Петро Дмитрович Григорчук — чудовий чоловік, батько, товариш і просто чуйна і порядна людина

Сто років тому 19 квітня у родині Дмитра та Анастасії Григорчуків у Річці народився хлопчик, якого назвали Петром. Він ріс допитливим і кмітливим. Окрім повсякденної роботи захоплювався танцями, грою на музичних інструментах, різьбленням та іншим. У сім’ї крім нього виховувались троє хлопців і дві дівчини. Петро допомагав батькам, ділився секретами із братами, захищав сестричок. Росли вони чемними і слухняними. Але дитячі і юнацькі роки пролетіли дуже швидко.

Петро Григорчук був розсудливим і відповідальним, задумувався над життям і мріяв про щасливе майбутнє. Із задоволенням вчився різьбити у місцевих, знаних майстрів Івана Кіщука, Михайла Медвідчука і Петра Грималюка.

Петро Дмитрович Григорчук

Петро Дмитрович Григорчук

Він легко засвоїв всі ази різьблення. Відразу став заробляти гроші, бо були тоді дуже важкі часи. Батьки дбали про дітей, вчили їх бути чесними й порядними, трудолюбивими, віруючими. Хлопець тягнувся до книжок, цікавився історією краю, любив літературу, займався спортом. У 1936–1939 рр. він уже виготовляв різьблені й інкрустовані художні вироби, рахви, тарелі, та багато іншого для продажу і польського підполковника Норберта Окоповича, який тоді.,мешкав у Річці і мав приватний музей, а також кращі зразки віддавав у гуцульський музей, що на Верховинщині і престижні музеї Європи та Америки.

Коли у 1941 році розпочалася Друга світова війна, його призвали до армії. Був Петро мінометником і в одному з боїв його поранили. Деякий час перебував на лікуванні в евакуаційному шпиталі. Після одужання Петро став бійцем трудового фронту — працював машиністом підйому на шахті у м. Новокузнецьку Кемерівської області. Хоч далеко перебував від його дому, але думками линув до рідного краю.

У серпні 1945 року повернувся на Гуцульщину і відразу взявся до роботи — обіймав посади майстра-інструктора з різьби у Косівському художньо-промисловому училищі, агента з державних заготівель райуповмінгазу, голови Річківської сільської ради, голови правління артілі «Гуцульщина» у Косові, голови колгоспу в Яворові…

П.Григорчук поринув у всі відбудовчі процеси перших післявоєнних років, але не полишав своєї улюбленої справи — різьби, аматорства на сцені. Петро Дмитрович був неодноразовим учасником і переможцем районних, обласних, республіканських виставок, конкурсів, олімпіад, за що нагороджували його грамотами і дипломами різних рівнів.

Петра Григорчука поважали односельчани, користувався великим авторитетом серед ровесників, відомих майстрів, районних керівників. Він був непересічною особистістю, талановитим учасником художньої самодіяльності, майстром на всі руки, відданим і досвідченим керівником. Крім цього, Петро був турботливим чоловіком і батьком.

З дружиною Анастасією Федорівною виховали двох синів Петра і Володимира. Привчали їх до сільської праці, але понад усе прищепили їм любов до мистецтва й науки. Обидва сини здобули освіту і гордяться своїм батьком, який був не тільки для них опорою і порадником, а добрим наставником і вчителем.

Петро Дмитрович умів вислухати і порадити, якщо треба було комусь допомогти — нікому не відмовляв. Коли очолював виконком Яворівської сільської ради, будучи ревним прихильником і поціновувачем гуцульського мистецтва ініціював і створив у селі музей побуту та мистецтва Гуцульщини. Тут зберігалися шедеври відомих різьбярів М.Мегединюка, Ю.Шкрібляка, Юрія і Семена Корпанюків та інших.

У той час у Яворові процвітав багаточисельний колектив художньої самодіяльності. Петро Дмитрович разом з дружиною Анастасією були активними учасниками — бездоганними танцюристами. Петро з успіхом виступав в ансамблі дримбарів і танцювальному колективі, з хором, для якого написав багато коломийок, які користувалися неабиякою популярністю.Він був душею компанії з великим почуттям гумору й людяності.

Певний час родина Григорчуків проживала в Яворові. У 1968 році їхня сім’я переїхала до рідної Річки. Тут односельці виявили велику довіру — обрали його головою сільської ради. Він повністю віддався своїй роботі, прагнув якнайбільше зробити для рідного села і земляків.

На перше місце завжди клав державні, громадські справи, а потім — особисті. Був ініціатором спорудження пам’ятника жертвам воєнного лихоліття, також — будівництва нової типової середньої школи. Особисто контролював хід усіх будівельних робіт у селі. За період трудової діяльності Петро Дмитрович залишив добрий слід — будівництво доріг, мостів, адмінприміщень. Про унікального гуцула тоді писали у газетах і журналах. Бо він умів поєднувати основну працю із захопленнями.

Написав багато коломийок-співанок про наші гори, його красу, дівчат, місцевих жителів і їхні таланти. За життя йому вдалося впорядкувати рукопис книги «Гуцульські співанки, коломийки». Сини зберігають його творчі доробки і художні вироби, що є доброю пам’яттю про їхнього батька.

До останнього дня свого земного життя Петро Григорчук очолював виконком Річківської сільської ради. У 1974 році невблаганна смерть забрала життя у повного сил і задумів керівника, чоловіка, батька, товариша і просто чуйної і порядної людини. Його добрі вчинки згадують ті, хто працював з П.Д.Григорчуком, знайомі, друзі та односельчани. Нащадки П.Григорчука гордяться його досягненнями і свято бережуть пам’ять про найріднішу людину.

Вікторія Кушнірчук.
«Гуцульський край», №16, 16.04.2021 року

Share