Місце проживання дитини

Виховання та розвиток дитини – є першочерговим завданням батьків. Умови, в яких зростає дитина, впливають на перебіг її подальшого життя, тому визначення місця проживання дитини є невід’ємного складовою гармонійного розвитку дитини як особистості.

Сімейне законодавство наділяє батьків дитини рівними правами. Так, згідно статті 160 Сімейного кодексу України місце проживання дитини:

  • до 10 років визначається за згодою обох батьків;
  • від 10 до 14 років визначається за згодою батьків та враховується думка дитини;
  • від 14 років рішення приймає сама дитина.

Якщо батьки дитини проживають окремо вони можуть укласти у нотаріуса письмовий договір щодо здійснення своїх прав та виконання обов’язків. У такому договорі можна передбачити: місце проживання дитини, дії з виховання, навчання, догляду за дитиною.

Якщо батьки дитини проживають окремо, але не дійшли згоди з ким проживатиме дитина, спір між ними може вирішуватися органом опіки і піклування. У такому випадку один із батьків звертається у службу у справах дітей відповідної територіальної громади.

У разі неможливості вирішення питання місця проживання дитини органом опіки і піклування, спір може вирішуватися судом. Для цього один із батьків, хто бажає, щоб із ним залишилася проживати дитина подає до суду позовну заяву. Під час вирішення спору суд враховуватиме:

  • ставлення батьків до своїх обов’язків;
  • стан здоров’я батьків та дитини;
  • матеріальне становище батьків;
  • можливість забезпечити належні умови проживання дитині;
  • сімейний стан батьків;
  • вік дитини, її особисту прихильність до кожного з батьків, її психологічний стан;
  • інші обставини (наприклад, шкідливі звички, професія, графік роботи батьків та інше).

Суд не може передати дитину для проживання з тим із батьків, хто не має самостійного заробітку, зловживає спиртними напоями або наркотичними засобами, веде аморальний спосіб життя.

Якщо судом або органом опіки і піклування буде встановлено, що жоден із батьків не може забезпечити для дитини належні умови проживання та виховання, на вимогу рідних (баби, діда або інших родичів) дитина може бути передана комусь із них.

Підсумовуючи вищезазначене, необхідно розуміти, що визначення місця проживання дитини необхідне насамперед для гармонійного розвитку дитини, для належного виховання особистості та забезпечення інтересів дитини.

У разі виникнення додаткових питань, рекомендуємо звертатись до відділу «Косівське бюро правової допомоги» Коломийського МЦ з надання БВПД, що знаходиться за адресою: м. Косів, вул. Незалежності, 85; тел.: (03478) 2-48-10, 068-15-26-57

Роз′яснення надано начальником відділу «Косівське бюро правової допомоги» Коломийського місцевого центру  з надання безоплатної вторинної правової
допомоги – СНІЖАНОЮ НИКИФОРАК

Share