Зростання пенсії з 1 січня 2021 року

У 2021 році відбуватимуться зміни у пенсійному забезпеченні громадян, пов’язані, зокрема, з умовами набуття права на пенсію за віком, термінами проведення перерахунку пенсій, підвищення мінімальної пенсії за віком та мінімальної пенсійної виплати, максимального розміру пенсії, розміру надбавок і підвищень до пенсій у зв’язку із зростанням прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян.

Про нововведення в пенсійному законодавстві, які набули чинності уже з першого січня цього року розповість начальник відділу обслуговування громадян №9 (сервісного центру) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду в Івано-Франківській області Галина Миколаївна Девда.

— Законом «Про Державний бюджет України на 2021 рік» передбачено зростання мінімальної заробітної плати з 1 січня 2021 р. до рівня 6000 грн. У зв’язку з цим, з 1 січня нинішнього року перераховано мінімальний розмір пенсійних виплат для непрацюючих пенсіонерів, які досягли 65-річного віку і мають страховий стаж не менше 30 років для жінок та 35 років для чоловіків.

Як наслідок, мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений ‘ля цієї категорії осіб з 1 січня 121 року збільшився до 2400 грн.(6000 грн помножено на 40%) Перерахунок здійснено автоматизованим способом за матеріалами пенсійних справ.

Зауважу, що для працюючих пенсіонерів перерахунок пенсій з використанням нового показника мінімальної заробітної плати здійснюється після звільнення з роботи або припинення ними підприємницької діяльності.

Пенсіонерам, які досягнуть 65-річного віку в 2021 році такі перерахунки проводитимуть з дня досягнення відповідного віку, за наявності у них необхідного страхового стажу, також автоматично без особистого звернення.

— А що можете сказати про індексацію пенсій?

— Автоматичне (для всіх пенсіонерів без їх звернення) щорічне підвищення (індексація) пенсій у 2021 році мають проводити шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу в Україні), яка застосована для обчислення пенсії, на коефіцієнт, що відповідає 50% показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50% показника зростання середньої заробітної плати, з якої сппачено страхові внески, за три календарні роки, що передують 2021 року (тобто за 2018–2020 рр.), порівняно з трьома календарними роками, що передують 2020 року (тобто за 2017–2019 рр.).

Конкретний розмір і порядок такого збільшення визначають за рішенням Кабінету Міністрів України (за попередніми розрахунками такий коефіцієнт становитиме орієнтовно 1,1).

Законом № 1058 не визначено коли проводити індексацію пенсій, проте Порядком її проведення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 року № 14, передбачено, що її мають п\. зводити щороку з 1 березня.

— На підвищення пенсій у зв’язку із зростанням прожиткового мінімуму також можна сподіватися?

— Упродовж 2021 року таке підвищення пенсій провадитимуть двічі: з 1 липня та з 1 грудня.

Підвищенню підлягають пенсійні виплати, розмір яких згідно з законодавством обчислюється, виходячи із прожиткового мінімуму, дня осіб, які втратили працездатність. При цьому, підвищення мінімального розміру пенсії та надбавки до пенсії за понаднормовий стаж проводиться лише непрацюючим пенсіонерам.

Пенсіонерам, які продовжують працювати, збільшення зазначених розмірів виплат здійснюватиметься після звільнення їх з роботи, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб на момент звільнення.

Інтерв’ю вів Ігор Сусак.
«Гуцульський край», №9, 26.12.2021 року

Share