Консультаційно-інформаційне роз’яснення щодо правил розміщення вигрібної ями (вигребу) на присадибних ділянках громадян

За останній час збільшилась кількість запитів, скарг та звернень громадян щодо незадовільного утримання вигрібних ям власниками сусідніх присадибних ділянок.

Вигрібна яма (вигріб) — це інженерна споруда у вигляді поглиблення у землі, виконана з водотривкого матеріалу, призначена для збирання та зберігання рідких відходів, наземна частина якої обладнана щільно прилягаючою кришкою (Державні санітарні норми).

Для отримання дозволу побудови вигрібної ями потрібно звернутись із заявою (зверненням) до органів місцевого самоврядування, у якому має бути зазначено прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, пропозиції, заяви чи скарги. На підставі такого звернення орган місцевого самоврядування приймає відповідне рішення, в якому зазначається сам факт надання такого дозволу заявнику за вказаною ним адресою (Закон України «Про звернення громадян»).

Основні вимоги до розміщення вигрібної ями (вигребу): керуючись СанПіН 42-128-4690-88, СНиП 30-02-97, ДБН 360-92*.

  1. Вигрібна яма повинна бути віддалена від меж земельних ділянок навчальних та лікувально-профілактичних закладів, стін громадських будівель і споруд, майданчиків для ігор дітей та відпочинку населення на відстані, не
    менше 20 м.
  2. Вигрібна яма повинна знаходитись не ближче 10 м від центрального водопроводу і не менше 20 м від колодязя питної води.
  3. Місце розміщення вигребу на присадибній ділянці та відстань від нього до власного житлового будинку визначає власник цього будинку з додержанням правил добросусідства. Відстань вигрібної ями від будинків і споруд, розташованих на сусідніх ділянках, має становити не менше 10–12 м.
  4. Відстань від ями до межі ділянки має становити не менше 1,0 м.
  5. Об’єм вигребу розраховується, виходячи з чисельності населення, що ним користується (з практики — не глибше 3 метрів, враховуючи довжину шланга асенізаційної машини).

При влаштуванні ями необхідно передбачити більший доступ до неї асенізаційної машини. Вигреби необхідно очищати в міру їх заповнення, але не рідше одного разу в пів року. Перевезення рідких відходів з вигребів та розміщення їх на території приватних володінь, а також використання їх як добрива в сільському господарстві — забороняється.

Відповідно до ст. 12 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» громадяни зобов’язані здійснювати діяльність з додержанням вимог екологічної безпеки, не порушувати екологічні права і законні інтереси інших суб’єктів.

Адміністрація МКП «Косів».

Share