Субсидія–2021: кому призначають і як оформити?

У січні понад 3,1 млн українців отримали субсидію на оплату житлово-комунальних послуг, у середньому — по 1633 грн. З нового року Уряд дещо пом’якшив вимоги до отримувачів субсидій, тож тепер більше людей зможуть оформити допомогу.

Що змінилось у правилах отримання субсидій з’ясовували наші експерти.

Як і раніше, право на субсидії мають сім’ї, у яких плата за житлово-комунальні послуги перевищує визначений для них обов’язковий платіж. Останній залежить від доходів сім’ї. Щоб вирахувати обов’язковий відсоток платежу, необхідно середньомісячний сукупний дохід сім’ї поділити на кількість її членів, а потім середньомісячний дохід на одну особу поділити на прожитковий мінімум (сьогодні він становить 2189 грн). Отриманий результат потрібно поділити на 2, а потім помножити на 15%. Це і буде відсоток обов’язкового платежу.

Варто зауважити, що з 1 січня Кабмін пом’якшив деякі вимоги до отримувачів допомоги, розширивши коло потенційних субсидіантів. За інформацією Мінсоцполітики, тепер на субсидію можуть претендувати сім’ї, у складі яких є особи, що офіційно працюють за кордоном у країнах, з якими Україна не уклала договорів про соціальне забезпечення, або перебувають за кордоном у період догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Також Кабмін дозволив звертатись по субсидію тим, хто впродовж року успадкував або отримав у подарунок житло чи транспорт вартістю понад 50 тисяч грн. Крім того, Уряд надав право на субсидію тим сім’ям, члени яких не мають доходів, які відповідно до законодавства звільнені від сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Раніше субсидію їм могла призначити лише спеціальна комісія.

Як зазначили в Мінсоцполітики, відтепер відомство інакше рахуватиме граничну величину площі помешкання для отримання субсидії. Раніше це була опалювальна площа, а тепер — загальна. За новими правилами загальна площа житлового приміщення не повинна перевищувати 130 кв.м для квартир і 230 кв.м для будинків. Як зазначили в Міністерстві, це дасть змогу автоматизувати процес отримання даних з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, оскільки в базах даних державних органів влади немає інформації про розміри опалюваної площі приміщень.

«Карантинні» умови оформлення

Як повідомили у Мінсоцполітики, у 2021 році, доки триває карантин, субсидію перепризначатимуть автоматично. У поточному опалювальному сезоні 2,7 млн домогосподарств отримали продовження субсидії без особистого звернення до органів соцзабезпечення.

Як і торік, наразі діє спрощена процедура оформлення субсидії для українців, які втратили роботу і стали на облік у центрах зайнятості. При цьому субсидію розраховують на 50% більші соціальні норми споживання газу для приготування їжі та підігріву води, електроенергії і водопостачання.

Для тих, хто хоче оформити субсидію вперше, Мінсоцполітики пропонує подати заявку онлайн через сайт. Авторизуватись можна за допомогою BankID, електронного цифрового підпису або електронної пошти. У перших двох випадках достатньо заповнити заяву і декларацію онлайн — і управління соцзахисту розгляне заявку та призначить субсидію.

У разі використання електронної пошти, доведеться роздрукувати заповнені документи і занести їх особисто до ЦНАПу чи посадовця територіальної громади. Інший варіант — надіслати документи до органу соцзахисту поштою.

Призначення субсидії відбувається упродовж 10 днів, а якщо потрібно обстежити матеріально-побутові умови сім’ї, — то впродовж місяця. Варто зауважити, що з нового року «Ощадбанк» інформує одержувачів субсидій і пільг за допомогою месенджерів.

Центр громадського моніторингу та контролю.

Share