Дезінфекція колодязів

Інтенсивні і тривалі опади призвели до підтоплення та забруднення дощовими водами багатьох криниць. Тому доцільно розповісти про заходи з санації колодязів за епідемічними показниками для поліпшення якості води, спрямовані на очищення, промивання і профілактичну дезінфекцію.

Дезінфекція колодязів, які потрапили в зону підтоплення, включає: попередню дезінфекцію колодязя; очищення колодязя; повторну дезінфекцію колодязя.

Попередня дезінфекція шахтного колодязя

Перед дезінфекцією колодязя розраховують обсяг води в ньому (в кубічних метрах), який дорівнює площі кільця колодязя (в кв.м) помноженій на висоту водяного стовпа (в м).

Виконують дезінфекцію таким чином: готують 10% освітлений розчин хлорного вапна. Для цього 0,5 кг хлорного вапна заливають холодною водою, розтирають до отримання рідкої однорідної маси і вливають 10 літрів води. Ретельно перемішують, відстоюють, зливають прозору воду. На 1 куб.м

води витрачають 1 відро освітленого розчину хлорного вапна. Якщо вода у колодязі холодна (+4С — +6 град.С), кількість хлорвмісного препарату для дезінфекції колодязя об’ємним способом збільшують удвічі.

Розрахункову кількість дезінфекційного засобу розчиняють у невеликій кількості води, налитої у відро, до отримання рівномірної суміші, освітлюють відстоюванням і виливають цей розчин у колодязь. Воду у колодязі добре перемішують протягом 15–20 хв. жердинами або частим опусканням і підніманням відра на тросі. Потім колодязь закривають кришкою та залишають на 1,5–2 години.

Очищення криниці

Очищення проводять через 1,5–2 години після попередньої дезінфекції колодязя. Криницю повністю звільняють від води, очищають від сторонніх предметів і накопичення мулу. Стінки шахти очищають від забруднень механічним способом. Вибрані з колодязя бруд і мул вивозять на звалище або скидають у заздалегідь викопану яму, глибиною 0,5 м на відстані не менше 20 м від колодязя і закопують, попередньо заливши вміст ями 10% розчином хлорного вапна (100 гр. хлорного вапна на 1 л води).

Стінки шахти очищеного колодязя при необхідності ремонтують, потім зовнішню і внутрішню частину шахти зрошують з гідропульта 5% розчином хлорного вапна (або іншим засобом, приготовленим за інструкцією до препарату) з розрахунку 0,5 л/кв.м шахти.

Перед тим як спускатися у колодязь, необхідно перевірити, чи не накопичився там С02, для чого у відрі на дно колодязя опускають запалену свічку. Якщо вона гасне, то працювати можна тільки в ізолювальному засобі індивідуального захисту органів дихання.

Повторна дезінфекція колодязя

Після очищення, ремонту та дезінфекції стінок шахти приступають до повторної дезінфекції колодязя. Витримують час, протягом якого колодязь знову заповнюється водою, повторно визначають обсяг води в ньому (в куб.м) і вносять потрібну кількість розчину хлорного вапна або іншого дезінфікуючого препарату згідно з інструкцією із застосування.

Після внесення дезинфікуючого розчину воду в колодязі перемішують протягом 10 хвилин, колодязь закривають кришкою і залишають на 6 годин, не допускаючи забору води з нього.

Після закінчення зазначеного терміну наявність залишкового хлору у воді визначають — за запахом. При відсутності залишкового хлору у воду додають 0,25 — 0,3 частини початкової кількості дезинфікуючого препарату і витримують ще 3–4 години.

Після повторної перевірки на наявність залишкового хлору і позитивних результатів такої перевірки (наявність запаху хлору) проводять відкачку води до зникнення різкого запаху хлору.

Орієнтовна кількість необхідного дезінфікуючого середника для дезінфекції криниць

Обєм

води в

криниці

в мЗ

Необхідна кіль­кість прапарата «Акватабс-8,68» табл. Гіпохлорит натрію 2,5% Хлорне вапно, кг Таблетки Dutrion 20 Таблетки

«Жавель

Клейд»

Таблетки

«Септо

літ»,

«Екобриз»

1 5 250 гр. 1 3 3 4
3 15 750 гр. 3 9 9 12
5 25 1250 гр. 5 15 15 20
10 50 2500 гр. 10 ЗО ЗО 40
15 75 3750 гр. 15 45 45 60
20 100 5000 гр. 20 60 60 80

Контроль за ефективністю дезінфекції колодязя проводять лабораторно. І лише після цього воду можна використовувати для питних і господарсько-побутових потреб.

При використанні іншого дезінфікуючого засобу необхідно користуватися інструкцією щодо застосування препарату.

З питань придбання реагентів для знезараження криниць звертатися:

В. Бович,
головний спеціаліст Косівського районного відділу Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області.

 

Share