Думки гуцула про систему влади

Святкуючи свято новітніх мучеників України, священники України в своїх проповідях, а зокрема о.декан Іван Близнюк, кладуть героїв Небесної Сотні в один ряд з мучениками за Христову віру. Я себе запитую: «Чому?».

Тому що, по-перше. Європейські цінності це — 10 Божих заповідей. По-друге, якщо герої нас захищають, то мученики очищають нас від гріха. Щоб не гнівити Бога, не беруся тлумачити духовну складову цього твердження, просто вважаю, що вони змінюють нашу свідомість. Безперечно, що невинна смерть цих простих людей змінила нашу суспільну свідомість. Для багатьох з нас, особливо — на сході держави, гасло «Слава Україні» перестало звучати як німецьке «Хайль», а стало зрозумілим, що тільки у вільній незалежній Україні ми маємо шанс бути людьми і вільно розвиватись.

Гасло «Героям слава» не асоціюється з незнайомими постатями на портретах: це мій однокласник, сусід, знайомий, який віддав своє життя, щоб я мав шанс жити по-людськи. По-третє, підтримую ту думку, що «москаль» — це не національність, а ідеологія. Вона полягає в тому, що всі люди брати, але є старший брат, який вважає, що може керувати всіма. Тільки цією риторикою москальська ідеологія відрізняється від нацистської, а все інше: цілі, засоби і методи у них — однакові. Проте ідеологія москаля набагато гірша, бо в святому письмі сказано: «Не бійся того, хто нищить твоє тіло, а бійся того, хто нищить твою душу». У своїй основі ідеологія москаля використовує гріховну сутність людини: користолюбство, заздрість, байдужість, шкідливі звички і т.д. Тому уся ідеологія, на ряду з нацистською і комуністичною, повинна бути заборонена.

Таких людей Святе письмо називає книжниками і фарисеями. І, якщо взяти, що основу моралі в суспільстві формує релігія, то війна на сході не тільки за територіальну цілісність України, а по суті — і за очищення нашої віри від фарисейства. І ті хлопці, котрі впали на цій війні, є тими Авелями, які доказують, що москаль — Каїн. До чого я веду? До того, що всі ці події повинні підводити нас до формування нового типу суспільних відносин. На жаль, для багатьох, і, що особливо прикро, представників нашої влади слово «Майдан» викликає тільки негативні емоції й асоціації. Я бачу «Майдан» як майданчик, де триває неприривний, конструктивний діалог між владою і народом на основі співпраці і взаємної поваги. Як і в церкві, що є майданчиком для нашого спілкування з Богом, так і тут не повинно більше пролитися жодної краплі крові. Майдан для українця повинен бути святим місцем. Ми повинні
ставити там хрести і каплички, а не водити туди свиней і корів.

Це повинно бути в основі ідеології створення нових суспільних відносин в Україні. Я не плекаю ілюзій з приводу того, що гроші і груба сила так запросто віддадуть владу авторитетній думці, професіоналізму і християнській моралі. Але говорити про це потрібно. Бо на все — Божа воля. І рано чи пізно подібні принципи будуть зреалізовані, якщо не в Україні, то деінде. І, може, тоді навіть про нас згадають і скажуть: «А гуцули коли ще про це говорили і пропонували!». Якщо є потреба, то я готовий і надалі розвивати ці думки на сторінках газети.

Вуйко Василь.
«Гуцульський край», №33, 14.08.2020 року

Share