За що з населення беруть квартирну плату в ЖТКО?

Ви маєте право знати

Багато людей міста живуть, в одно- і двоповерхових будинках як старого, так і не дуже старого типів. Косметичний ремонт квартир громадяни роблять самотужки, відповідно до своїх статків, а ззовні — часто не мають змоги, і тому фасади міських будинків облуплені, нефарбовані, дахи протікають. Тому мені цікаво знати, за що з населення беруть квартирну плату в ЖТКО, на балансі якої знаходяться ці багатоквартирні будинки?
Л. Федорчук, жителька м. Косова.

На ваші запитання дає відповідь Світлана Кулешір, юрист, спеціаліст з правознавства.

Ви маєте право знати, що, згідно зі ст. 13 Закону «Про житлово-комунальні послуги», до житлово-комунальних послуг, крім інших, відносяться послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньої будинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішніх будинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо), а також послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення еле: ментів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо).

Згідно зі ст. 19 зазначеного Закону, стосунки між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах. Учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є власник, споживач, виконавець, виробник.

Згідно зі ст. 29 Закону, договір йа надання житлово-комунальних послуг у багатоквартирному будинку укладається між власником квартири, орендарем чи квартиронаймачем та балансоутримувачем або уповноваженою ним особою. Таким чином, вимоги щодо надання житлово-комунальних послуг мають бути пред’явлені до балансоутримувача багатоквартирного будинку. Згідно зі ст. 24 зазначеного Закону, балансоутримувач зобов’язаний забезпечити умови для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів відповідно до встановлених стандартів, нормативів, норм та правил, забезпечити належні експлуатацію та утримання майна, що перебуває на його балансі.

Згідно зі ст. 18, в разі порушення виконавцем умов договору, споживач має право викликати його представника для складання та підписання акта-претензії споживача, в якому зазначаються терміни, види, показники порушень тощо. Представник виконавця повинен з’явитися на виклик споживача не пізніш двох робочих днів або протягом строку, визначеного договором.

Акт-претензія складається споживачем та представником виконавця і скріплюється їхніми підписами. У разі неприбуття представника виконавця є погоджений умовами договору строк або необгрунтованої відмови від підписання акта-претензії, він вважається дійсним, якщо його підписали не менше двох споживачів. Акт-претензія споживача подається виконавцю, який протягом трьох робочих днів вирішує питання про перерахунок платежів або видає споживачу письмово оформлену обґрунтовану відмову в задоволенні його претензій.

Ось такі правила, згідно із Законодавством. Тепер Ви знаєте, що необхідно зробити у Вашому випадку. Та якщо керівництво ЖТКО Вас буде ігнорувати, тобто не відповідати на Ваші звернення, то Ви можете звернутися з обгрунтованою заявою офіційно до управління у справах захисту прав споживачів, спеціалісти’ якого, відповідно до ст. 23 Закону «Про захист прав споживачів», зобовязані вжити заходів до керівництва ЖТКО за порушення законодавства про захист прав споживачів.

Згідно з п.10 ст. 7. цього Закону, контроль за дотриманням законодавства щодо захисту прав споживачів у сфері житлово-комунальних послуг здійснюють органи місцевого самоврядування.

У випадку, коли спір щодо задоволення Вашої претензії як споживача не вирішиться, відповідно до вище вказаного встановленого Законом порядку, Ви маєте право, згідно зі ст.18, на звернення до суду з позовними вимогами до ЖТКО для вирішення цього питання у судовому порядку.

Шановні читачі, із запитаннями правового характеру прошу звертатися до редакції газети «Гуцульський край».

Share