Визволення від фашизму

28 жовтня 1944 року Україну було звільнено від німецько-фашистських загарбників.

Початок остаточному визволенню території України від окупантів у роки Великої Вітчизняної війни поклала Корсунь-Шевченківська битва, яка відбулася 8 жовтня 1944 року.

Бої за визволення Прикарпаття тривали з 24 березня до 8 жовтня того ж року. За цей час війська 1-го Українського, а згодом 4-го Українського фронтів провели три великі наступальні операції: Проскурівсько-Чернівецьку — з 4 березня по 17 квітня, Львівсько-Сандомирську — з 13 липня по 29 серпня і Східнокарпатську — з 8 вересня по 18 жовтня. В результаті Проскурівсько-Чернівецької наступальної операції війська 1-го Українського фронту визволили село Устечко Тернопільської області, Городенку, Коломию, Печеніжин, Яблунів, Жаб’є, Путилу і вийшли на державний кордон з Румунією та Угорщиною.

Найменування «Прикарпатських» присвоїли багатьом військовим частинам і з’єднанням. Львівсько-Сандомирська операція принесла визволення жителям Станіслава, Галича, Надвірної, Тлумача, Цолини, Болехова, Богородчан, Рожнятова, майже всіх сіл і міст області.

У ході Східнокарпатської наступальної операції військ 4-го Українського фронту була звільнена вся область, а з нею й територія всієї України.

В боях за визволення нашого краю відзначились десятки тисяч воїнів, 12,5 тисяч воїнів загинуло, вони були поховані в Прикарпатській землі. Доглянути їх захоронення — справа честі кожного з нас. Визволенню краю активно допомагали підпільники під керівництвом Івана Голубцова, Миколи Кіщука, Никифора Чуревича та багатьох інших патріотів-антифашистів. Тисячі і тисячі прикарпатців влилися до лав Червоної Армії і взяли участь в остаточному розгромі фашистської Німеччини.

І. Крицкалюк,
заступник голови
районної організації
ветеранів війни і праці

Share