Не жартуйте з артрозом

Якщо віднедавна вас непокоїть хруст у колінах, а після сну або довгого сидіння буває важко розігнути ногу — зверніться до ортопеда-травматолога, який встановить правильний діагноз. За допомогою рентгенологічного обстеження та комп’ютерної томографії він не тільки виявить причину захворювання, але і призначить індивідуальне лікування.

Якщо судити з описаних скарг, то вони характерні для гонартрозу. Причиною його виникнення є зношування хряща, який покриває зчленування кісток, що утворюють колінний суглоб. Починається хвороба досить невинно: легке хрустіння суглобів під час ходьби, незначний біль при присіданні й ходьбі. І хоча ці симптоми швидко зникають, не залишайте їх без уваги. Запущену хворобу лікувати важче.

Ґонартроз зазвичай виникає після різних травм, оскільки коліна частіше за інші суглоби зазнають ударів, саден і переломів.

Передчасне старіння робить хрящ стоншеним, зневодненим, на поверхні суглобів з’являються шилоподібні нарости, що призводять зрештою до деформації суглобів. Тому артроз і називають деформуючим. Зазвичай гонартрози виникають на фоні порушення обміну речовин і живлення хрящової тканини, ендокринних захворювань, хронічної інфекції і навіть ожиріння й несприятливої спадковості.

Найчастіше ґонартроз виникає у людей після 40 років, але іноді й діти страждають на це захворювання, особливо після перенесеного рахіту.

Він підступний і тим, що його початковий період — невловимий. Біль у колінах, який ие вщухає і віддає в гомілку і стегно, стає щоденним явищем — порушується моторика рухів, поступово атрофуються м’язи стегна, колінні суглоби деформуються до невпізнання.

Ґонартроз потребує комплексного лікування, що включає медикаментозну терапію, фізіотерапевтичний та ортопедичний вплив, а у важких випадках — і хірургічного втручання.

Для усунення запальних змін у суглобі й гострого болю зазвичай призначають аспірин і нестероїдні протизапальні засоби — диклофенак, ортофен, бруфен. Вибрати відповідний препарат має лікар, який лікує.

Благотворно впливають компреси з розчином димексиду, який змішують у пропорції 1:3 (ні в якому разі не порушуйте пропорції!). До хворого суглоба прикладають бавовняну тканину або марлю, змочену в розчині, потім накривають поліетиленовою плівкою або пергаментним папером і обгортають теплим шарфом. Виконують процедуру на ніч протягом 2-4 тижнів.

Добре утирати у хворий суглоб індометацинову або бутадіонову мазь, а коли гостре запалення пройде, лікар призначає препарати, які поліпшують обмінні процеси в хрящовій тканині, — румалон, артепарон.

З фізіологічних методів використовують УВЧ, електрофорез із знеболюючими засобами, аплікації з парафіну з озокеритом, лікування грязями.

Щоб консервативне лікування проходило успішно, підключіть до нього й виконання таких простих рекомендацій. Для поліпшення рухливості суглобів займайтеся плаванням та фізкультурою. Особливо ефективні вправи «ножиці», «велосипед», згинання і розгинання ніг у колінах.

Хоча б кілька разів на тиждень робіть масаж м’язів ніг. Не забувайте стежити за своєю вагою, яка не повинна перевищувати норму. І не «навантажуйте» на себе більше 5 кг.

Наталя Калиниченко.

Share