Ще один хрест пам’яті

На межі сіл Вербовця і Хімчина в серпні 1951 року відбулася подія, про яку варто знати всім.

На вербовецькій стороні під лісом стояла невеличка хатина, в якій ніхто не проживав. Там в той час перебувала учасниця визвольних змагань Бешлей Савіна Федорівна — «Черниця». Родом Савіна Бешлей з Хімчина, з родини Оленюків. Брат Савіни Оленюк Микола «Чорний» загинув в с. Космачі.

Її чоловік Микола Бешлей в 1946 році був засуджений на 10 років і відправлений до сибірських таборів, (хній син Володимир, 1928 року народження, псевдо «Ігор», перебував у лавах УПА. Загинув в серпні 1951 року в с. Рожнові разом з кущовим провідником «Сагайдачним» (Андріюк Василь). Там тепер стоїть капличка, як спогад про цих мужніх вояків.

Але повернемось до тієї події 1951 р. Не «без добрих людей» довідались про місцеве перебування «Черниці». Серпневого ранку вона почула звук автомобіля. Вийшовши із хатини, Савіна побачила червонопогонників із собакою. Довго не думаючи, «Черниця» побігла до потічка, де могла заховатися, але її наздогнала собака, яка схопила жінку. Дальше рухатись не було можливості, ще й кадебісти наближались до неї.

І нараз рванула граната, сколихнула тишу серпневого ранку. Клубок чорного диму піднявся над зеленими травами… Коли чекісти отямились і наблизились до того місця, де пролилася кров, то побачили знівечене тіло мужньої патріотки, а поряд лежав мертвий собака.

Кадебісти забрали тіло «Черниці».

Наступного дня одна жіночка зняла з яблуні останки Савіни (руку і серце) й похоронила на тому місці, де вона загинула. Тепер там стоїть хрест з металевою огорожею, поставлений родиною Савіни, де написано: «Тут 8 серпня 1951 року поклала на вівтар України своє життя «Черниця» Бешлей Савіна д. Федора».

8 листопада цього року отець Ярослав, настоятель Хімчинської церкви св. Покрови, відправив панахиду і освятив хрест пам’яті в присутності родини Оленюків, їхніх знайомих та очевидців події.

Вірю, що перехожий зупиниться біля хреста і віддасть шану мужнім борцям за нашу свободу.

Петро Підлетейчук,
голова районної станиці Братства ОУН-УПА

Share