Коронавірус: що потрібно знати

Наразі відомо, що COVID-19 — передається краплинним и иі контактним шляхами.

Вірус не циркулює у повітрі, а передається від людини до людини. Вірус не здатний переміщатись на далекі відстані. Він є тільки в крапельках, які людина видихає під час кашлю або чхання. Відстань — це гарантія безпеки. Це фактор переривання епідемічного ланцюга. Тому заразитись неможливо навіть від інфікованої людини, якщо ви знаходитесь на відстані понад 1,5 метра.

Переважає контактний шлях зараження. Найчастіше вірус потрапляє на слизові оболонки носа, очей через руки або інші предмети (хустинку, рукавиці) після торкання до об’єктів (тварин, м’яса, риби, дверних ручок, поручнів), забруднених виділеннями з дихальних шляхів хворого чи інфікованого.

Наразі немає офіційних підтверджень, що домашні тварини, наприклад собаки або коти, можуть переносити коронавірус. Проте після контакту з домашніми тваринами рекомендуємо мити руки водою з милом. Це захистить вас від ризику поширень низки бактерій, якими людина може заразитися від домашніх улюбленців.

Фрукти — непридатне середовище для тривалого виживання вірусу. Немає жодних даних про передачу вірусу через фрукти. Нагадуємо, що фрукти необхідно ретельно мити, але це стандартна рекомендація.

Вірус може зберігати життєздатність на поверхнях від 3-х годин до декількох днів. Конкретні терміни залежать від низки умов.

Наприклад, тип поверхні, температура і вологість навколишнього середовища. Тому важливо дезінфікувати поверхні, ручки дверей, техніку тощо.

Заразитись можуть люди будь-якого віку, а не лише літнього, тому всі мають дотримуватись заходів захисту від вірусу. Вразливою групою є:

 • люди похилого віку та люди з хронічними хворобами і слабким імунітетом: вони більш схильні до розвитку тяжких захворювань;
 • після фіксації випадків захворювань, спричинених новим коронавірусом, вразливою групою є медичні працівники;
 • особи, які мали прямий фізичний контакт із хворим, наприклад, через рукостискання або з інфекційними виділеннями;
 • особи, які перебували у закритому середовищі з хворими COVID-19 на відстані до 2-х метрів і довше 15-ти хвилин.

На початковій стадії коронавірус має такі ж симптоми, як інші гострі респіраторні захворювання. Визначити його можуть тільки спеціальні тести. Найпоширенішими симптомами є кашель, лихоманка та утруднене дихання. У деяких випадках — діарея або кон’юнктивіт.

Новий штам коронавірусу може викликати тяжку форму пневмонії. У цьому його небезпека. Втім загалом коронавірус не можна називати смертельним, адже відсоток смертності від усіх зафіксованих випадків становить 3,3%. Водночас, як заявили у ВООЗ, хоча на глобальному рівні лише 3,4% захворілих коронавірусом померли, торік від сезонного грипу померли менше 1% інфікованих.

Інкубаційний період коронавірусу становить 14 днів. Наразі рекомендованих лікарських засобів, призначених для профілактики чи лікування інфекції, не існує. Пацієнтам надають симптоматичне лікування.

Як уберегтись від зараження?

виконуйте рекомендації стосовного карантинних заходів, уведених у державі;

 • зміцнюйте імунітет і слідкуйте за самопочуттям: повноцінне харчування, здоровий сон, фізичні вправи та водний баланс організму;
 • під час кашлю і чхання прикривайте рот і ніс паперовою хустинкою; ‘
 • якщо маєте підвищену температуру тіла, кашель й утруднене дихання, якнайшвидше зверніться до свого сімейного лікаря у телефонному режимі!!! Лікар надасть вам поради та вкаже, якими повинні бути ваші подальші дії;
 • мийте часто руки з милом упродовж 20-ти секунд або користуйтесь антисептиком, вміст спирту в якому не повинен бути меншим 60–80%;
 • уникайте контакту з людьми із симптомами ГРВІ, мінімальна дистанція — 1,5 метра;
 • уникайте дотиків до свого обличчя: не торкайтеся брудними руками очей, носа та рота;
 • термічно обробляйте продукти: не їжте сире м’ясо, м’ясні субпродукти та яйця.

Пам’ятайте, що прості речі рятують життя. Дотримуйтесь вимог карантину та самоізоляції, не наражайте на небезпеку себе, своїх рідних та оточуючих. З розумінням і відповідальністю поставтесь до рекомендацій медичних працівників. Будьте здорові!!!

Світлана Томенко,
заступник директора КНП «Косівська ЦРЛ».
«Гуцульський край», №15, 10.04.2020 року

Share