Як боротися зі слимаками

Слимаки — досить неприємна напасть. А якщо їх багато, вони можуть завдати значної шкоди як городникові-любителю, так і фермеру. Варто зазначити, щоб обмежити їх кількість на своїй земельній ділянці, з ними потрібно боротися комплексно.

Цьогоріч на Косівщині, як і по області загалом, слимаків багато, бо для їхнього розмноження були сприятливі умови. Часті затяжні дощі, хмарна погода — оптимальні умови для інтенсивного росту і розвитку слимаків. їх поширення і шкідливість — переважно на забур’янених, перезволожених ділянках, на яких вони живляться молодими рослинами та ягодами. Тому високий рівень агротехніки, виполювання бур’янів, створення умов рівномірного зволоження запобігають їхньому масовому розмноженню.

Слимаки ведуть активний спосіб життя лише при достатньо високій вологості ґрунту. У посушливі роки, коли ґрунт сильно підсихає і вологість його різко падає, слимаки втрачають вагу, робляться млявими, при тривалій посусі — оточують себе коконом і в ньому перечікують несприятливий період. У цей час багато особин гинуть і чисельність шкідників різко зменшується. Зате у роки з вологим літом, як-от цьогоріч, спостерігається їхнє масове розмноження.

Молюски завдають значної шкоди овочевим і ягідним культурам. Підраховано, що слимаки пошкоджують майже 150 видів і різновидів культурних рослин, серед яких — білокачанна та цвітна капуста, салат, горох, квасоля, помідори, огірки, морква, картопля, суниця і багато декоративних рослин. Якщо культурних рослин надто мало, слимаки охоче харчуються будяками, мати-й-мачухою, кульбабою, подорожником тощо.

Також слимаки погіршують товарні якості продукції, забруднюють її виділеннями. Пошкоджені овочі стають непридатними для зберігання — швидко загнивають.

Крім того, пошкоджуючи рослини, слимаки сприяють зараженню їх хворобами (сіра гниль суниці, несправжня борошниста роса гороху тощо). Це відбувається тому, що слимаки переносять спори грибів — збудників хвороб. А пошкодження, завдані слимаками, — це, можна сказати, відкриті ворота для проникнення будь-якої інфекції.

Знищити слимаків повністю досить складно, проте можна суттєво зменшити їх чисельність та шкодочинність. Основні методи боротьби — агротехнічні. Найкращий час для боротьби з ними травень-липень.

Насамперед обкошування ділянок, рихлення грунту, міжрядний обробіток, прополювання.

Механічний спосіб — це ручний збір молюсків. Збирають слимаків з рослин і грунту у вологу погоду, після дощу, вночі та вранці по росі. У цей час молюски активно повзають і харчуються.

Слимаків потрібно систематично відловлювати. Для цього у місцях їхнього скупчення розкладають мокрі ганчірки, куски шиферу, фанери, дощечки, купки бур’янів, які розміщують на відстані 3–5 м один від одного. їх періодично переглядають і збирають слимаків. Зібраних слимаків знищують у міцному соляному розчині, або заливають крутим кип’ятком.

Можна створювати захисні смуги і канавки. Захисні канавки шириною 15–30 см роблять з матеріалу, що ускладнює пересування слимаків. Це може бути хвоя, вапно, тютюновий пил, гірчичний порошок, деревний попіл, мелена кава, пісок, суха тирса, мелений суперфосфат.

Досить дієвим заходом є встановлення пасток з використанням пива, або суміші дріжджів та меду. Заповніть ємність вищевказаною речовиною та заглибте її на рівні землі. Молюски підповзуть на запах і потраплять в суміш. Кожні 2–4 дні перевіряйте пастки, звільняйте від шкідників і заповнюйте новим розчином. Під рослинами помідорів, перцю або баклажанів, які слимаки також полюбляють, можна розкладати висушену кропиву. Слимаки її бояться, і якщо кропиви досить багато, то обповзуть це місце стороною.

В боротьбі зі слимаками допомагають і відволікаючі маневри: посадка в міжряддях найбільш «смачної» для слимаків культури — салату, який і прийме основний удар на себе.

Для захисту садової суниці рекомендують посипати землю ялиновими або сосновими голками чи покласти на ґрунт шар ялинових або соснових лапок. Голки, обсипаючись, є відмінним захистом від слимаків, пересихання ґрунту і чудовим добривом.

А основи ялинових і соснових лапок послужать підтримкою для ягід, оберігаючи їх від зіткнення із землею.

Проте не завжди вдається вберегти рослини за допомогою цих прийомів. При високій чисельності слимаків не, обійтися без хімічних препаратів, які можна придбати у ветеринарних аптеках. Можна посипати землю дрібно стовченим залізним купоросом, змішаним з піском, вапном, меленим суперфосфатом — слимаки від них гинуть. Однак у вологу погоду ефективність їх низька: слимаки легко очищаються завдяки рясному слизовиділенню.

Що стосується хімічного методу боротьби, то в Україні зараз у «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні» не зареєстровано жодного препарату. Однак в інших країнах застосовують препарати з діючою речовиною «метальдегід».

Деякі господарі посипають слимаків і ґрунт сіллю. Робити це в жодному разі не потрібно. Сіль руйнує фізико-хімічний склад ґрунту.

Держпродспожи вслу жба в Івано-Франківській області.

Share