Косівській регіональній організації національної спілки художників України — 30 років

Цьогоріч виповнюється 30 років з того часу, як вперше в історії Спілки художників України на рівні з обласними організаціями було створено Косівську регіональну організацію Спілки художників України.

Варто зазначити, що мова йде не про первинне створення спільноти в Косові, а про розділ Івано-Франківської організації СХ України на дві окремі організації — Івано-Франківську та Косівську. Адже історично склалося так, що керівний орган Станіславського відділення (нині — Івано-Франківська обласна організація) впродовж 1957–1962 років був у Косові.

День художника у КРОНСХУ, 2019 р.

День художника у КРОНСХУ, 2019 р.

Як засвідчують архівні матеріали, саме завдяки косівчанам — першим членам Спілки художників Миколі Кіщуку, Миколі Тимківу, Василеві Кабину, Миколі Медвідчуку й іншим (всього 13 майстрів) у 1957 році в місті Косові відбулися установчі збори за участю членів президії Спілки художників УРСР Василя Касіяна та Сергія Колоса. Згодом, на підставі ухвали зборів, Президія Спілки художників прийняла рішення про створення Станіславського відділення (так тоді називались всі обласні організації СХУ) з центром у нашому містечку. Головою новоствореної творчої організації обрали Миколу Петровича Тимківа (1909–1985 рр.), творчість якого згодом займе окрему сторінку в історії Косівської школи художнього різьблення.

1963 року головою Івано-Франківської обласної організації обрали Миколу Кіщука, який очолював організацію до 1974 року. Керівний орган — Правління обласної організації, був уже в Івано-Франківську. Однак бланкову документацію з юридичною адресою м.Косів, вул. Мічуріна, 6 (тепер вул. Горбового, 8) використовували ще і в 1964 році.

Повертаючись до 1990 року, наведемо окремі, але важливі відомості. На обліку в Івано-Франківській обласній організації налічувалось 115 членів Спілки, з них 53 проживали в Косові. Виникали певні труднощі з доїздом косівчан до Івано-Франківська для участі в засіданнях правління, вирішенні проблемних питань. Тому на загальних зборах членів Спілки прийняли рішення про розділення Івано-Франківської організації СХУ на дві окремі. 12 квітня 1990 року в Косові відбулися установчі збори, у яких взяли участь 41 із 53 членів Спілки, котрі вийшли зі складу за списком Івано-Франківської обласної організації СХУ.

Питання про створення Косівської організації СХУ було, внесено до порядку денного засідання Секретаріату правління СХУ (доповідачі — Володимир Чепелик, Богдан Ходан), на якому було створено Косівську організацію і затверджено штат.

22 серпня 1990 року на засіданні Секретаріату правління Спілки художників СРСР затвердили рішення Секретаріату правління СХУ про створення Косівської регіональної організації у складі 53 членів СХ.

5 вересня 1990 року видано наказ правління Спілки художників СРСР за підписом голови правління А.Васнєцова про відкриття з 1 серпня 1990 року Косівської організації Спілки художників Української РСР в м. Косові, затвердження чотирьох штатних одиниць і фонду заробітної плати.

На час створення організації в її складі нараховувалось 53 члени Спілки, в тому числі — лауреат Державної премії імені Тараса Шевченка, майстриня художнього ткацтва Ганна Василівна Василащук, заслужені майстри народної творчості УРСР, різьбярі Іван Васильович Балагурак, Василь Семенович Корпанюк, Микола Юрійович Федірко. Трьох членів СХ нагородили орденом «Знак пошани», одного — орденом «Трудової слави». Всі члени регіональної організації були «прикладниками», тобто — майстрами декоративно-прикладного мистецтва. Як засвідчують особові справи, 4 спілчан мали вищу освіту, 31 — середньо-спеціальну (закінчили Косівський технікум народних художніх промислів або училище), 7 — середню, 11 — неповну середню освіту.

Першим головою правління Косівської регіональної організації Спілки художників Української РСР (з 1991 р. — СХУ) було обрано Богдана Васильовича Ходана, який приступив до виконання обов’язків 1 серпня 1990 року і пропрацював до 14 жовтня 1992 року. Другим головою був Роман Михайлович Стринадюк, який займав цю посаду з 30 жовтня 1992 до 14 березня 1994 року.

Третім головою обрали Івана Степановича Кочержука, який від 14 березня 1994 року до сьогодні є незмінним головою правління Косівської регіональної організації НСХУ. Він — заслужений художник України. За вагомий внесок у діяльність Всеукраїнської спілки художників нагороджений грамотою Верховної Ради України (2013 р.). Під керівництвом голови виконано значний обсяг організаційно-господарських робіт: утримання в діючому режимі обладнання і печей випалу в керамічному цеху, облаштування і функціонування виставкового залу, створення фонду творів майстрів — членів КРО НСХУ, ремонт приміщень і облаштування постійної експозиції творів. Останнім часом завершено роботи з капітального ремонту приміщення та створення експозиції «Музей-майстерня заслуженої майстрині народної творчості України Параски Борук».

