Зростаючи в природі

З моменту зародження, до і після народження Природа для маленької дитини є домінантою життя. Від стану природного довкілля залежать фізичне здоров’я та успішний розвиток малюка.

Отже, у ранньому дитинстві відбувається екологічний розвиток дитини, що є однією з провідних ліній її особистісного зростання.

Цей розвиток включає:

  • сприймання природних обєктів та явищ;
  • уявлення про їх якості та властивості;
  • практичну діяльність;
  • природодоцільну поведінку.

Дорослі — батьки й педагоги — мають розуміти необхідність та важливість створення сприятливих умов для екологічного розвитку дитини.

Екологічний розвиток дитини раннього віку відбувається лише через контакти з довкіллям, які забезпечують збагачення різноманітних за змістом відчуттів і сприймань. Дитина радіє своїм враженням, а вони стимулюють її бажання пізнавати світ Природи. Контактно обстежуючи світ природи, вона нагромаджує уявлення про їхні властивості і якості. Дорослий знайомить дитину з кольором, величиною, запахом, смаком, знаходженням у просторі, позначає словом назву, властивості і якості об’єктів природного довкілля.

У сумісній з дорослим діяльності дитина оволодіває елементарними навичками створення сприятливих умов для рослин, тварин, людини (поливання, протирання листя, годування, садіння великого насіння овочів і квітів).

Без залучення дітей до практичної діяльності неможливий розвиток у них пізнавального інтересу, уміння орієнтуватися в найближчому природному довкіллі, набуття досвіду спілкування з рослинами і тваринами.

Вік немовляти

2-3 місяці

Важливо, щоб батьки і педагоги забезпечували дитину новими враженнями про рослини і тварини найближчого оточення, на яких зупиняється її погляд (яскравій квітці, пташці, кішці, собаці тощо).

Спонукайте малюка до утримання погляду, називайте тварин, що знаходяться поруч, та звуконаслідуйте їхні голоси. Тримаючи іграшку, заохочуйте малюка прислуховуватися і повертати голову до дорослого; варіюйте голосність звуконаслідування тварин («гав-гав», «няв-няв», «ксс-ксс», «ко-ко»).

Доброзичливо спонукайте малюка до обстеження на дотик мішечків з бавовняної тканини з горохом, квасолею, гречкою та на нюхання пакетів з різним запахом (часнику, цибулі, моркви, петрушки тощо). Вправляйте її у пристосуванні рухів руки до розміру та форми мішечків, пакетів.

4-7 місяців

Підносячи немовля до рослини, тварини, що привернула його увагу, промовляйте та позначайте їх доступними для наслідування звуками та словами. Демонструючи різні дії з іграшковими тваринами (їсть, п’є, бігає), спонукайте маленьку істоту до імітації рухів «годування» тварин за словесною вказівкою дорослого. Запитуючи «Де?», заохочуйте її бажання знаходити очима, дотягуватися до знайомих іграшкових тварин, яблука, огірка тощо.

Якщо ви гуляєте з дитиною на подвір’ї, варто активізувати її сенсомоторне реагування. Приверніть увагу до: сонечка, хмарки — вгорі; киці, собаки — внизу; дерева, квітки — збоку.

Після спостережень і показу дій спонукайте бажання імітувати рухи тварин («полетіли») та виконання прохань («погодуй», «понюхай»). Під час купання корисно запропонувати малюкові похлюпати руками та потупцювати ніжками у воді, дістати з неї іграшки.

8-12 місяців

Наприкінці першого року життя важливо активізувати прагнення немовляти наблизитися до яскравої квітки, куща, знайомої тварини (доповзти, підійти, тримаючись за руку дорослого, контактне обстежити на дотик, нюх, смак, наслідуючи дорослого, разом з ним. Сприяйте дослідженням нею пальцями рук їжі (овочів і фруктів).

Сердитися на маленьку дитину за її дослідницьку діяльність під час споживання їжі — означає не розуміти законів та особливостей її розвитку на першому році життя, гальмувати природну допитливість та прагнення практично знайомитися зі світом!

Доцільно об’єктом уваги малюка робити різноманітні природні явища, які мають одну назву, але відрізняються розміром, певними ознаками і назвами. Залежно від здатності малюка запам’ятовувати, дорослий вдається до простіших або складніших вправ. Вправляйте малюка в умінні зосереджувати увагу на дощі, калюжі, хмарці, сонечку, снігу, знайомих тваринах (кішці, собаці, півнику, курці, пташці).

З допомогою запитань («Де хмарка?», «Де сонечко?» тощо) приверніть до них увагу, запропонуйте використати для цього вказівний жест. Малюки охоче після вашого показу та спільно з вами прокочуватимуть овочі і фрукти круглої форми, вийматимуть вкладатимуть їх в мисочку Після спостережень за тваринами та ігор з іграшковими тваринами варте запропонувати дитині імітувати рухи знайоми> тварин і звуконаслідувати їх разом з дорослим.

Спонукання дитини під час її ігор з іграшковими тваринами до пестощів, прояву турботи («налий киці молочка», «погодуй пташку», «погладь собачку» тощо) сприятиме вихованню в неї довірливого ставлення до довкілля і зачатків співчутливого ставлення до братів наших менших.

Віктор Барчук,
менеджер освітніх програм ЦП

Share