Кримінальний огляд

8 грудня до Косівського районного відділу поліції звернувся 28-річний мешканець Косівської територіальної громади із заявою про те, що приблизно о першій годині ночі в селі Пістині, біля магазину, під час конфлікту знайомий спричинив йому тілесні ушкодження. За цим фактом дізнавачі розпочали кримінальне провадження за ч. 1 ст. 125 Кримінального кодексу України (умисне легке тілесне ушкодження).

8 грудня із заявою звернулася 60-річна косів’янка. Жінка повідомила про те, що її чоловік до неї систематично вчиняє домашнє насильство. Чоловіка неодноразово притягували до адміністративної відповідальності за вчинення домашнього насильства за статтею 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, він перебуває на профілактичному обліку в поліції. Цього разу щодо нього слідчі розпочали кримінальне провадження за ст. 126-1 Кримінального кодексу України.

9 грудня на спецлінію «102» зателефонувала 12-річна косів’янка і повідомила про те, що співмешканець її матері дебоширить. Поліцейські виїхали на місце події, де встановили, що 29-річний житель міста Косова, перебуваючи в п’яному стані, вчинив домашнє насильство стосовно своєї співмешканки. Чоловіка неодноразово притягували до адміністративної відповідальності за вчинення домашнього насильства за статтею 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, він перебуває на профілактичному обліку в поліції. Цього разу стсовно нього слідчі розпочали кримінальне провадження за ст. 126-1 Кримінального кодексу України.

14 грудня старший дільничний офіцер поліції під час розгляду звернення 21-річного жителя Рожнівської територіальної громади встановив, що в листопаді 2021 року невстановлена особа під час купівлі-продажу на одному з інтернет-ресурсів незаконним способом заволоділа грошовими коштами (18500 грн.) заявника. За фактом шахрайських дій дізнавачі розпочали кримінальне провадження за ч.1 ст. 190 Кримінального кодексу України.

Працівники поліції звертаються до жителів Косівщини з проханням не втрачати пильності та радять, як вберегти свої гроші від аферистів.

Пропонуємо вашій увазі добірку найбільш поширених видів шахрайств, а також рекомендації, як їх уникнути.

«Ваш син у поліції»

Як правило, на телефон жертви надходить дзвінок, яким повідомляють про те, що близьку людину абонента затримала поліція за правопорушення. Можуть вказувати різні причини: скоїв ДТП, побив людину, у нього виявили наркотики тощо. Для вирішення питання вимагають гроші.

Поради, які слід взяти до уваги:

  • якщо вам надійшов такий дзвінок, необхідно негайно зв’язатись з родичем або з тими людьми, які можуть бути поруч із ним, та перевірити отриману інформацію;
  • якщо телефон родича вимкнений, наберіть «102» і перевірте, чи є насправді проблеми з законом у ваших рідних;
  • обов’язково запам’ятайте номер шахрая та негайно повідомте його поліцейським.

«Банківські шахраї»

Зловмисники телефонують жертві або надсилають СМС-повідомлення. Їхня мета — дізнатись реквізити платіжних карт та інші персональні дані клієнтів банків.

  • Не повідомляйте стороннім особам інформацію про платіжну картку або картковий рахунок (ПІН-коди, паролі доступу до рахунків, термін дії платіжної картки, кредитні ліміти, персональні дані тощо).
  • В СМС від банку вам ніколи не запропонують перейти на сайт або зателефонувати на інший номер телефону, тим паче вночі, коли фінансові установи не працюють!
  • Банки володіють усією необхідною інформацією, і телефонувати з таких приводів до вас у них немає потреби.

«Інтернат шахрайства»

Зловмисник створює аналог вже існуючої сторінки з товаром, від себе додає тільки номер телефону і банківської карти. Усі інтернет-афери, пов’язані з продажем товару, об’єднує одна умова — 100-відсоткова оплата або передоплата на відповідний картковий рахунок.

  • Обов’язково перевіряйте дані продавця в інтернеті. Введіть у пошукову систему номер телефону, е-mail, реквізити для оплати та інші дані про продавця. Таким чином можна буде знайти відгуки або компрометуючу інформацію.
  • Не поспішайте робити попередню оплату.
  • Якщо вам пропонують перерахувати кошти на картрахунок, вимагайте від продавця (або покупця) копію паспорта, а від інтернет-магазинів — реєстраційні документи. Шахраї, зазвичай, використовують банківські картки сторонніх осіб, тому звертайте увагу на розбіжності між анкетними даними продавця і власника карткового рахунка.
  • Не купуйте товар за заниженою ціною. Перевіряйте реальну вартість такого товару в мережі або в магазинах, а також на сайтах порівняння цін. Низька ціна — перша ознака обману.

Головне правило для всіх — дотримуйтеся елементарних правил безпеки, не поспішайте в діях і виявляйте обачність.

Косівський РВП ГУНП.

Share