Косівська «Підпільна Чайна»

І нехай весь світ зачекає
Доки я заварюю китайський чай Лунцзин
Піднімаючи руки в гору
Дякую Богу
За те що живу
Можливо це Шива?

Розмірений ритм акордів дримби
Сидить самотній гуцул на горі Гимбі
Він пє елітний імператорський шу-пуер
Імператор давно вмер, та хай живе Гуцулія!

Я завжди любив чай, (не любив алкоголь), і пив чаю завжди багато, купуючи його в супермаркетах. Першу чайну церемонію мені провели друзі в Тернополі в 2015 році, — і з того часу вже почав пити і розуміти чай на зовсім іншому рівні. За цей час прочитано десятки статтей та книг, переглянуто сотні відео і фільмів на чайну тему. Кількість проведених чайних церемоній за три роки порахувати дуже важко, але явно кількість вже перевалила за 1000! Згодом я познайомився із відомою косівською чаєманкою та мандрівницею Марічкою Туранською —  і ми вже поглиблювали свої чайні знання разом.

Протягом 2015-2018 років я досить серйозно зайнявся чайною темою. За цей час, мені вдалося познайомитись із купою чудових і світлих людей, професіоналів в цій справі, котрі багато мене навчили в плані якісного китайського чаю та загалом чайної культури і церемонії, посуду та багатьох інших важливих штук!

Час від часу, я замовляю чаї для себе та своїх друзів. Якщо у вас виникне бажання спробувати якісного білого, зеленого, чорного чаїв за помірну ціну, улунів чи пуерів – то пишіть мені в приват!) Чим зможу, тим допоможу!) Приблизно я роблю замовлення раз в місяць або раз в два місяці, майже весь час беру нові чаї, адже люблю різноманітність і це допомагає краще в них розбиратись, розширяючи свою чайну палітру. В наявності є також посуда — чайники та гайвані! Також можливі приватні чайні церемонії!

В 2017 році від чайного проекту «Підпільна Чайна» було проведено кілька заходів спрямованих на популяризацію чайної культури в Косові:

 • У Косівському музеї народного мистецтва та побуту Гуцульщини відбулася показова чайна церемонія, де кожен з присутніх зміг безкоштовно спробувати елітний китайський білий чай від проекту «Підпільна Чайна». Працівники музею отримав в подарунок якісний китайський зелений чай Те Гуань Інь.
 • За багаточисельними побажаннями учасників Kosiv.Yoga відбулися дві чайні церемонії — гощення смачним темним, світлим пуером та білим чаєм від проекту Підпільна Чайна. Тепер про культуру споживання чаю знають на 20 людей більше у Косові!
 • 22-го грудня на відкритті ялинки в м. Косів. Всі бажаючі пили гарячий фруктовий чай від садиби «Панське» за підтримки «Підпільна Чайна»
 • а 8 березня чай пуер від «Косівської Підпільної Чайної» смакували в «Дідовій Хатчині» в Яворові.
 • В Косові відкрилась виставка «Натхненні горами». Під час відкриття виставки в Косівському музеї народного мистецтва та побуту Гуцульщини, автори представлених робіт поділилися з присутніми своїм захопленням гірськими пейзажами та прагненням зберегти їх красу для прийдешніх поколінь. Після презентації творчого проекту на гостей чекав приємний сюрприз — чайна церемонія від друга авторів виставки Тараса Пасимка, засновника «Підпільної чайної» в Косові. Відвідувачі виставки мали змогу скуштувати елітний китайський чай «Пуер» в порцелянових піалах та насолодитися його незвичайним смаком, що увібрав у себе любов до землі, гір та природи (фотографії).

В червні 2018 року відбулося одразу три чайні події. Я побував в двох чайних, які єдині функціонують зараз на Західній Україні – це чайна “Сhaguan” у Львові та чайовня “Сурія” на Закарпатті на горі Гемба, над водоспадом Шипіт.

А головною подією місяця стала чайна церемонія, яку я провів в Івано-Франківську на Міжнародний день йоги. Учасники цієї безкоштовної події змогли підняти свою чайну культуру на новий рівень!

