Місцеві вибори 2020: що потрібно знати про виборчу кампанію в Україні

Чергові місцеві вибори в Україні відрізнятимуться рядом важливих особливостей. Нові правила голосування і зміни в адміністративно-територіальному устрої істотно вплинуть на хід виборчої кампанії 2020.

Коли пройдуть вибори

Згідно з Конституцією, голосування на місцевих виборах в Україні проходить в останню неділю жовтня на п’ятий рік повноважень діючих органів влади. Верховна рада призначила дату чергових виборів на 25 жовтня 2020 року.

Кого будемо вибирати

Цієї осені відбудеться голосування за кандидатів в депутати міських, районних, обласних рад, мерів міст, голів сільських і селищних рад.

Місцеві вибори 2020 організовані відповідно до нової територіальної основи. У зв’язку з укрупненням районів (їх кількість зменшилася з 490 до 136), в утворених територіальних громадах цієї осені відбудуться перші вибори. Таким чином, в жовтні українці обиратимуть ради громад та депутатів у відформатовані райради.

Більшість виборців в Україні отримає для заповнення по 4 бюлетеня:

 • для обрання глави населеного пункту (мер/ селищний/ сільський голова);
 • для обрання депутатів міської/ сільської/ селищної ради;
 • для обрання представників до районної ради;
 • для обрання депутатів обласної ради.

Чи можуть скасувати голосування через коронавірус

Кабінет міністрів прийняв рішення про продовження карантину через пандемію COVID-19 до 31 жовтня 2020. Однак на думку експертів, це не повинно вплинути на хід виборчої кампанії.

Місцеві вибори можуть перенести лише в разі значного погіршення епідеміологічної ситуації. Головний санітарний лікар Олег Ляшко повідомив, що голосування 25 жовтня скасують, якщо до цього часу 50% території країни будуть знаходиться в “червоній зоні” за рівнем захворюваності.

Правових підстав для скасування виборів в Україні немає, можливо тільки відстрочити голосування не більше ніж на 90 днів. Причиною такої відстрочки може стати оголошення в країні надзвичайного стану.

Майбутні місцеві вибори в Україні пройдуть за новими правилами. Верховна рада внесла зміни у виборче законодавство.

Основні зміни:

 • другий тур проводиться в містах, де проживає понад 75 тисяч осіб;
 • мажоритарна система (можливість самовисування) застосовується у містах з населенням до 10 тисяч осіб;
 • пропорційна система — у містах з населенням від 10 тисяч;
 • відкриті списки партій;
 • гендерні квоти у списках політсил;
 • скорочення та укрупнення округів

Вибори в місцеві ради: Міста з населенням до 10 тисяч

 • В містах, де проживає менше 10 тисяч осіб, голосування буде проходити за мажоритарною системою. Тобто, кандидати можуть бути самовисуванцями, а не балотуватися від політичних партій.
 • Кількість округів буде скорочено за рахунок їх укрупнення. А депутатів від одного округу стане більше — не один, а від двох до чотирьох. Виборець може віддати свій голос як за одного, так і за декількох.
 • За старими правилами така мажоритарна система застосовувалася у всіх містах, де мешкало менше 90 тисяч осіб.

Відкриті списки партій

У бюлетені потрібно буде поставити дві відмітки — галочку за політичну партію і цифру за окремого кандидата, цієї партії. Ця нова система дозволить виборцеві підтримати не тільки політсилу в цілому, але і визначеного її представника.

Велика кількість голосів дозволить окремим кандидатам просунутися вище в партійному списку і збільшити шанси потрапити до місцевої ради. Саме для цього і була введена система відкритих списків.

Гендерні квоти

Ще одне нововведення місцевих виборів 2020 — гендерні квоти для політичних партій. Тепер у списку політсили повинно бути не менше 40% представників однієї статі. Тобто, серед 5 кандидатів повинно бути не менше двох осіб однієї статі. В іншому випадку Центральна виборча комісія таку партію не допустить до участі в голосуванні.

Зміна форми бюлетеню

У виборчому бюлетені в одному ряду, почергово зліва на право зазначається:

 • визначений жеребкуванням номер кожної організації партії;
 • повна назва відповідної організації партії, прізвище, ім’я та по-батькові кандидата у депутати, включеного до єдиного виборчого списку під першим номером без зазначення номеру;
 • два квадрати для: порожній квадрат для волевиявлення щодо організації партії та
 • квадрат із нанесеним трафаретом для волевиявлення щодо кандидатів, включених до відповідного територіального виборчого списку організації партії;
 • виборчий список з прізвищами, ініціалами усіх кандидатів та їх порядковими номерами трафаретним форматом зверху до низу, за якими їх включено до відповідного територіального виборчого списку організації партії у дві колонки.

Інші норми закону

Позачергові місцеві вибори, проміжні, перші, додаткові проводитимуться двічі на рік — в останню неділю березня і останню неділю жовтня. Тобто, всі місцеві вибори, які не є черговими, у всіх населених пунктах будуть проводитися в один день — або навесні, або восени.

РБК-Україна.

Share