Управління майном дитини

До відділу «Косівське бюро правової допомоги» звернувся клієнт із питанням: чи може він подарувати житловий будинок своєму 10-тирічному сину?

Дане питання роз’яснює Сніжана Никифорак, начальник відділу «Косівське бюро правової допомоги» Коломийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Порядок управління майном дитини врегульовано статтею 177 Сімейного кодексу України. Відповідно до сімейного законодавства дитина, як і батьки, може бути самостійним власником майна. Батьки або інші особи можуть подарувати дитині нерухоме майно, наприклад житловий будинок. Для цього необхідно укласти договір дарування у нотаріуса.

В інтересах малолітньої дитини (віком до 14 років) батьки укладають договір дарування та повинні отримати дозвіл органу опіки та піклування на вчинення такого договору. В такому випадку у нотаріуса батьки підписують договір дарування в інтересах малолітньої дитини.

Неповнолітня дитина (від 14 до 18 років) має право самостійно укладати договір дарування, отримавши дозвіл органу опіки та піклування та письмову згоду батьків на укладення даного договору. Тобто, у нотаріуса неповнолітня дитина самостійно поставить свій підпис на договорі дарування. Батьки підписуватимуть заяву у нотаріуса, що підтверджуватиме їхню згоду на укладення неповнолітньою дитиною договору дарування.

Орган опіки та піклування протягом одного місяця проводить перевірку та, у разі гарантування збереження права дитини на житло, надає дозвіл на укладення договору дарування, відповідно до умов якого власником житлового будинку стане дитина.

Слід пам’ятати, що орган опіки і піклування може відмовити у наданні такого дозволу, якщо:

  1. Батьки або один із батьків позбавлені батьківських прав за рішенням суду;
  2. Наявне рішення про відібрання дитини від батьків або того з них, хто звернувся за наданням дозволу, без позбавлення батьківським прав (дане рішення приймає суд, орган опіки та піклування або прокурор);
  3. До суду подано позов про позбавлення батьківських прав до батьків або того з них, хто звернувся за наданням дозволу;
  4. Батьки або той з них, хто звернувся за наданням дозволу, повідомили про себе неправдиві відомості, які мають важливе значення для вирішення питання надання відповідного дозволу;
  5. Батьки між собою не дійшли згоди щодо укладення договору дарування дитині;
  6. Наявність судового спору стосовно даного житлового будинку;
  7. Укладення договору дарування призведе до звуження майнових прав та інтересів дитини.

Отже, щоб подарувати дитині будинок необхідно звернутися до органу опіки та піклування для отримання дозволу на укладення договору дарування та до нотаріуса для належного оформлення відповідного договору.

За більш детальною інформацію звертайтесь до відділу «Косівське бюро правової допомоги» за адресою:

м. Косів, вул. Незалежності, 85 (II поверх) або за тел.:03478-2-48-10, 067-490-31-63
Крім того, можете надіслати своє питання на електронну адресу: kosivske@legalaid.if.ua.

Share