 1. Яка ціна хорошого чаю? – тут варто одразу розділити чаї на «щоденні» та «елітні». Щоденні в Україні можна купити від 50 до 200 грн за 100 грам, елітні, звісно, набагато дорожчі.
 2. Яка їжа підходить для чайної церемонії? — відповідь проста — ніяка). Адже їжа і солодощі перебивають смак чаю, а суть саме в цьому, проте в перерві між чаями або після завершення чайної церемонії можна їсти фрукти — банани, яблука, мандарини чи якісь солодощі — адже чай може викликати відчуття голоду, як і будь-який енергетик.
 3. Чай пуер незамінний помічник під час сесій для студентів та учнів, коли потрібно багато вчитись і мало спати, адже на відміну від кави цей природній енергетик сприяє творчості і розумовій праці і не шкідливий для здоров’я.
 4. Рекомендую пити чай заливаючи його в термос і потім потрохи сьорбати — отримуєте насичений смак і мінімум церемоній — це ідеально підійде для людей, які не мають нормального чайника або не вміють чи не люблять пити проливами, але хотіли б зацінити смак унікального китайського чаю!)
 5. Якісний чи елітний китайський чай — це хороший подарунок! Тепер не думаю, що кому подарувати на ДН чи іменини! Будучи в мандрах люблю за «вписку» та надану мені допомогу друзями розплачуватись чаєм). Так сталось і у Львові) провів кілька чайних церемоній, спробував нових чаїв)
 6. Вода в Косові дуже жорстка і кам’яниста, тому не підходить для смакування елітними чаями. Я не п’ю чай на воді з домашньої криниці, а лише з косівських гірських джерел, при цьому паралельно пом’якшую, очищаю воду спеціальними каменями: кварц, кремній, цеоліт та шунгіт. Більше інформації про очистку води читайте тут.
 7. В Китаї вважають, що чай прочищає канали течії життєвої енергії ци — від живота до голови або від голови до живота, дивлячись де утворився затор. Від цього буде залежати, який ефект настане від чаю — підбадьорюючий (якщо затор на шляху до голови) або розслабляючий (якщо затор на шляху до живота). Взагалі чай має чудову властивість виводити з емоційних крайнощів. Якщо ти роздратований, перезбуджеий, «на нервах», то чай розслабляє і заспокоює. Якщо ти млявий і відчуваєш, що немає ні сил, ні настрою поворухнути рукою і навіть подумати, чай збирає, концентрує. Коли сідаєш заварювати чай за всіма правилами, фізично відчуваєш, як стає спокійніше, затишніше, зосереджуєшся в теперішньому моменті. Важливо все — настрій, правильне заварювання, правильна атмосфера, компанія, достатня кількість вільного часу і звичайно найголовніше — хороший чай і хороша компанія!

Ось деякі відгуки про мою «чайну територію»:

 • Марина Хрущ: «Ми в Підпільна Чайна, чаюємо, вже в третє!))) Чаї супер!!! Кожного разу пробуємо щось новеньке, так, як наші чаї вже закінчилися, ми навіть прикупили собі, темного і світлого пуеру!))) Атмосфера хорошої медитативної музики, вогню — свічки…Все дуже файно! Ми це любимо! Дякуємо!)))»
 • Софія Курляк: «Ті чаї це для мене таке відкриття і якийсь дуже незвичайний досвід зараз. Таке враження, що повністю змінився світ) і я думаю, який сенс був в моєму житті без хорошого чаю!»
 • Ілона Лаврук: «О-о-о-о…. у нас своя церемонія була під час дегустації, а ще цей чай попросив у мене новий чайничок 😉 бо мої чотири інші не підійшли. До речі, заварювати пуер потрібно трішки не так як чорний! Смак надзвиЧАЙний, енергія приливає з кожним випитим ковточком — тепер черга для білого;) Тарас, щире дякую!»
 • Руслана Гостюк: «Я нарешті відвідала “Підпільну Чайну” Тараса Пасимка (годилося б уже за 3 роки знайомства). Чесно кажучи, такого смачного чаю я дійсно ще не пила (і це не тому, що досі не пробувала білий чай). І хоч я не спеціаліст у цій сфері, але якість зацінити змогла. Тому з цього часу всім рекомендуватиму завітати до Тараса у гості, бо ж у нього там й атмосфера особлива, й розповіді цікаві. Тож у Тараса з’явився ще один фанат білого чаю».

Звісно, в кожному цікавому закладі має бути свій талісман – у мене це руденька кітка Яся, яка приваблює людей не менше за чай!)

Новинки чаїв можна переглянути тут:

В грудні 2018 року, у Косові та Яремчі, з нагоди Міжнародного дня Чаю та Святого Миколая, відбулася безкоштовна китайська чайна церемонія від проекту Косівська Підпільна Чайна.
10 лютого відбулася безкоштовна перша китайська чайна церемонія у Верховині від проекту Косівська Підпільна Чайна.

https://www.facebook.com/mapakosiv/videos/249130009342425/

Тарас ПАСИМОК. Фото автора, Діани Цуприк, Олега Данищука.

Share