Історія, розвиток і сьогодення медичної галузі в селі Рожнів

Людина — частина природи. Нерозривними нитками організм людини, її здоров’я пов’язують з навколишнім світом.

За часів Австро-Угорської імперії державної системи охорони здоров’я не було, медичну допомогу надавали приватні лікарі. Кошти з державної скарбниці виділялися лише у разі епідемії. В селі Рожнові лікарів не було. У 20-х роках минулого століття Косівський район був розділений на п’ять санітарних округів, один з них був у Рожнові.

«Гуцульщина була вогнищем епідемії інфекційних захворювань, сипного тифу, туберкульозу», — писав повітовий лікар. По селах були знахарі, які лікували людей різним зіллям, травами, примовляннями. У 20–30-х роках не було пологових відділень, жінки родили дітей вдома, були сільські баби акушерки: на Чаплинцях акушеркою було Явдокія Стеф’юк, а в Стебліцькій — Гавука Калина.

Дольницький Богдан і єврей Шпінрад-Шпінер лікували вдома. Хата останнього стояла на плоші біля Рожнівської школи на місці статуї Матері Божої.

Лікарні в с. Рожнові не було, користувалися лікарнею Косова, яка була збудована у 1905 р. Плата за лікування становила від 2 до 12 злотих, для порівняння вкажемо, що за роботу в полі платили один злотий за день.

Дантистами в с. Рожнові були євреї Лейзор Бамволь і Зіндер Зінчер. З приходом Радянської влади у 1945 р. було організовано сільську поліклініку в будинку єврея Овтаря (це будинок в центрі села на повороті на Кути з правого боку). Але поліклініка тут пробула недовго, бо в січні 1945 р. було спалено сільську раду, яка знаходилася на місці, де зараз стоїть пам’ятник загиблим у світовій війні, а сільську раду перенесено на місце поліклініки. Поліклініку розмістили в резиденції для священиків Чаплинецької церкви Св. Преображення і туберкульозної лікарні.

Завідувачем лікарнею була Лухтан Ірина Олександрівна, яка в 1946 р. закінчила Київський медінститут і була направлена головним лікарем Рожнівської туберкульозної лікарні. Одночасно були скеровані в с. Рожнів медичні сестри, а саме Карпенко-Ватаманюк Надія Марківна, Співак-Стаф’юк Ольга Яківна з Київської області.

У 1945–1947 рр. в селі була інфекційна лікарня, де зараз знаходиться аптека. Тут лежали хворі на тиф, коросту, хворих лікував лікар Дольницький Богдан. Він у 50-х роках продав свій будинок, який знаходиться напроти Чаплинської церкви Св. Преображення, і виїхав до Коломиї.

У 1950 р. з Чернігівщини були скеровані в село медичні працівники, а саме: Ясінська (Ракоїд) Олександра Михайлівна, Тарабаса (Ріпко) Ніна Федорівна, Стеф’юк (Метленко) Галина Петрівна. Тут наведено подвійні прізвища, бо медсестри вийшли заміж в Рожнові.

У 1956 р. туберкульозну лікарню було переведено в Кути. А на її місце переведено сільську лікарню, яка до того знаходилася на місці дитячого садка. Зараз там розміщена ветеринарна дільниця. Сільська лікарня мала 10 ліжок, її завідувачем був лікар Цмур Йосиф Іванович. Потім кількість ліжок в лікарні зросла до 25, амбулаторію розташували в єврейському будинку учительки Шарової, де зараз профілакторій.

З 1956 р. головним лікарем був Кабин Борис Іванович. У 1957 р. в лікарні працювали: Білецький Мирон Васильович, Білецька Марія Юріївна, а з 1959 р. — Кіящук Степан Михайлович та Кіящук Оксана Володимирівна.

Лікар Збінський Степан Йосипович повернувся в рідне село в 1963 р. і почав працювати в дільничній лікарні головним лікарем. Лікарня була розміщена в теперішньому корпусі лікарської амбулаторії, а поліклініка — в корпусі фізкабінету. Деякий час Степан Йосипович працював сам на ціле село. Був педіатром, гінекологом, хірургом і терапевтом, тому доводилося надавати медичну допомогу за всіма профілями через брак спеціалістів. Був справжнім сімейним лікарем і присвятив жителям села 38 років життя.

