У Яворові вшанували пам’ять родини Гуменюків

14 жовтня далекого вже 1947-го року — на Покрову — в цьому селі відбулася масова депортація до Сибіру і в Казахстан «ворогів народу» (радянського, ясна річ) — тих родин, представники котрих були учасниками боротьби . у лавах збройного підпілля, тобто революційної ОУН чи УПА.

…У родині Федора і Гафії Гуменюків таких було двоє: син Іван (псевдо «Лис») і дочка Марія (псевдо «Калина»); вони, щоправда, були заарештовані ще 1945-го року і засуджені на 10 + 5 років позбавлення громадянських прав та відбували покарання відповідно у Воркуті і поселенні Кочмис (неподалік Воркути). Іван був референтом революційної ОУН Косівського району, а Марія — зв’язковою УПА.

Родичі «Лиса» і «КаЛини» мали відчуття, що їх можуть депортувати і завбачливо уникали ночувати вдома; «перебивались», як то кажуть, по сусідах чи на «зимарках». Однак напередодні свята Покрови випав сніг «по груди» — господар вважав, що в таку негоду ніяка висилка не відбудеться і побажав ночувати вдома — тим паче що мав гарячку і почувався нездоровим. Як же він помилявся!..

Вдосвіта родину брутально підняли з постелі і наказали збиратися, на що відвели 30–40 хвилин. Офіцер, що керував операцією, на запитання Федора куди і нащо, єхидно відповів: «Поближе к солнцу!». Тоді господар зауважив, що в нього — гарячка і він почувається нездоровим, на що пролунало: «Хватит тебе жить, старик!».

…Їх повели невлежаними сніговими заметами, кошеня супроводжувало процесію і жалібно м’явчало, аж поки не «втопилося» в снігах — його скелетик знайшли навесні. Пересильний пункт облаштували в… сільській школі (!!), де потримали майже добу — очікували, коли прибудуть ще 15 сімей. Не оминула зла недоля ні дітей (включаючи грудних), ні старих — така ось була «гуманна» радянська влада…

Гуменюків «по рознарядці» завезли поблизу Караганди — крім Гафії та Федора, там був неповнолітній Дмитро. Його батько помер на засланні — в грудні того ж таки 1947-го, могилу, яку насипали в пісках, зимові буревії зрівняли так, що сліду, де Федір похований, віднайти було неможливо.

Марію-«Калину» Гуменюк згодом запроторили до Норильська, де вона і померла — орієнтовно в 1951 р.

На відзначення 74-ї річниці депортації родини Гуменюків (Федора, Гафії та Дмитра), а також 70-річчя з дня загибелі в Норильську Марії-«Калини» Гуменюк ,з ініціативи внучки Ганни Петрівни Луканюк (Нусі) та двох її синів — Петра і Володимира, в Яворові відбулася панахида на могилі Гафії Гуменюк, яка повернулася із заслання наприкінці 50-х років; її відправив сільський парох отець Василь (ПЦУ).

…На хресті, встановленому на могилі Гафії, тепер також поміщені портрети її чоловіка Федора та дочки Марії — перший, як відомо, заритий в казахських пісках (язик не повертається написати «похований»!), а друга закинута в шахту під горою Шмідта (Норильськ) — про це автору рядків повідомила п. Дарія Кошак-«Христя».

На панахиді зі словами подяки отцю-пароху від імені присутніх виступив Володимир Луканюк.

Василь Павлів.
«Гуцульський край», №43, 22.10.2021 року

Share