І один у полі воїн

Засновник косівської ініціативної волонтерської групи «Гуцульський оберіг» Федір Тершак надає оригінальну доброчинну допомогу.

«Коли почалася епідемія коронавірусу, — розповів Федір Тершак, — лікар Євген Комаровський з Харкова припустив (і це незабаром підтвердилося), що п’ята частина усіх, хто захворіє на COVID-19, матиме проблеми з низьким рівнем кисню у крові і нагальну потребу дихати медичним киснем. Говорив лікар і про те, що легку форму цієї недуги ліпше переносити вдома, а не в лікарні, де можна підхопити інші інфекції. До того ж, і медичні заклади в період епідемії можуть бути перевантажені важкохворими.

Я зрозумів, що COVID-19 треба постійно контролювати на початковій стадії і не прогледіти моменту, коли він дає ускладнення, починає загрожувати життю людини. Не потрапити у «точку неповернення» допомагають пульсоксиметри. Вже за дві доби до задухи вони сигналізують про зниження рівня кисню у крові. У хворого є шанс і можливість вчасно звернутися за кваліфікованою допомогою».

На початку епідемії Федір Андрійович за власні кошти придбав 50 пульсоксиметрів. Перші купив у березні, в Україні, решту замовив у Китаї. А ще купив 30 кисневих подушок і балони з медичним киснем. Почав роздавати пульсоксиметри деяким аптекам, школам, організаціям району. Хтось із керівників ці «тривожні наперсточки» брав, більшість від них відмовлялася. Навіть в аптеках. Не хотіли зайвих обов’язків та відповідальності, боялися великих черг людей із симптомами COVID-19, які йтимуть в аптеку, школу чи сільську раду лише для того, щоб безкоштовно поміряти собі рівень кисню.

«Робота з киснем вимагає спеціальних навичок, — пояснює Федір Тершак. — Потрібно дотримуватись правил безпеки, щоб газ не вибухнув. Тому частину подушок я передав у інфекційне відділення Косівської ЦРЛ. Усім знайомим сімейним лікарям розповів, що маю пульсоксиметри, подушки і кисень, безкоштовно даю їх хворим для тимчасового користування, якщо виникає така потреба. Можна звертатися і до мене особисто — я перебуваю у читальні біля Москалівської церкви кожних вівторка і четверга, з 19 до 22 години».

Волонтер і його дружина теж хворіли на коронавірусну інфекцію. Обійшлося без ускладнень: «Ми весь час перевіряли рівень кисню у крові», — розповідає Федір Тершак. Після одужання минуло вже два місяці, але Федір Андрійович і досі відчуває хронічну втому.

Косів’янин Федір Тершак — засновник ініціативної групи «Гуцульський оберіг», яка з початку війни на сході надає допомогу українській армії. За шість років діяльності волонтери сплели і передали Збройним силам України 525 маскувальних сіток загальною площею 19334 кв. метрів.

Незважаючи на ряд об’єктивних і суб’єктивних причин, локдауни та карантини, діяльність «Гуцульського оберегу» не йде на спад.

Федір Андрійович Тершак дав згоду на публікацію у нашому часописі номера його мобільного телефону — (096) 3867853. Телефонуйте йому, якщо виникне бажання приєднатися до волонтерської групи «Гуцульський оберіг» і плести маскувальні сітки для української армії на східному фронті. Телефонуйте Федорові Тершаку також, якщо маєте симптоми COVID-19 і хочете отримати у тимчасове користування пульсоксиметр і кисневу подушку.

Аліса Мудрицька.
«Гуцульський край», №1–2, 1.01.2021 року

Share