЗО січня — 8 лютого 1948р. у Санкт-Моріці, у Швейцарії. У іграх взяли участь 669 спортсменів з 28 країн. Було розіграно 22 комплекти нагород у 4 видах спорту. Більшість золотих медалей завоювали спортсмени Скандинавських країн — Норвегії та Швеції — по 4 медалі, вони і стали переможцями. Вдало виступили шведські лижники (Лундстрем, Карлссон), які виграли перегони на 18 і 50 км та естафету 4×10 км. Вперше в історії Олімпійських ігор норвежці програли двоборство: переміг фінський спортсмен Хейккі Хасу. Це була справжня сенсація Олімпіади. Честь Норвегії успішно захистили ковзанярі: З золоті медалі вони здобули на дистанціях 500, 1500 і 5000 м. Серед гірськолижників (слалом, гігантський слалом, швидкісний спуск) найвищі сходинки п’єдесталу посіли представники Швейцарії, Франції, Австрії і США.

(Продовження — у наступному номері).

Підготував Петро Григорчук,
вчитель предмета «Захист України» Річківського ліцею.

«Гуцульський край», №3, 21.01.2022 року

Share