Рутинна імунізація — питання національної безпеки

Вакцинація — простий, безпечний і дієвий спосіб захисту людей від інфекційних захворювань до того моменту, як вони почнуть із ними контактувати.

Імунна система реагує на введену вакцину і виробляє імунітет проти інфекції. Таким чином формується захист проти хвороби. Вакцинація вже понад 200 років захищає нас від інфекцій, які можуть призвести до ускладнень, інвалідності і смерті. З допомогою вакцин ми можемо прогресувати без тягаря таких хвороб, як віспа та поліомієліт, що забрали сотні мільйонів життів. З розвитком вакцин ми наближаємося до світу, вільного від кашлюка й дифтерії, зменшуємо захворюваність дітей на кір та правець.

Сьогодні, коли розмови точаться лише про вакцинацію від коронавірусу, важливо не забувати про рутинну імунізацію. Адже переривання планової вакцинації (відповідно до національного календаря щеплень), навіть на короткий період, підвищує ймовірність спалахів інфекцій і захворювань, які попереджає вакцинація.

Карантинні обмеження не скасовують профілактичних щеплень. У пріоритеті так само зберігаються первинні вакцинальні комплекси. У жодному разі не можна відкладати екстрену вакцинацію/постконтактну профілактику.

В Україні календар профілактичних щеплень передбачає обов’язкову вакцинацію проти десяти захворювань: туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, кашлюка, правця, кору, гепатиту В, гемофільної інфекції, краснухи, епідемічного паротиту. Також із 2022 року перелік доповнить вакцина від пневмококу. Вакцини за календарем безоплатні для українців, їх закуповують за державні кошти.

У 2020 році, попри виклики пандемії COVID-19, в Україні вдалося досягти стабільного охоплення щепленнями на рівні 80%. До кінця року вдалося надолужити щеплення, пропущені через запровадження карантину в першій половині 2020 року. Проте для повноцінного захисту потрібно досягти охоплення вакцинацією на рівні 95%.

Під час пандемії важливо переконатися, що дитина продовжує регулярно отримувати рутинні щеплення.

Вакцини забезпечують захист у будь-якому віці, тож обмежень щодо віку немає. Своєчасна й повна вакцинація захищає вас і оточуючих від серйозних і потенційно смертельних захворювань.

За підрахунками ВООЗ, що^ року, завдяки щепленням, у світі вдається зберегти від двох до трьох мільйонів дитячих життів. Завдяки вакцинації людство перемогло натуральну віспу. Захворюваність на поліомієліт знизилася на 99%. Щорічно понад 750 тисяч дітей уникають інвалідності. Знизився рівень захворюваності на правець, дифтерію, кашлюк і краснуху. Смертність від кору знизилася на 25%. Щорічна смертність новонароджених від правця знизилася у понад 13 разів.

Імунопрофілактика — пріоритетної для системи громадського здоров’я. Імунізація є питанням національної безпеки, оскільки здоров’я українців, усіх разом і кожного зокрема, залежить від рівня охоплення щепленнями в країні.

Пам’ятайте! Карантинні обмеження не скасовують профілактичних щеплень!

Л. Гавронська,
завідувачка відділення епідеміологічного нагляду та профілактики інфекційних захворювань Косівсько- Верховинського міжрайонного відділу ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ».

«Гуцульський край», №52, 24.12.2021 року

Share