Як працюють електродетективи

Щороку на Прикарпатті виявляють крадіжок електроенергії на 8–10 млн грн. Минулоріч було 535 випадків. В АТ «Прикарпаттяобленерго» кажуть, зазвичай «зекономити» таким чином намагаються люди не бідні — власники ресторанів, відпочинкових комплексів, крамниць. Може, не одразу, але ловлять усіх.

От вам і Європа

«З крадіжками електроенергії у головному офісі АТ «Прикарпаттяобленерго» працюють дві служби, — розповідає директор з питань захисту економічних інтересів Мирослав Ружило. — Одна — група оперативного контролю в нашій дирекції (яку створили наприкінці 2019 року), а друга — служба енергонагляду у складі технічної дирекції. Іншими словами, ми — обласна інспекція, яка виявляє крадіїв електроенергії».

По області працюють 100 інспекторів, у Франківську — десять.

«Наша робота — не тільки виявляти крадіжки, але й попереджати їх, унеможливлювати на майбутнє», — пояснює Ружило.

За його словами, є група інспекторів, які слідкують за мережею та аналізують інформацію, а є інспектори, що виїжджають на місце. Частину крадіжок виявляють просто під час планових перевірок. Є спецобладнання, яке показує «зайві» сигнали, шуми тощо на відстані до 12 кілометрів. Деякі крадіжки допомагає виявити Український державний центр радіочастот. Енергетики, знаючи хитрі методи крадіїв, працюють завжди на випередження, щоразу оновлюють спецтехніку, яка допомагає виявляти крадіжки, підсилюють підрозділи фаховими і грамотними фахівцями.

«Після того, як крадіїв локалізували, треба зробити «момент фіксації», тобто потрапити до лічильника, — говорить Мирослав Ружило. — Наші працівники мають такі ж відеокамери, як і поліція, тому все записують і знімають. Після цього пишемо акт про порушення, а пристрої та обладнання, за допомогою якого крали електрику, — вилучаємо. І це не робота час від часу: рейдові групи працюють практично безперервно».

Бувають складні випадки, особливо, коли лічильник розташований в середині в будинку чи в гаражі, то навіть поліція не може туди потрапити без спеціального дозволу від суду, — каже директор з питань захисту економічних інтересів «Прикарпаттяобленерго» Мирослав Ружило.

— Хоч це не прогалина в законі, навпаки — йдемо до європейських норм. Але тут є нюанс — там так не крадуть. В Європі лічильники, як правило, розташовані на вулиці, на паркані, біля входу до садиби чи на інший об’єкт, бо ніхто нічого не приховує.

Дивно, що всі кричать «хочемо у Європу», але за фактами крадіжок ми ще не скоро будемо там.

Багато людей, за його словами, крадуть, не розуміючи самої системи, просто закидають свої дроти на центральну лінію, розрізають її. Кожні 2–3 роки інспектори «піднімають» старі акти, і рейдові групи їдуть до тих самих людей на профілактичну перевірку. Часто знову виявляють крадіжку. І тут виникає питання чи воно того варте: 3–8 тисячі крадій тратить, щоб придбати супер-пристрій, а потім, коли ми виявляємо крадіжку, ще сплачує не одну тисячу штрафних санкцій. А ще варто нагадати про статтю 188 із позначкою 1 Кримінального кодексу, яка передбачає кримінальну відповідальність за викрадення електричної енергії шляхом її самовільного використання та позбавлення волі на строк до трьох років.

Що не кажіть, але платити за показником і за тарифом вигідніше, ніж жити «оглядаючись». До речі, ті, хто хотів зекономити, обдуривши лічильник, минулого року сплатили штрафів на 4,2 млн грн.

Краще й не пробувати

«Сама наявність приладів біля лічильника чи втручання в центральну мережу — це вже небезпечно, — говорить Мирослав Ружило. — І, грубо кажучи, у вашого сусіда буде гірше світло. Будь-яке втручання в мережу небезпечне як для споживачів, так у деякій мірі й для наших працівників. Треба, щоб люди розуміли: для смерті не треба 220 вольт, достатньо легкої вологості або роси».

Після фіксації крадіжки енергетики за певним алгоритмом визначають її обсяг і вартість та виставляють окремим рахунком разом з актом. Далі суд.

«Зазвичай ми, звісно, виграємо, але бувають і неуспішні справи, зокрема через недосконалість законодавства. — Кожну операцію довго продумуємо, в окремих випадках підходимо навіть з творчого боку. Наприклад, два роки тому наша бригада з шести осіб більше доби пробула в Долинському районі. Туди навіть приїжджала поліція. А поки вони з нами говорили, з об’єкта зник весь персонал, навіть сторож утік. А далі на місце приїхали невідомі особи. Це не рідкість, коли хлопці в балаклавах перешкоджають роботі. Були й виипадки, коли нам погрожували зброєю. Тоді ми відступили, бо життя та здоров’я працівників для компанії є пріоритетом, але згодом повернулись на місце і унеможливили крадіжку».

За словами начальника групи енергонагляду, окремо можна виділити Косівський район, бо там електрику крадуть найбільше, і то майже історично — з року в рік. Так, п’ять років тому інспектори перевірили там усі комерційні об’єкти, та склали понад 100 актів.

Якщо скласти “умовний рейтинг крадіжок, то найбільше їх у Косівському, Рожнятівському та Долинському районах. У п’ятірку ще можна додати Яремче та Івано-Франківськ.

На совісті інспекторів, жартує Ружило, не один закритий бар чи ресторан. Загалом у «топі» останніх двох років — пилорами, відпочинкові комплекси, ресторани та різні виробництва.

«Багато недобросовісних людей продовжують красти навіть після того, як їх спіймали, — каже Мирослав Ружило. Тому у нашому полі зору всі крадії: і теперішні і з «історією». — Єй такі, що мають по 5–6 приписів, а на одне підприємство ми вже склали 10 актів.  Якщо ж бачимо, що людина кається або має важкі обставини, тої завжди йдемо на поступки, допомагаємо реструктуризувати борг».

Минулоріч на Прикарпатті викрили 535 крадіжок електроенергії. Загальний обсяг — майже 2,6 млн кВт/год, сума — приблизно 7 млн грн. Електродетективи вірять, що прийде той час, коли споживач стане совісним, а Європа ближчою.

Богдан Мисюк.
«Гуцульський край», №9, 26.12.2021 року

Share