Життя біля базових станцій

Сучасна людина не може уявити свого життя без електрики, радіо, телефону, пральної машини, телебачення, мобільного зв’язку, сателітарних антен.

Та чи безпечні всі ці надбання цивілізації і що треба зробити для того, щоб вони не шкодили здоров’ю?

За даними інституту гігієни та медичної екології ім. О.Марзєєва Академії медичних наук України, базові та радіорелейні станції стільникового зв’язку — це найпоширеніше джерело електромагнітного випромінювання в сучасних містах та селах України. Як правило, вони зосереджені у густонаселених місцях. їх слід встановлювати на відстані не ближче 350-500 м одна від одної, а коли складний рельєф місцевості — на віддалі понад 120 м.

У столиці України, наприклад, для створення мережі, стільникового зв’язку в межах тільки одного оператора «Київстар» встановлено понад 400 таких станцій. Загальна їх кількість у столиці — більше 1000, у Львові — понад 600, в Одесі — більше 500. У нашому районі зареєстровано 17 таких станцій в 14 населених пунктах.

Усе це, звісно ж, впливає на стан електромагнітного випромінюзан;:я, під впливом якого перебуває значна частина населення. Тому треба чітко дотримуватись чинних гігієнічних вимог. Згідно з цими нормативами, сучасне обладнання можна розміщувати у спеціально відгороджених приміщеннях технічних поверхів адміністративних, житлових, лікарняних будинків, за умови, якщо є міжповерхове залізобетонне перекриття. Це питання вивчалося інститутом гігієни та медичної екології, і, згідно з інформаційним листом головного державного санітарного лікаря України, потужність електромагнітних випромінювань в житлових приміщеннях останнього поверху, при умові залізобетонного перекриття, становила 0,00068-0,98мкВт\см2 при допустимій гігієнічній нормі 2,5 мкВт\см2.

Провівши аналіз всіх гігієнічних висновків, які видавалися облСЕС на встановлення базових станцій на території району, ми зробили єдиний висновок, що всі базові станції мобільного зв’язку, пройшли відповідний санітарно-гігієнічний контроль і відповідають ст.24 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення» та Державним санітарним нормам і правилам захисту населення від впливу електромагнітних випромінювань №239-96. Всі ці базові станції при вводі в експлуатацію проходили лабораторний контроль щільності потоку енергії електромагнітних полів. Надалі такий лабораторний контроль повинен проводитися щорічно.

Хочу нагадати підприємцям і довести до відома населення, що кожний такий об’єкт повинен мати наступні документи:

  1. Позитивний висновок санепідекспертизи на проект будівництва чи реконструкції;
  2. Санітарний паспорт об’єкту (поновлюється кожні 5 років);
  3. Протоколи випромінювань щільності потоку енергії;
  4. Акт державної комісії про прийняття в експлуатацію об’єкта закінченого будівництва.

При відсутності (відмові в представленні) вказаної документації, санітарна служба застосовує заходи адмінвпливу аж до припинення експлуатації об’єкта.

Сьогодні в Україні діють найстрогіші норми щодо рівня випромінювання ніж у Європі, на Сході, в Америці. Діючими санітарними правилами від 1996 року затверджена норма в Україні 2,5 мкВт\см2, коли (в Європі, Росії, Америці — 10мкВт\см2). За даними наших вчених, шкоду здоров’ю може заподіяти випромінювання в 10-15 мкВт\см2 (дратівливість, безсоння, чутливість до стресів, загострення хронічних захворювань), але тільки у випадку, коли людина тривалий час знаходиться безпосередньо біля джерела випромінювання.

Тепер декілька слів про базові станції (БС), що установлені в нашому районі (це фірми «Київстар»та «UMC»

В роз’яснюючих листах головного державного санітарного лікаря України С. Бережнова за № 5.01.30\58\514 від 20.05.02 р. та облСЕС № 03-19М.1.1.4М2 від 22.07.06 р .сказано, що обладнання базових станцій стільникового зв’язку ЗАТ «Київстар, Дж.ЕС.ЕМ» сертифіковано в Україні і має позитивний висновок санепідекспертизи МОЗ України. Регламентується тільки обмеження щодо висоти. Не дозволяється багатоповерхова забудова вище 13 м в радіусі від 0 до 200 м від БС і то в залежності від потужності та виду базових станцій.

У нашому районі встановлено 12 різновидів та модифікацій станцій, для яких цей норматив різний — від 13 м по висоті до 44,4 м (так для БС) YFR 077 Дж.Ем-900, що установлена на території Косівського художнього комбінату обмеження на висоті 13,5 м.

Є ще одна закономірність: чим густіша мережа БС, тим меншої еони потужності. Всі базові станції, які розміщені на території нашого району, згідно з висновками облСЕС не потребують санітарно-захисних зон, регламентується тільки забудова щодо висоти, як сказано вище.

Ще один звичайний атрибут сьогодення — «тарілки» супутникового зв’язку, які «прикрашають» не лише дахи будинків, але й дуже близькі до людини-вікна, балкони помешкань. Більшість цих «тарілок», як правило — це приймачі електромагнітної енергії, які нічого не випромінюють. Небезпечні супутникові антени для Інтернету, які випромінюють і приймають, а тому можуть спричиняти погіршення самопочуття (наприклад, осіб похилого віку, чутливих людей до різного роду випромінювань). Перш ніж встановити таку антену, власник повинен заручитися дозволом фахівців СЕС.

Потужним джерелом ЕМВ ультрависоких та надвисоких частот є Земні супутникові станції. Вже на висоті від 5 до 35м від поверхні Землі вони створюють електромагнітне поле, рівень якого часто перевищує гранично-допустимий — 2,5мкВт\см2.

Від усіх джерел ЕМВ (окрім наших мобільних телефонів, де потрібне свідоме відношення кожного із нас, хто ними користується, бо в момент включення він дає напругу до 5-6 мкВт\см2), дієвий захист поки що один. Це санітарно-захисні зони і зони обмеження забудови.

Загалом на території України діють майже 50 тисяч радіотехнічних об’єктів потужністю від 10 ват і до 10 тис. кіловат.

Середньорічний приріст числа цих об’єктів становить понад 7000 одиниць. Хочемо ми того чи ні, але нам доводиться жити в електромагнітному випромінюванні. І тому мусимо неухильно дотримуватися гігієнічних нормативів, щоб не нашкодити своєму здоров’ю.

Л. Строєва,
лікар-гігіеніст райСЕС

Share