За тридцятилітній період діяльності КРО НСХУ якісно змінився її склад за списком, зріс творчий потенціал.

Косівська регіональна організація НСХУ об’єднує майстрів декоративно-прикладного мистецтва, живописців, графіків, скульпторів та мистецтвознавців. На цей час в організації — 51 спілчанин (24 художники з вищою освітою, 21 — має середньо-спеціальну освіту, 6 — середню освіту). Чверть — викладачі Косівського інституту.

16 митців нинішнього складу організації відзначені почесними званнями «Заслужений художник України» — 5, «Заслужений діяч мистецтв» — 1, «Заслужений майстер народної творчості України» — 9, «Заслужений працівник освіти» — 1. Науковий ступінь кандидата здобули 6 членів організації. Всього з часу створення організації званнями було відзначено 23 митців.

У Національній спілці художників України Косівська регіональна організація посідає чільне місце серед багатьох обласних організацій, а вирізняється поміж інших тим, що репрезентує розмаїття видів декоративно-прикладного мистецтва гуцульського краю — художніх виробів з дерева, художньої кераміки, виробів з металу та шкіри, художнього ткацтва, вишивки та писанкарства.

Гордістю Косівської регіональної організації НСХУ є поважні митці, яким присвоєно почесне звання «Заслужений художник України» — Іван Кочержук, Степан Бзунько, Анатолій Калитко, Василь Бович, Василь Дутка; «Заслужений майстер народної творчості України» — Валентина Джуранюк, Оксана Бейсюк, Ірина Серьогіна, Богдан Ходан, Параска Борук, Оксана Вербівська-Козак, Петро Корпанюк; «Заслужений діяч мистецтв України» — Марія Гринюк; лауреати Всеукраїнської премії в галузі народного декоративно-ужиткового мистецтва імені Катерини Білокур — Мирослав Радиш, Уляна Шкром’юк, Роман Якібчук, Людмила Якібчук. Вони творчо активні, беруть участь у різноманітних мистецьких проектах, акціях, художніх виставках в Україні і за кордоном, презентуючи розмаїття сучасного мистецтва Гуцульщини. Медаллю Тетяни Яблонської нагороджені Василь Бович, Василь Дутка, Мирослав Радиш і Микола Стринадюк.

За сприяння організації, спілчани брали участь у щорічних всеукраїнських мистецьких виставках «Різдвяна» в Центральному будинку художника у Києві та «Світ Божий, як Великдень», що в різні роки проходили в багатьох обласних центрах (Луцьк, Дніпропетровськ, Івано-Франківськ, Тернопіль). Промовистим є факт, що на Всеукраїнській виставці «Великодня» у Тернополі (2013 р.) представляли твори 35 авторів з Косова.

Жвавим є мистецьке життя Косівської РО НСХУ. У залах організації планово проводять персональні і колективні виставки, тематичні і ювілейні, виставки претендентів та членів молодіжного об’єднання, а також творчі звіти ювілярів. А саме: персональні ювілейні виставки Валентини Джуранюк (2008р., експонувалися понад 240 творів кераміки), Степана Бзунька — «Художнє дерево в інтер’єрі» (2010 р.), «Мелодія живопису Анатолія Калитка» (2012 р.), Мирослава Радиша «Летять Великодні над церквою дзвони» (2007–2012 рр.), Богдана Ходана — «Піввіковий ужинок», «Від батька до сина» (2012–2017 рр.), Йосипа Приймака — «Грані творчого доробку» (2013), Василя Бовича — «Перед дідової душі…», Оксани Бейсюк «Вогонь і барви мого ж і» (2013 р.), кераміка Миколи Ткача, Миколи Фустова, ГРАФІКА Антона Григорука.

Варто згадати різнопланові колективні виставки: «Розколяда» (2011 р.), «Зимова артказка» (2013 р.), «Благословен єси…» (2013 р.), «Острива гуцульських віробів» (2013), «Гуцульський дивосвіт 20 років потому» (2016р.), «Крайова виставка митців Косівщини» (2018 р.), «Гуцульщина. Різдвяна феєрія» (2018 р.); культурно-мистецькі акції та проекти: «Художнє дерево.

Традиції та новації» (2017 р.), «60-річчя Станіславського відділення Спілки художників в Косові» (2017 р.). Створено постійно діючу експозицію з 225 виробів майстрів-кераміків із «Фонду творів регіональної організації НСХУ».