З 1963 р. в дільничній лікарні працювали такі медичні працівники: медичні сестри лікарні — Ясінська Олександра Михайлівна, Тарабаса Ніна Федорівна, Радиш Марія Дмитрівна, Гушул Ніна Філімонівна, Борук Марія Григорівна, акушерка Порчук Валентина Василівна, старша медсестра Ропар Лілія Миколаївна; санітарки — Колобейчук Олена Миколаївна, Строїч Олена Миколаївна, Струць Олена Никифорівна. Стеф’юк Марія Федорівна.

У поліклініці: фельдшер Ватаманюк Надія Марківна, акушерка Збінська Ірина Володимирівна, стоматологи — Погребенник Дмитро Юрійович та Строїч Василь Федорович, лаборант Соломійчук Марія Василівна, медсестри — Крутофіст Ольга Михайлівна, Левко Доміна Михайлівна, Намісник Іванна Костянтинівна, медреєстратор Порчук Григорій Федорович, санітарка Галичук Ірина Михайлівна.

У 1965–1968 рр. педіатром працювала Букатчук Мирослава Макарівна, а з 1968 р. — Лазорик Тамара Григорівна.

У 1970 р. повернувся в село лікар Фенко Ярослав Степанович, який у 1964 р. закінчив Івано-Франківський медичний інститут і був скерований на роботу на Полтавщину. Ярослав Степанович працював у рідному селі сім років, помер в 1977 р.

У 1977–1989 рр. педіатром в селі працював Медвідь Василь Васильович, який і зараз працює в УРЛ заступником головного лікаря з педіатрії. Дільнична лікарня функціонувала до 1994 р. Тоді було відкрито лікарську амбулаторію загальної практики сімейної медицини.

З 1984 р. працювали медсестри Крутофіст Марія Романівна, Сахро Ганна Тимофіївна, акушерки Строїч Марія Петрівна і Данилюк Катерина Григорівна, санітарка Строїч Марія Федорівна, стоматолог Григорчук Степан Павлович.

У 1986–1992 рр. було створено медичний профілакторій на місці зубопротезного кабінету.

З 1994 р. працювали медсестри Книш Марія Василівна. Гімбурич Руслана Миколаївна, Щербань Олександра Василівна, Цицак Галина Марківна, Гливко Ганна Ярославівна, Гафтон Леся Петрівна, Яким Галина Юрїївна, стоматолог Сільвашій Віталій Омелянович.

Лікарська амбулаторія загальної практики сімейної медицини розталована в пристосованому приміщенні. Вона має: реєстратуру, фізкабінет, лабораторію, стоматкабінет, кабінет лікаря-ортопеда.

Кваліфіковану медичну допомогу отримують 5574 жителі села Рожнів.

Зараз лікарями працюють (станом на 2010 р.): зав. Рожнівською лікарнею Галичук Любов Тарасівна (з 1986 р.), Шпачинська Світлана Ярославівна (з 1994 р.), Пурик Світлана Віталіївна (з 1992 р.). Вони надають кваліфіковану медичну допомогу жителям своєї дільниці.

Були в селі люди, які знали свою справу, любили її, передавали свій досвід, іншим допомагали повертати здоров’я, здобуваючи шану і повагу односельців. Зокрема до них можна зарахувати Євдокію Черчук-Юрійчук, баб-повитух-акушерок, Михнюк Олену Тимофіївну (1926–1950 рр.) — районного провідника Червоного хреста, відповідальну за медобслугу в УПА, Гушула Володимира — знахара, травника, подяку якому надруковано в газеті.

Написати одним реченням в стислому часописі про справжніх людей своєї професії, лікарів, як М. Дольницький, Ярослав Фенко, Степан Збінський, Ірина Лахтун, Григорій Порчук, медсестер, акушерок, молодший медичний персонал — це значить прочитати історію кожного односельця, якому і вдень, і вночі, в спеку і в буревій була надана меддопомога, вона записана в їх серцях і пам’ять людська її не стирає.

Зараз в селі працює амбулаторія, лікарня та три аптеки.

Стаття з книги «Рожнів: нариси історії села»
Автори: Любов Галичук, Іван Мартинюк, Ольга Пігорь

Джерело: https://rozhniv.site/index.php/proselo/medytsyna

Share