Погашено пам’ятну марку на честь Олекси Бахматюка

Церемонія відбулася 10 грудня у виставковій залі Косівського музею народного мистецтва та побуту Гуцульщини, бо саме в цей день 200 років тому народився класик гуцульської народної кераміки.

В експозиції представлено й твори визначного митця 19 століття. Поштову марку із зображенням Олекси Бахматюка та конверти погасили спеціально виготовленим штемпелем, який дійсний лише один день.

Завідувачка музею Вікторія Яремин у своєму вступному слові сказала таке: «200 років тому народився чи не найвідоміший майстер косівської мальованої кераміки Олекса Бахматюк. Коли заходить мова про історію мальованої гуцульської кераміки, то його ім’я першим спадає на думку. Орнаменти Олекси Бахматюка стали еталоном, зразком польської кераміки 19 століття».

Хочеться ще нагадати, що косівський майстер кераміки зробив значний внесок у скарбницю народного мистецтва. Роботи О.Бахматюка (1820–1882) були відзначені золотою медаллю монарха Австро-Угорщини Франца Йосифа І. Його твори зберігаються у багатьох музеях України та закордону, зокрема в приватних колекціях.

Поштову марку і конверти, присвячені видатному гончареві з Косова, виготовило акціонерне товариство «Укрпошта» на замовлення Коломийського національного музею народного мистецтва Гуцульщини і Покуття імені Йосафата Кобринського. На поштовій марці зображено портрет Олекси Бахматюка, а на конверті — його роботи.

Ще раз обмовлюся, що презентація поштової новинки відбулася доволі урочисто. Участь у заході взяли директор Івано-Франківської дирекції АТ «Укрпошта» Михайло Рудий, його заступник Тарас Біжик, начальник центру поштового зв’язку м.Коломиї Марія Крутофіст, голова райдержадміністрації Петро Іванишин, заступник керуючого справами виконавчого апарату районної ради Мирослав Бойчук, Косівський міський голова Юрій Плосконос, начальник відділення поштового зв’язку Косів-1 Галина Левко, відомі кераміки й філателісти.

Варто нагадати, що торік косівську мальовану кераміку внесено до Репрезентативного списку ЮНЕСКО нематеріальної культурної спадщини людства.

А введення в обіг поштової марки і конвертів — це ще одна цеглинка у мистецький розвиток Косова, — зазначив у своєму виступі член товариства філателістів України, киянин Олександр Канівець, який спеціально приїхав зі столиці, щоб побувати на такій важливій і урочистій події.

Про Олексу Бахматюка, як найбільш визначну особистість гончарного малярства Косівщини та Гуцульщини, вів мову керамік Орест Чорний, який подарував для музею книгу «Олекса Бахматюк. Художня кераміка», автором якої він є сам.

Ігор Сусак
«Гуцульський край», №51, 18.12.2020 року

Share