Персональні виставки наших спілчан експонувалися в багатьох виставкових залах, зокрема столичних: Центральний будинок художника НСХУ в Києві (А. Калитко, І. Серьогіна, В.Гривінський), Український фонд культури в Києві (А.Калитко), Національний заповідник «Софія Київська» (М.Гринюк), Київський національний музей Т.Шевченка «Хата на Пріорці», арт-хол «Кайрос» у Києві (В.Бович), Музей етнографії та художнього промислу у Львові (М.Радиш), Картинна галерея у Кам’янець-Подільському (А.Калитко), Музей мистецтв Прикарпаття в Івано-Франківську (М.Гринюк, В.Гуменюк), Національний музей народного мистецтва Гуцульщини та Покуття ім. Й. Кобринського у Коломиї (В.Джуранюк, А.Калитко, М.Радиш, Й.Приймак, М.Гринюк, В.Бович), Косівський музей народного мистецтва та побуту Гуцульщини (В.Джуранюк, А.Калитко, М.Радиш, П.Корпанюк), художньо-меморіальний музей В.Касіяна у Снятині (А.Калитко, В.Гуменюк), історико-краєзнавчий музей «Гуцульщина» у Верховині (Й.Приймак, Д.Приймак, Б.Ходан, Ю.Ходан, Т.Ходан, А.Григорук).

Активними були косівські митці на тематичних регіональних виставках «Во ім’я Отця!» (2012 р.), «Вічне. Живе. Нев’януче» (2015р.) у залах Національного музею народного мистецтва Гуцульщини та Покуття ім. Й.Кобринського у Коломиї, «Митці Косівщини Кобзареві» у Косівському музеї народного мистецтва та побуту Гуцульщини (2014 р.).

Важливо згадати про міжнародну співпрацю членів організації. Персональна виставка малярства Василя Дутки відбулася в польському місті Рибнік в Дні України в Польщі (2015 р.), в Лондонській галереї РОЗК (2018 р.).

Василь Дутка активно працює над виконанням скульптурних проектів (меморіальні дошки, погруддя, пам’ятники). Зокрема, він є автором бронзового погруддя польського композитора Ігнатія Падеревського, встановленого у Варшаві (2013 р.), пам’ятника Івану Павлу II, виготовленого в кованій міді для польського м.Туліглови (2018 р.). З найновіших, втілених в матеріалі скульптурних проектів слід відзначити меморіал пам’яті «Кожному поколінню своя війна» (трифігурна композиція в бронзі) для 10 окремої гірсько-штурмової бригади в м.Коломиї (2019). В цей час працює над проектом пам’ятника краєзнавцю І.Пелипейку в м.Косові.

Кераміка, художні вироби з дерева, вишивка й ткацтво дванадцяти митців Косівської РО НСХУ представляли регіон на виставці сучасного народного мистецтва у Лондоні, на форумі «Дні України у Великобританії» (2013 р.). Керамісти УШкром’юк, О.Бейсюк та І. Серьогіна є авторами розписаних кахель гуцульської печі, встановленої в Китаї (2013 р.).

Мальована гуцульська кераміка, як важлива складова української культури, представляє органічне за своєю природою явище.

На базі нашої творчої спілки, за підтримки НСХУ та Міністерства культури проведено Всеукраїнський симпозіум художників-кераміків у Косові (2004 р.). З метою популяризації косівської мальованої кераміки вже шостий рік поспіль у Косові проводять відкриті фестивалі-конкурси «Мальований дзбаник». Ініціатором проведення таких заходів є Марія Гринюк. Вона розробила і авторський проект «Дзбан», як символ косівської кераміки. Відрадно, що 2019 року «Традицію косівської мальованої кераміки» внесено до репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО.

Спілчани-мистецтвознавці Олег Слободян, Юрій Юсипчук, Марія Гринюк, Валентина Молинь, Марія Іванчук є авторами низки наукових статей у фахових виданнях України, доповідачами міжнародних та регіональних наукових конференцій. Наукові розвідки мистецтвознавців вміщені у науково-культурологічному часописі ЕРІЗТЕМ (Краків, 2017 р.), багатотомному виданні «Мистецтво Східної Європи», т. VII (Варшава, 2019 р.). Нещодавно вийшов друком бібліографічний покажчик праць автора цих рядків: «Валентина Молинь. Бібліографічний покажчик» (2020 р.).

Про творчість сучасних майстрів Косівщини підготовлено альбомні видання: «Мелодія живопису Анатолія Калитка», «Творчі здобутки Йосипа Приймака», «Дідизна», «Василь Дутка», «Валентина Джуранюк», «Мирослав Радиш», «Петро Корпанюк», «Микола Стринадюк» та низку публікацій у періодичних виданнях. Неодноразово розгорнуті матеріали авторства В.Молинь, М.Іванчук, Р.Стеф’юка, Л.Ілюк, Л.Березки, В.Яремин, А.Мудрицької про митців Косівської РО НСХУ публікувалися на сторінках районного часопису «Гуцульський край».

Завершуючи нинішню публікацію, можна з впевненістю стверджувати, що наші спілчани — активні в усіх напрямках творчої, виставкової та наукової діяльності, мають потужний потенціал і вагомі здобутки. Вони достойно примножують отримане в спадок.

З професійним святом вас, дорогі спілчани!

Валентина Молинь,
кандидат мистецтвознавства, доцент КІПДМЛНАМ, член правління Косівської регіональної організації НСХУ.

«Гуцульський край», №41, 9.10.2020 року

Share