Діагноз «рак молочної залози» — не вирок

До будь-якої статистики можна ставитись по різному, тільки не варто нею ігнорувати. Особливо це стосується демографічних показників: народжуваності, смертності; рівня життя людей. На жаль, серед найгрізніших ворогів нашого здоров’я є онкологічні захворювання, серед яких одне з найпоширеніших — рак молочної залози.

За останнє десятиріччя захворюваність жінок в Україні на рак молочної залози зростає швидкими темпами. Пухлини, які 20 років тому були на 4 місці за частотою, тепер вийшли на перше і досягли рівня захворюваності на рак жіночих статевих органів.

Зважмо на цю статистику: кожні 35-37 хвилин діагностується в Україні первинний рак молочної залози, а кожної години вмирає від нього жінка. Приблизно така ж тенденція в захворюваності жінок на рак молочної залози в області та районі. З року в рік на Косівщині діагностується близько 20 таких захворювань, причому майже 50% тих, хто захворів, — жінки працездатного віку. Однак біда не в пухлині, а в тому, коли вона виявляється. На сучасному етапі розвитку онкології вирішення проблеми успішного лікування раку молочної залози в повній мірі, залежить від ранньої діагностики захворювання.
Особливості перебігу раку молочної залози такі, що від моменту перших клітинних змін до появи пухлини, яку можна клінічно визначити, часто минає тривалий час, гемп збільшення маси пухлини здійснюється довготривало. Від моменту появи першої ракової клітини до формування пухлини діаметром 1-2 мм проходить 5-10 років, а до діаметру 1см може бути 10-15 років. А ось вже від 1-2 см пухлина росте і подвоюється від місяця до року, залежно від ступеня злоякості.

Таким чином, лікарі в багатьох випадках можуть передбачити можливість розвитку раку молочної залози на основі факторів ризику захворіти на цю недугу. Цими факторами є різні розлади менструального циклу, ряд гінекологічних захворювань, безпліддя, аборти, перерване статеве життя, недостатня лактація, захворювання печінки, щитовидної залози, ожиріння, гіпертонія, шкідливі умови праці і т. д. Саме жінки, які зазнали впливу цих факторів, потребують найретельнішого і найрегулярнішого огляду і обстеження, бо на перших стадіях недуги треба і можна зупинити хворобу.

На озброєнні медиків на всіх ланках лікувальних закпадів є сучасна діагностика та лікувальна апаратура. В Центральній районній лікарні спроможні провести УЗД молочних залоз, цитологічне цослідження виділень з сосків. Направляємо при потребі в.онкодиспансери на мамографію, цифровий мамограф, магнітно-ядерний резонанс, на консультацію у мамологічний центр.

Однак первинним в успішному виявленні і лікуванні раку та передраку молочних залоз є постійний і ретельний огляд та самоогляд. Кожна жінка, залежно від віку, від хвороб, від факторів ризику, повинна від 1-2 до 4-6 разів у рік проводити обстеження залоз самостійно, в гінеколога, хірурга, звертати увагу на будь-які зміни: від пухлинок — до виділень з сосків, від ущільнень — дозморщень на шкірі, від болю до будь-яких розладів. Цьому треба навчитись, до цього треба звикнути, це допоможе запобігти біді.

Рак молочної залози — не вирок. Якщо почати лікування хвороби в першій-другій стадії недуги, близько 95% жінок проживає більше 5 років, а майже 80 % — 10 років. У нашому районі також є немало жінок, які після лікування живуть десятки років.

В. Мамчук,
лікар-онколог Косівської ЦРЛ

Share