Українські релігійні вишивки о. Дмитра Блажейовського
До 110-річниці від дня народження великого патріота, церковного діяча та митця о. Дмитра Блажейовського.
Дмитро Блажейовський своїми творами — науковими та мистецькими — підкреслює спільність Церкви та українського сакрального мистецтва, за що удостоєний почесної грамоти Національної комісії України в справах ЮНЕСКО, нагороджений орденом «За заслуги» III ступеня, його прийняли членом Національної спілки майстрів народного мистецтва
Народне мистецтво — невід’ємна частина українських храмів. Вишиті рушники, хоругви, фелони, скатерті доповнюють різьбу, малярство, кераміку, ткацтво в наших церквах.
Відродження традиції вишиваних ікон для храмів і домівок наприкінці XX століття пов’язане з ім’ям відомого греко-католицького священника, отця Дмитра Блажейовського. Народився він 21 серпня 1910 р. у Вислоці Горішній повіту Сянік на Лемківщині. Це один з українських етнічних регіонів, який відзначається своєрідним і яскравим народним мистецтвом. Саме з Лемківщини походить чимало українських ікон, що згодом були створені Д.Блажейовським у вишиваних образах.
Навчався він у гімназії в Перемишлі у 1922–1930 рр. Філософію, теологію та історію студіював у Римі з 1933 по 1946 роки. Свячення одержав 2 квітня 1939 року у Римі. В Америці працював у різних парафіях до 1973 року.
Від 1973 року займався науковою працею у Римі. Видав друком вісімнадцять наукових праць, десять статей з церковної історії і десять збірок зразків української вишивки. Поза науковою працею одночасно почав вишивати ікони. Перші призначалися для українських храмів у діаспорі. Отець Дмитро Блажейовський хотів зберегти самобутність українського храму і розпочав пошуки зразків ікон і хоругов, фелонів тощо. Але багато не знайшов. Тоді взявся самотужки їх розробляти і пізніше — вишивати. З роками о. Блажейовський став професійним вишивальником.
Свідченням популярності вишитих ним ікон, хоругов і фелонів є велика географія їх поширення — українські храми України, США, Канади, Німеччини, Італії, Франції, Австралії, Швеції, Аргентини, Бразилії.
Після легалізації УГКЦ всім греко-католикам діаспори було відкрито дорогу на Батьківщину. Десятки разів відвідав рідний край і отець Блажейовський, побував у Києві, влаштував тут виставку своїх ікон в Українському національному музеї та Українському домі.
Дмитро Блажейовський відвідав і наш Косів, де представив унікальні вишиті ікони та спілкувався з громадою. З 6 липня по 8 серпня 1992 року у виставковій залі Косівського музею народного мистецтва та побуту Гуцульщини експонувалася виставка сакрального мистецтва о. Дмитра Блажейовського.
У його доробку — майже 250 ікон та хоругов. Вони дають вичерпне уявлення про творчість автора й переконують у його вродженому чутті прекрасного. Майстер оперує яскравими барвами, створюючи контрастні кольорові сполучення. На виставці було представлено ікони Ісуса Христа, Богородиці, святих, апостолів, дванадцять ікон празникового циклу, що творять верхній ряд вишиваного іконостасу, а також ікону Тайної Вечері, майже 20 відтворень чудотворних Богородичних ікон, епізоди з біблійної історії, портрети Тараса Шевченка, Івана Франка, Лесі Українки та Маркіяна Шашкевича, митрополита Андрея Шептицького та Патріарха УҐКЦ, Блаженнішого Кардинала Йосифа Сліпого.
На запрошення парафіян завітав до Косівської церкви св. Василія, що на Москалівці. Літургію пам’ятного 8 серпня 1992 року відправив о. Іван Бурдяк разом з о. Дмитром Блажейовським.
Впродовж кількох годин тривала зустріч з громадою. Шановний гість подарував для греко-католицької церкви св. Василія вишиту хоругву, яку відразу освятили.
Захоплення сакральним мистецтвом — одна з рис сучасної вишивки. Цікаво й різноманітно працюють послідовники о. Дмитра Блажейовського, а їх чимало. Серед його учнів слід відзначити наших земляків: Валерія Малиновського (с. Черганівка) — працює у жанрі ікони в мініатюрі, займається вишивкою літургійного одягу, Миколи Симчича (с. Нижній Березів) — теж створює ікони за зразками о. Блажейовського і має власні твори, серед яких є портрет Папи Івана Павла II.
Згадані майстри мали персональні виставки у музеї о. Блажейовського у Львові, який став центром вишитої ікони в Україні Феномен Блажейовського полягає у його надзвичайній працездатності й охопленні великого обсягу прочитаного матеріалу. Отець-доктор постає як талановитий майстер іконопису, який продовжив традиції українського сакрального мистецтва вишивання, а також автор 28-ми наукових історико-релігійних праць. Творчість його є наслідком епохи національного духовного відродження. І в сьогоднішніх історичних умовах мистецтво отця — доктора Д.Блажейовського набуває все чіткіших і яскравіших граней.
До 2010 року він проживав у Римі, де відзначив 70-річчя священичої праці. У 2010 році, у Львові, врочисто відсвяткував своє 100-річчя. Урочиста академія відбулася 20 серпня у театрі їм. М.Заньковецької. Земний шлях великого патріота і церковного діяча закінчився у великодню суботу, 23 квітня 2010 року, на 101-му році. Дмитро Блажейовський похований на Янінському цвинтарі у Львові.
Лариса Березка,
науковий співробітник НМНМГП імені Й. Кобринського.
«Гуцульський край», №34, 21.08.2020 року